A sztatinok szív- és érrendszeri haszna meghaladja a diabétesz kockázatát

MTI
megjelent:

A koleszterinszintet csökkentő sztatinok egyes embereknél növelik a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, ám ezt az ártalmat meghaladja annak haszna, hogy csökkentik a szívroham és szélütés előfordulásának valószínűségét - írták amerikai kutatók a The Lancet című brit orvosi folyóiratban közzétett tanulmányukban.

A vér koleszterinszintjét csökkentő szer az arra hajlamosaknál - például a túlsúlyos embereknél - 28 százalékkal súlyosbítja a 2-es típusú cukorbetegség megjelenésének kockázatát. Ugyanakkor egészséges embereknél, akiknél nincs jelen cukorbetegségre hajlamosító tényező, a sztatinok szedése nem befolyásolja a betegség kockázatát.

A stroke és tünetei
A stroke vészhelyzetet jelent: azonnali kezelése az élet és a halál, de legalábbis a kevesebb, illetve a több károsodás kérdését dönti el. Korai kezeléssel csökkenteni lehet az agy károsodását és a kialakuló életminőség-romlás mértékét. A stroke és tünetei>>

Világszerte emberek millió szednek sztatinokat, hogy mérsékeljék a szívroham és a szélütés bekövetkeztének kockázatát, sőt a szakemberek egy része szerint 50 éves kor felett mindenkinek szednie kellene a szert. Azon túl, hogy egyeseknél fokozza a diabétesz kockázatát, a sztatinok szedése mellékhatásként fáradtságot, izomfájdalmat, fejfájást, hányingert és memóriaproblémákat okozhat némelyeknél.

Paul Ridker, a bostoni Brigham és Női Kórház kutatója az amerikai Jupiter klinikai próba során összegyűlt adatokat elemezte, amely ellenőrzött tanulmányként elsőként számolt be a sztatinok és a cukorbetegség kapcsolatáról.

Ridker az adatok elemzése és összevetése után arra a megállapításra jutott, hogy a sztatinok előnyei meghaladják kockázatukat.

"A legtöbb orvos és páciens a szívrohamot, szélütést és halált jóval súlyosabb következménynek tekinti, mint a cukorbetegség megjelenését" - idézte a kutatót a The Daily Telegraph című brit napilap online kiadása.

(MTI)

Cikkajánló

Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Vajda Orsolya, háziorvos és Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.