Mit ehetünk műtét után, és mikor?

Dr. Szabó Zsuzsanna
szerző: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos - WEBBeteg
megjelent:

A műtét utáni étrend szigorúan egyéni, és a műtét típusa, a beteg állapota, valamint az érintett szervek függvényében változik. Az alábbiakban általános iránymutatást nyújtunk, amely segíthet a felépülés során, de mindig kövessük a kezelőorvos utasításait!

Ivás, evés műtét után - A téma cikkei

2/1 Miért és meddig nem szabad műtét után inni? Mikor és mit ihatunk később?
2/2 Mit ehetünk műtét után, és mikor?

Az, hogy milyen ütemben térhet vissza szokásos étrendjéhez, legfőképpen attól függ, hogy milyen műtéten esett át, és milyen a bélrendszer reakciója a műtétre. Mindenki más és más, és egyes embereknél hosszabb ideig tart a bélműködés helyreállása, mint másoknál.

Mikor lehet először enni műtét után?

1. Altatásban végzett műtétek után

Az altatás és az érzéstelenítés lassítja a bélműködést. Az első 6–12 órában általában nem javasolt a szilárd táplálék fogyasztása. Amint a bélműködés visszatér (bélhangok hallhatóak, gázok távoznak), az orvos engedélyezheti a folyadékok fogyasztását, majd fokozatosan áttérhetünk a könnyen emészthető ételekre.

Tipp

A folyadékfogyasztás megőrzi a hidratáltságot, és segít megtisztítani a szervezetét az érzéstelenítőktől, az altatószerektől. Amint a szervezetéből kiürülnek ezek a gyógyszerek, kevésbé érzi majd magát fáradtnak, és éberebbé válik. Ha elegendő folyadékot iszik a műtét után (amikor a folyadékfogyasztás már megengedett), az abban is segít, hogy hamarabb eltávolítsák a branülöket és katétereket, így még könnyebben mozoghat és sétálhat. A kiszáradás továbbá súlyosbíthatja a székrekedést. A legtöbb szakember napi nyolc pohár víz elfogyasztását javasolja, aminek a betartása a műtét utáni felépülés során még fontosabb lehet.

2. Hasi műtétek (pl. bélműtét, vakbélműtét)

Első 24 óra: Csak folyadék (víz, tea, tiszta húsleves).

24–48 óra: Könnyű, pépes vagy folyékony állagú ételek (például zöldségpüré, rizsnyák, natúr joghurt).

48 óra után: Lassú visszatérés a szilárd táplálékhoz. Ha bélműtéten esett át, alacsony zsírtartalmú, rostszegény étrend ajánlott, hogy ne terheljük a bélrendszert és hogy az emésztőrendszernek legyen ideje meggyógyulni!

A bélműtétből való lábadozás során előfordulhat, hogy korlátozni érdemes a fruktózban gazdag gyümölcsök (pl. alma, körte, cseresznye, füge, aszalt szilva, mangó, görögdinnye) fogyasztási mennyiségét is.

Hasonlóképpen kerülni kell a gázosodást keltő zöldségeket (pl. kelbimbó, káposzta, karfiol, brokkoli, spárga, articsóka, zeller, uborka, retek), amíg az emésztés rendeződik.

Ha olyan betegségei vannak, mint a divertikulitisz vagy a bélszűkület, előfordulhat, hogy kerülnie kell a dióféléket és más nehezen emészthető ételeket.

A székrekedés gyakori a bélműtét után, de bármilyen műtéti beavatkozás után is előfordulhat. Ennek egyik oka az, hogy a műtét után néha alkalmazott egyes vényköteles fájdalomcsillapítók – különösen az opioidok – lelassíthatják a bélmozgást és nehezen üríthető székletet okozhatnak, de a műtét típusa, a használt altatószerek és egyéni jellemzők is hozzájárulhatnak a bélműködés lassabb regenerációjához. A székrekedés csökkentheti az étvágyat, növelheti a fájdalmat, és megterhelheti a műtéti bemetszéseket. Ezek a tényezők akadályozhatják a gyógyulást.

A vörös húsok, sajt, feldolgozott húsok, például szalonna és virsli, valamint a fehér kenyér, keksz és tészta, cukros ételek és desszertek fokozhatják a székrekedés kockázatát.

Az alkohol és a koffein vizelethajtó hatással lehet a szervezetre, kiszáradást és székrekedést okozhat, ezért kerülje ezeket az italokat a műtét után.

Nem bélműtét után jelentkező székrekedés esetén

Ha ön nem bélműtétből lábadozik és székrekedést tapasztal, ennek megoldására önnek hasznos lehet a rostdúsabb ételek, mint a teljes kiőrlésű kenyér, zabpehely, friss gyümölcsök és zöldségek, szárított gyümölcsök, pl. az aszalt szilva, valamint hüvelyesek, korpás gabonafélék fogyasztása.

