Ezért fájhat a csuklója

szerző: Dr. Páll Zoltán, sebész, traumatológus, sportorvos - Fájdalomközpont
frissítve:

A csuklósérülések mellett egyre gyakrabban fordul elő a mindennapokban, hogy a csuklónkat túlerőltetjük, például a napi 8-10 órás számítógépes munkával. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint nem csak a csuklószorító segíthet.

Sérülés és túlterhelés

A csuklót sokféle tevékenységünk során érheti erős mechanikai stressz és terhelés. A túlzott igénybevételt először fájdalom, súlyosabb esetekben pedig a csuklóízület tartós funkcionális károsodása jelzi. Az okok közt gyakran szerepel a helytelen kéztartás, a monoton, egyoldalú terhelés, ami például a számítógépes munka vagy akár a professzionálisan végzett zongorázás során jelentkezik. Fizikai munka, súlyzós edzés és ütővel játszott sportok (tenisz, fallabda, tollaslabda, ping-pong, stb.) közben, amikor gyakoriak a rövid ideig tartó, de nagy megterheléssel járó mozdulatok, könnyen megsérülhet a csukló. A szerencsétlen esések jelentős része végződik az orsócsont törésével, és ehhez kapcsolódóan csuklótáji szalagsérüléssel.

Ugyancsak jelentkezhet csuklófájdalom ínhüvelygyulladás miatt is, amelyet gyakran a túlterhelés következményeként alakul ki. Hasonló tüneteket okoz a csuklóalagút szindróma, amelynek oka azonban más jellegű, hiszen megjelenhet többek közt pajzsmirigy-alulműködés, elhízás, ízületi gyulladás miatti folyadékfelszaporodás, cukorbetegség miatt.

A csukló sérülései, fájdalma az egész kéz mozgását korlátozza, hiszen a csukló a kéz minden mozgástevékenységének fontos része. Éppen ezért bármilyen sérülés vagy tartós fájdalom esetén legfontosabb a mielőbbi szakszerű diagnózis, a fájdalom csökkentése, a kezelés megkezdése és később a mielőbbi mobilizálás, vagyis a természetes mozgás helyreállítása.

Ez is érdekelheti A csuklóízület betegségei

Be kell látni a pihentetés jelentőségét

Frissen fennálló fájdalom esetén az első lépés az ízületek pihentetése, a gyulladás csökkentése, jegelés. A kezelés ezen szakaszában a páciensnek valóban önfegyelmet kell gyakorolnia, mivel a gyógyulás lényegi eleme az ízület tehermentesítése, a panaszokat kiváltó mozgásformák kerülése. Ez nyilván nem könnyű, ha valamiféle munkatevékenységről van szó, de sajnos szükséges a teljes gyógyuláshoz – hangsúlyozza Dr. Páll Zoltán. – Ahhoz, hogy a gyógyulást felgyorsítsuk és a fájdalmat is csökkentsük, természetesen számos eljárás is van a kezünkben.

Eljárások a fájdalom csökkentése érdekében

A lágyrész hialuronsav injekció például a fájdalom forrásánál hat. A csont-ín találkozáshoz bevitt hialuronsav csökkenti a gyulladást és segíti a gyulladt szövetek regenerációját. A hialuron természetes, az emberi szervezetben is előforduló anyag, a kötőszövetek - így inak, csonthártya - felépítő anyaga. Ennek pozitív hatásaira épít a mozgásszervi gyulladások okozta fájdalmak csillapítására kifejlesztett injekció.

Valamivel lassabb, de szintén hatékony és tartós kezelési módszer a lökéshullám terápia, amely magas energiatartalmú hanghullámokkal fejti ki hatását az izomzatban és ínakban. A gyógyulás alapját a helyi vérbőség és a szervezet saját gyógyító rendszereinek aktivitás növelése adja. A fokozott vérellátás növeli a helyi anyagcserét, az érintett terület oxigénellátást, a gyulladást okozó anyagok elszállítását. A terápia gyorsan csillapítja a fájdalmat és állítja helyre a mozgáskészséget. A csuklófájdalom kezelésének sikerét segítheti a gyulladást csökkentő, mozgási funkciót helyreállító kiegészítő kezelés, az orvosi kollagén injekció is.

Ha a csuklófájdalom a számítógépes munka miatt alakult ki – és akár megelőzésképpen is – érdemes „csuklóbarát” egeret beszerezni és ergonomikus íróasztalnál, széken dolgozni.

További Mozgásszervi megbetegedések aloldal a WEBBetegen

dr. Páll Zoltán, traumatológus, sebész, sportorvos Fájdalomközpont
Dr. Páll Zoltán, traumatológus, sportorvos

Cikkajánló

Diagnózisra való várakozás
Diagnózisra való várakozás

Nagy stresszt okozhat.

Fájdalom és tavasz
Fájdalom és tavasz

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Molnár Anna
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest