A Kienböck-betegség

szerző: Dr. Soltész Annamária, általános orvos - WEBBeteg
frissítve:

Az os lunatum - holdcsont - a kéztőcsontok közé tartozik. A Kienböck-féle betegség, másik nevén az os lunatum malatia, ennek a holdcsontnak az elhalását jelenti. Viszonylag gyakori betegség, mely elsősorban fiatal férfiakat érint.

A betegség kiváltó oka nem minden esetben ismert. Egyes kutatók úgy gondolják, hogy vérellátási zavar áll a háttérben. Rendszerint túlerőltetést, vagy traumát követően fordul elő, de felléphet sok kis sérülés - mikrotrauma - következtében is. Nemritkán foglalkozási ártalomként jön létre.

Milyen tünetek jelentkezésekor kell erre a betegségre gondolni?

Ha a panaszok felléptét megelőzően valamilyen balesetet szenvedett az érintett - például ráesett a csuklójára -, az valószínűsíti a diagnózist.

Fő tünetek a csukló hátsó felszínén középen kialakuló nyomásérzékenység, duzzanat, valamint - a csukló mozgatásakor fokozódó - fájdalom.

Néhány hét elteltével a beteg egyre kevésbé - majd egyáltalán nem - tudja a kézfejét hátrafelé feszíteni annak merevvé válása miatt, s idővel a kéz a tenyér felé behajlított pozícióban rögzül az izmok sorvadása miatt.

Ha a fenti tüneteket észleljük magunkon, ne késlekedjünk, forduljunk orvoshoz! Az ortopédiában jártas szakembernek rendszerint nem jelent gondot a pontos diagnózis felállítása a tünetek alapján.

A csuklóról készített röntgenfelvételen csak előrehaladott stádiumban látható eltérés: a holdcsont deformált, mérete kisebb a normálisnál. Színe a felvételen a többi csont színétől fehérebb.

Kienböck-betegség

Hogyan kezelhető a Kienböck-féle betegség?

A kezelés célja a fájdalom megszüntetése és a csukló mozgáskorlátozottságának a csökkentése. Ha ismert a kiváltó tényező (például munkahelyi ártalom), akkor azt minél előbb meg kell szüntetni, ki kell iktatni, hiszen enélkül nem remélhető a tünetek enyhülése.

A kezelőorvos első terápiás lépésként néhány hétre gipsszel rögzíti, nyugalomba helyezi a csuklóízületet, melynek hatására a fájdalom rendszerint jelentősen mérséklődik.

Ha a panaszok a rögzítést, pihentetést követően továbbra is fennállnak, akkor többnyire nem kerülhető el az operáció. Napjainkban a leggyakrabban alkalmazott eljárás az elhalt csontrész, vagy a teljes holdcsont eltávolítása, kimetszése, és szilikon-protézissel való pótlása. Ezt követően a fájdalom és a csukló nagyfokú merevsége többnyire megszűnik.

Abban az esetben, ha a beteg panaszai a műtét után továbbra sem mérséklődnek, akkor arthrodesis, azaz az ízület műtéti úton történő teljes elmerevítése válhat indokolttá. Igaz ugyan, hogy ez az eljárás a fájdalmat megszünteti, de a mozgáskorlátozottság továbbra is fennáll, ezért ez csak egy végső, kompromisszumos megoldásként fogadható el.

Dr. Soltész Annamária, általános orvos Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Soltész Annamária, általános orvos

Hozzászólások (2)

Cikkajánló

Nem alkoholos zsírmáj Nem alkoholos zsírmáj

Az egyik leggyakoribb májbetegség. Milyen tünetek jelentkezhetnek?

A máj fontossága A máj fontossága

Szervezetünk legnagyobb és egyik legösszetettebb szerve.

A csuklótörés és kezelése

A csuklótörés az egyik leggyakrabban előforduló csonttörés. Többnyire trauma, baleset miatt következik be csuklótörés, mikor hirtelen esés...

Ezért fájhat a csuklója

A csuklósérülések mellett egyre gyakrabban fordul elő a mindennapokban, hogy a csuklónkat túlerőltetjük, például a napi 8-10 órás számítógépes...

A csuklóízület betegségei

Mivel kezünket a mindennapi tevékenységekhez (pl. házimunka, evés, személyes higiénia, írás) rengeteget használjuk, így nem véletlen, hogy a...

Carpalis alagút szindróma

Alagút szindrómáknak nevezzük azon kórképeket, melyek során valamely ideg nyomás alá kerül az őt körülvevő egyes izmok, inak és csontos...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.