Szívelégtelenség - Mennyire kockázatos a kávézás?

MTI
megjelent:

Korábbi aggodalmakkal ellentétben a kávézás nem fokozza a szívelégtelenség kockázatát - az eszpresszót kedvelők számára megnyugtató hírt a szívgyógyászat egyik vezető folyóirata, az American Heart Journal közölte.

A kávé legfontosabb hatóanyaga, a koffein különleges tulajdonságait nem csak a forró feketét szívesen fogyasztók, hanem az orvosok, a gyógyszerkutatók is régóta tanulmányozzák.

A kávé legfontosabb hatóanyaga, a koffein különleges tulajdonságait nem csak a forró feketét szívesen fogyasztók, hanem az orvosok, a gyógyszerkutatók is régóta tanulmányozzák. Népszerűségét elsősorban az idegrendszer kedvező befolyásolása magyarázza: frissít, gyorsítja a gondolkodást, csökkenti a fáradtságérzést.

Optimális pulzusszám

Pulzusszám-kalkulátor

Azt is kimutatták azonban, hogy a koffein emeli a vérnyomást, és gyorsítja a szívműködést. Ez lehet jó akkor, ha valakinek kellemetlenül alacsony a vérnyomása, de az emberek többsége gyakrabban az ellenkezővel küszködik.

A szaporább pulzus sem szerencsés változás, ezért az orvosok is óvatosságra intették betegeiket a kávézással kapcsolatban. Az utóbbi, szívműködésre vonatkozó hatás miatt azzal is vádolták a koffeint és a gyakori kávézást, hogy szerepet játszhatnak az idős korban mind gyakoribb szívelégtelenség kialakulásában, az emiatt történő, rendszeres kórházi felvételekben.

A vizsgálat azt támosztotta alá, hogy a kávé védőhatású

Emily Levitan és munkatársai egy átfogó svédországi vizsgálat részeként azt elemezték, hogy 37 315 férfi kilenc esztendei megfigyelése során sűrűbben fordult-e elő a szívelégtelenség megjelenése, esetleges romlása azoknál, aki naponta rendszeresen kávéztak.

A vizsgálat résztvevőinek a megfigyelés kezdetén semmiféle koszorúér-betegségre utaló tünete vagy cukorbetegsége nem volt. A kutatók statisztikai elemzése arra vonatkozott, hogy a panaszmentes, egészségesnek nyilvánított emberek közül hány esetben vált szükségessé a kórházi felvétel szívelégtelenség jelentkezése miatt.

A tanulmányt végző doktorok adatai szerint a kávéivás gyakorisága és a szívelégtelenség bekövetkezése között nem volt összefüggés. Ez még akkor is igaz, ha a kávézók között voltak, akik napi öt csészénél is többet fogyasztottak a zamatos italból.

Ez a vizsgálat is arra utal, hogy azok az orvosi elképzelések, amelyek alapján az embereket óvatosságra intették, ha beültek a cukrászdába kávézni, erősen eltúlzottak. Valójában az utóbbi egy évben három nagy tanulmány is azt igazolta, hogy a rendszeres, gyakori kávézás a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából kifejezetten védő hatású.

(MTI)

Cikkajánló

Derékfájás kezelése
Derékfájás kezelése

Milyen mozgásterápiák léteznek?

Dackorszak
Dackorszak

Túlélési kisokos a dackorszakhoz.

WEBBeteg - Dr. Laki András, radiológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Kardioközpont - Dr. Vaskó Péter, kardiológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító és Cs. K., fordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus, diabetológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest