Hogyan működik a magas vérnyomást szabályozó hormon?

MTI
megjelent:

A vérnyomást szabályozó hormon a renin tesztelése, segíthet az orvosoknak a betegek gyógyszerezésének beállításában - mutattak rá amerikai tudósok. Mint kifejtették: az egyes betegek alkatához helytelenül megválasztott gyógyszerek magyarázatul szolgálhatnak arra, miért fordul elő, hogy sok páciens hiába szedi azokat.

A reninszint mérése azonban közelebb vihet a megoldáshoz. "Fel kell hagyni az egy kaptafára zajló kezelés gyakorlatával" - figyelmeztetett Curt Furberg, az American Journal of Hypertension folyóiratban megjelent cikkében, amelyben korábbi tanulmányokhoz fűzött kommentárt.

Szisztolés és diasztolés érték
Az első szám azt a nyomást mutatja a kar fő artériájában, ami a szív összehúzódásakor alakul ki (szisztolés vérnyomás), a második a szívverések közti szünetben mérhető nyomást mutatja (diasztolés vérnyomás). Bővebben>>

Az egyféle vérnyomásbeállító gyógyszert szedők, kevesebb mint felén segít a kezelés, általában legalább kétfélét kell szednie a pácienseknek, hogy rendben legyen a vérnyomásuk.

A Journal of the American Medical Association folyóirat májusi számának egy tanulmánya szerint, a 65 millió magasvérnyomásos amerikainak csak körülbelül a fele reagál jól a kezelésre. A szaklapban több tanulmány is foglalkozott a kérdés más-más aspektusával.

A vesében termelődő renin hormon szintjét vérvizsgálatokkal lehet mérni.

A kutatások szerint, a magas reninszinttel rendelkező pácienseknél az atenolol bétablokkoló általában hatásos, viszont kevésbé sikeres náluk a hidrochlorothiazid-tartalmú gyógyszer, ami eltávolítja a szervezetből a felesleges vizet és sót. Az észak-carolinai Wake Forest Orvosegyetemen dolgozó Furberg hangsúlyozta: bár az orvosok évek óta tisztában vannak vele, hogy a betegek a különböző gyógyszerekre különböző módon reagálnak, eddig mégsem dolgozták ki azokat az eljárásokat és teszteket, amivel az egyes betegek legoptimálisabb kezelését meg lehetne állapítani.

A vérnyomásértékek osztályozása
Kategória
Szisztolés nyomás (Hgmm)
Diasztolés nyomás (Hgmm)
Optimális vérnyomás
< 120
< 80
Normális vérnyomás
120-129
80-84
Emelkedett-normális vérnyomás
130-139
85-89
Kóros vérnyomás - hipertónia
140 <
90 <
I. fokozat (enyhe hipertónia)
140-159
90-99
II. fokozat (középsúlyos)
160-179
100-109
III. fokozat (súlyos hipertónia)
> = 180
> = 110
Izolált diasztolés hipertónia
< 140
> 89
Izolált szisztolés hipertónia
> = 140
< 90

(MTI)

Cikkajánló

A szisztolés és diasztolés vérnyomásérték

Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Magas vérnyomás
Bár a vérnyomásmérés eredményeként kapott mindkét szám fontos, 50 év felett a szisztolés érték nagyobb fontossággal bír. Az emelkedett szisztolés és normális diasztolés vérnyomásérték nagyon gyakori az 50 évnél idősebb korosztálynál.
Krónikus fejfájás
Krónikus fejfájás

Tippek krónikus fejfájásban szenvedőknek.

Hátfájás
Hátfájás

Mit érdemes tudni a hátfájásról?

WEBBeteg - Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Németh Ágnes
WEBBeteg - Dr. Bene Orsolya, kardiológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.