Mit kell tudni az Ebola-vírusról? - Tájékoztatás utazók számára az Ebola-lázról

ÁNTSZ
megjelent:

Az Ebola-vírus ritka, de nagyon súlyos, gyakran halálos kimenetelű megbetegedést okoz. A kórokozót Afrika dzsungeleiben vadon élő állatok hordozzák (pl. denevérek, majmok, erdei antilopok), az ember ezen állatokkal vagy tetemükkel, vérükkel vagy váladékukkal való közvetlen kontaktus útján fertőződik.

Ebola-lázban szenvedő emberekkel, holttestükkel, vérükkel vagy testváladékukkal (pl. nyállal, vizelettel) való közvetlen érintkezéssel terjedhet a betegség tovább az emberek körében. Az Ebola-vírus az influenzával ellentétben nem a levegőn keresztül terjed. A kórokozót védekezés nélküli szexuális érintkezés útján akár hét héttel gyógyulását követően is átviheti partnerére egy korábban fertőzött személy.

A betegség a fertőződést követően 2–21 nap lappangási idő után, hirtelen jelentkezik lázzal, izomfájdalommal, gyengeséggel, fej- és torokfájással.

A betegség következő fázisában súlyosbodnak a tünetek: hányás, hasmenés lép fel, a testen kiütések jelennek meg, károsodnak a máj- és a vesefunkciók. Egyes betegeknél kiterjedt külső és belső vérzés, valamint többszervi elégtelenség jelentkezik.

A betegség ellen nincs vakcina, sem célzott terápia, csak tüneti kezelés.

Rohamosan terjed az ebola

Az Ebola-vírus által okozott vérzéses lázbetegség többnyire Afrikában fordul elő, és a világ egyik legrettegettebb betegsége. Libériában a vírus március óta legkevesebb 660 emberrel végzett, mostanra a libériai kormány elrendelte az ország legtöbb határátkelőjének lezárását, hogy feltartóztassa az ebolajárvány terjedését.

Az Ebola-vírusfertőzés kockázata és elkerülése

Az Ebola-vírussal való fertőződés kockázata még azokon a területeken is rendkívül alacsony, ahol ilyen esetek előfordulnak. Akkor merül fel a fertőződés veszélye, ha valaki közvetlenül érintkezik egy beteg emberrel vagy állattal, vagy annak valamely testnedvével. A kórokozó ritkán védekezés nélküli szexuális érintkezés útján is átvihető.

Az Ebola-vírus nyilvános helyeken, más, tünetmentes személyekkel való alkalmi érintkezéssel nem terjed: azaz Ön nem fertőződhet meg papírpénz vagy élelmiszerek megérintésétől, vagy pl. egy uszoda medencéjében. Az Ebola-vírust szúnyogok sem terjesztik.

Hatásos ellenszere a szappan, a fehérítőszer, a napfény vagy a szárítás. A vírust tartalmazó váladékkal szennyezett ruhák gépi mosása megöli a kórokozót. Az Ebola-vírus csak rövid ideig életképes közvetlen napsugárzásnak kitett vagy kiszáradt felületeken.

A 2014. évi járvány

Guinea és Libéria területén Ebola-járvány tört ki. Az alábbiakban ezért tanácsokkal szeretnénk szolgálni az ezekbe az országokba tartó vagy onnan érkező utazók számára.

Tudnivalók a Guineába vagy Libériába érkezőknek

Rendkívül alacsony annak a kockázata, hogy útja során Ebola-vírussal kerül kapcsolatba. A megelőzés érdekében mindazonáltal javasoljuk, hogy kövesse az alábbi tanácsokat:

  • kerülje azokat a helyzeteket, amelyekben fennáll a kockázata, hogy fertőző betegek, illetve emberi vagy állati tetemek vérével vagy más testváladékával közvetlenül érintkezik;
  • ne menjen vadon élő állatok közvetlen közelébe és ne fogyasszon vadon élő állatokból származó ún. „bozóthúst”;
  • mindig védekezzen, ha szexuális kapcsolatot létesít.

Tudnivalók a Guineából vagy Libériából érkezőknek

Rendkívül alacsony annak a kockázata, hogy útja során Ebola-vírussal került kapcsolatba. Felhívjuk a figyelmét azonban arra, hogy

  1. ha belázasodik, ok nélkül kimerültnek érzi magát, hasmenése lesz vagy egyéb súlyos tünet lép fel Önnél a trópusi vidékről való beutazást követő pár hétben:
  • Haladéktalanul keresse fel háziorvosát, illetve a fertőző betegségekkel foglalkozó legközelebbi szakrendelést/szakorvost, és tájékoztassa őt korábbi utazásáról. A tüneteket pl. malária is okozhatja, de az okokat mindenképpen ki kell vizsgálni, a betegséget pedig kezelni kell.
  1. Abban az esetben, ha útja során közvetlenül érintkezett fertőzött emberek vagy állatok, illetve tetemek vérével vagy más testváladékával, esetleg védekezés nélkül létesített szexuális kapcsolatot korábban fertőzött személlyel:
  • Haladéktalanul keressen fel a fent említett orvosok valamelyikét, és tájékoztassa őt korábbi utazásáról.
  • Mielőtt elmegy a kórházba vagy a rendelőbe, jelezze telefonon érkezését, hogy az ápolószemélyzet megfelelően felkészülhessen a betegfelvételre.
Utazás, baleset, biztonság

Csonttörés, bokaficam, gyomorrontás, kórházi kezelés, horribilis számla - egyáltalán nem olyan élmények és fogalmak, amelyeket bárki szívesen megőrizne a családi nyaralásról. Mégis, mindössze az üdülni indulók egyharmada gondol a naptej és a törölköző mellett az utasbiztosításra is, ami nélkül pedig nem csak a pihenés, hanem talán az egész életünk is tönkremehet. Utazás, baleset, biztonság

(ÁNTSZ)

Cikkajánló

Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Pálvölgyi Rita, pszichiáter, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Nagy László, infektológus
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Dr. Árki Ildikó, háziorvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.