3. Egyéb műtétek (pl. ortopédiai, kisebb sebészeti beavatkozások)

Az étkezés a beteg komfortérzetétől függ. Ha nincs hányinger vagy más komplikáció, a műtét utáni néhány órában már kímélő étrend kezdhető.

Mit ehetünk műtét után?

Első szakasz: Folyadékfogyasztás

Víz: Szénsavmentes, kis kortyokban fogyasztva.

Gyógyteák: Kamilla, borsmenta, édeskömény a puffadás csökkentésére.

Tiszta levesek: Sós hús- vagy zöldségleves leve zsír és levesbetét nélkül.

Második szakasz: Könnyen emészthető ételek

Tartalmazza az összes „tiszta” folyadékot, plusz ha megengedett, tea, tej, tejes italok, pl. tejeskávé, turmixok, mag nélküli gyümölcsturmixok, gyümölcslé, joghurt, fagylalt, levesek. Ezt követően vezessen be kis adagokban lágy és rostszegény ételeket.

Amikor a beteg bélműködése helyreállt, az alábbi ételek javasoltak: főtt burgonya, rizsnyák vagy párolt rizs, sós keksz vagy pirítós vaj nélkül, natúr joghurt vagy kefir, banán, alma reszelve (héj nélkül).

Harmadik szakasz: Puha, kímélő étrend

Főtt csirkehús (bőr nélkül), párolt hal, zöldségpürék (pl. sárgarépa, sütőtök), zabkása, főtt tészta minimális zsírral.

Negyedik szakasz: Térjen vissza a szokásos étrendhez

Ha már nincs szüksége a könnyű diétára, növelheti az adagok méretét és a rost mennyiségét az étrendben.

Ha még a könnyű, diétás étkezés szakasza közben engedik haza a kórházból, felmerülhet a kérdés, hogy mikor kezdheti el a 4. szakaszt. A legjobb útmutató ehhez az, hogyan tolerálja a könnyű diétát:

Ha úgy érzi, már nagyobb adagokat is ehetne, először fogyasszon nagyobb adagokat a könnyű diétás élelmiszerekből. Ha tolerálja ezeket a nagyobb adagokat, fokozatosan vegyen fel néhány magasabb rosttartalmú élelmiszert az étrendjébe. A legjobb kezdés, ha 1 hétig fehérről teljes kiőrlésű kenyérre váltunk. Ezután egy hétig próbáljon ki magasabb rosttartalmú gyümölcsöket és zöldségeket, végül pedig vezessen be más ételeket, például dióféléket és magvakat.

A műtétet követően több energiára és fehérjére van szüksége a sebek gyógyulásához és a fertőzések elleni küzdelemhez (akár 20%-kal többre). Probléma esetén dietetikusa további étrend-kiegészítőket is javasolhat.

Kerülendő ételek a műtét után

  • Nehéz, zsíros ételek.
  • Magas rosttartalmú zöldségek (pl. káposzta, bab) a bélrendszert érintő műtétek után.
  • Fűszeres, csípős ételek.
  • Szénsavas italok és alkohol.
  • Nyers zöldségek, gyümölcsök (az első hetekben).

Tudnivalók a tejtermékek kapcsán

Válassza az alacsony zsírtartalmú tejtermékeket A csökkentett zsírtartalmú és zsírmentes tejtermékek kiváló fehérje-, kalcium-, D-vitamin- és ásványianyag-források, amelyek elősegítik a sebgyógyulást, és a magnézium, cink, szelén kiváló forrásai is.

Ha azonban a műtét előtt tejtermékek fogyasztása során székrekedést tapasztalt, a műtét után korlátoznia érdemes a tejtermékek fogyasztását.

Óvatosan! A már meglévő tüdőbetegségben szenvedők a tejtermékek fogyasztása után több köhögést és tüdőváladékot tapasztalhatnak. Ezeknél az egyéneknél a tejtermékek fogyasztásának korlátozására lehet szükség a műtét után.

Ugyanez vonatkozik azokra az emberekre is, akik mellkasi műtéten estek át, vagy hasi műtét után tartós köhögésük van. A köhögés ugyanis túlzottan megterhelheti a varratok mentén a sebgyógyulást.

Mi a teendő, ha nem éhes?

A műtét után előfordulhat, hogy nem lesz kedve sokat enni. Ha hányingere van, hány vagy görcsöl a hasa, előfordulhat, hogy egyáltalán nem is akar enni.

Az étvágyának a műtét után néhány napon belül vissza kell térnie, de fontos, hogy közben a lehető legjobban fenntartsa a táplálkozását.

Az erő megőrzése érdekében próbáljon meg kis mennyiségű egyszerű ételeket enni a nap folyamán, összpontosítva a kalóriadús ételekre. Ezek sok fehérjét és más tápanyagot tartalmaznak aránylag kisebb mennyiségű élelmiszerben.

Egyen többször keveset a nap folyamán a három nagy étkezés helyett.

Kezdje azzal, hogy először a legmagasabb kalóriatartalmú ételt eszi meg a tányérjáról (hogy akkor is hozzájusson, ha pl. étkezés közben elveszíti az étvágyát).

Jól jön az uzsonna az étkezések között, pl. hummusszal, szeletelt csirkehússal vagy pulykahússal, mazsolával, fehérjeszeletekkel vagy fehérjeitalokkal.

Használjon „jelzéseket” a nap folyamán – például reklámszüneteket a tévében –, hogy emlékeztesse magát az evésre. Emlékeztetőket is beállíthat mobiltelefonján.

Adjon hozzá egy lefekvés előtti snacket az étkezési rutinjához.

Egyes műtétek utáni speciális étrendi szempontok

Epehólyag-eltávolítás: Az első hetekben zsírban szegény diéta szükséges.

Gyomorműtétek: Kisebb adagokban, gyakran kell enni, és kerülni kell a túl meleg vagy túl hideg ételeket.

Bélrendszeri műtétek: Fokozatosan kell visszaállni a rostos étrendre, hogy ne terheljük a bélrendszert.

Mandulaműtét: Csak hideg vagy szobahőmérsékletű, pépes ételek javasoltak (pl. fagylalt, puding, joghurt).

Még egyes fogászati műtéteknél is előfordulhat, hogy az első napokban csak folyadékot javasolt inni és lágy ételeket ajánlott enni.

Ha vese- vagy májbetegsége van, előfordulhat, hogy korlátoznia kell a fehérjefogyasztást!

Mikor térhetünk vissza a normál étrendhez?

Ez szintén a műtét típusától függ. Egyszerű beavatkozások után néhány nap, míg nagyobb műtéteket követően (pl. hasi műtétek után) hetekig is eltarthat a teljes visszatérés a normál étrendhez. Az orvos a kontrollvizsgálatok során felméri a beteg állapotát, és ennek alapján ad engedélyt az étrend fokozatos bővítésére.

Általános tanácsok a műtét utáni étrendhez

  • Együnk kis adagokat gyakran: Ez segíti az emésztést, és elkerüli a túlterhelést.
  • Igyunk elegendő folyadékot: A megfelelő hidratáció elengedhetetlen a gyógyulás támogatásához.
  • Fokozatosan bővítsük az étrendet: Csak akkor próbáljunk ki új ételeket, ha az előző szakaszban fogyasztott ételek jól tolerálhatóak voltak.
  • Figyeljük a testünket: Ha puffadás, hasi fájdalom, émelygés vagy más panasz jelentkezik, térjünk vissza a korábbi, könnyebb étrendhez.
  • Kerüljük a gyorséttermi és feldolgozott ételeket: Ezek nehezebben emészthetőek, és akár fokozhatják is a gyulladásos reakciókat.

Orvosi ellenőrzés, konzultáció és tanácsok

Ha sok tápláló ételt eszik a műtét után, az segít a szervezet felépülésében, elősegíti a sebgyógyulást és megelőzi a székrekedést. Ennek ellenére minden esetben fontos, hogy konzultáljon a kezelőorvossal vagy a dietetikussal, hogy a műtét és az általános egészségi állapota alapján milyen élelmiszereket fogyaszthat és mit nem, mivel az étrendi javaslatok egyénre szabottak. Ha alapbetegségei vannak (pl. cukorbetegség, szívbetegség), az étrendet ezek figyelembevételével kell összeállítani.

A megfelelő táplálkozás kulcsszerepet játszik a gyógyulásban. Egy kiegyensúlyozott étrend nemcsak a fizikai regenerációt segíti elő, hanem hozzájárul az energia és az immunrendszer megerősítéséhez is. A türelem és az orvosi tanácsok betartása hosszú távon meghozza az eredményt.

Általában összpontosítson a teljes értékű élelmiszerekre, és kerülje a magas cukor- és telítettzsír-tartalmú feldolgozott élelmiszereket. Még ha nincs is étvágya, akkor is fenntarthatja az optimális tápanyagbevitelt, ha kisebb adagú, de kalóriadús ételeket eszik ahelyett, hogy megpróbálna végigenni három nagy étkezést, amit nem tud befejezni.

Tovább

Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos
Felhasznált irodalom: Best Foods to Speed Up Recovery After Surgery (Verywell Health), Information about your diet after surgery on your gut (NHS)

Cikkajánló

A műtétek után nagyon ritkán fordul csak elő, hogy valakinek ne legyenek panaszai. A legtöbb betegnél csak egy-két apró, gyorsan múló probléma merül fel operáció után, míg másoknál olyan súlyos komplikációk is jelentkezhetnek, mint a tüdőgyulladás vagy a fertőzés.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pászthory Erzsébet

Dr. Pászthory Erzsébet

Gasztroenterológus, háziorvos, belgyógyász szakorvos