Mi történik a belgyógyászati vizsgálaton férfiak esetében?

Dr. Ujj Zsófia Ágnes
szerző: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus - WEBBeteg
frissítve:

Még a mai napig sokakat feszélyez, ha orvoshoz kell menniük. Nem tudni, mire számíthatnak, milyen kérdések és vizsgálatok történnek. Nézzük, mi történik konkrétan akkor, ha férfiként látogat belgyógyászati rendelésre.

A vizsgálat mindig a következő elemekből épül fel:

  • a páciens és családjának kórtörténetét veszi fel az orvos
  • fizikális vizsgálat
  • ritkább vizsgálatok a fizikális vizsgálat részeként
  • laboratóriumi, képalkotó és egyéb vizsgálatok előírása (szükség szerint)

A páciens kórtörténetének „kikérdezése”

„A jó anamnézis fél diagnózis”, hangzik a belgyógyászati orvosi tankönyvek régi bölcsessége. Alapos kikérdezéssel sokszor már meg lehet mondani, mi lehet a baj, de feltétlen szükséges a szerteágazó és olykor ellentmondó tünetek, információk közötti útvesztő végén rájönni a problémára és a kezelési módokra.

  • Fontos a férfi páciens családi kórtörténete, elsősorban a szülők, testvérek betegségeinek ismerete, daganatos betegség, szívbetegség, vérrögképződés vagy a tünetekkel kapcsolatos eltérés a családban.
  • A korábbi betegségek és műtétek ismerete.
  • A szedett gyógyszerek pontos neve, napi mennyisége és a gyógyszer dózisa, a gyógyszerre adott esetleges túlérzékenységi reakció.
  • A jelenleg meglévő panaszok részletes körbejárása, és minden esetben az általános tünetekre való rákérdezés, mert sokszor ilyenkor derülnek ki járulékos panaszok is. Van-e fejfájás, szédülés, látászavar. Mellkasi fájdalom, fulladás, nehézlégzés, köhögés. Étvágy, testsúly, hányinger, hányás, hasi panaszok. Székelési szokások, a széklet milyensége, a vizeletben észlelt esetleges eltérések. Láz, hőemelkedés, bőrtünetek, lábdagadás jelenléte. Dohányzás, alkoholfogyasztási szokások.
  • Bizonyos esetekben szükséges (pl. fertőzések esetén) akár a szexuális szokásokra való rákérdezés, vagy bizonytalan tünetek esetén akár a drogfogyasztás firtatása is. Ezek talán a leginkább kellemetlen kérdések, de az orvos számára ezek ismerete van, hogy elengedhetetlen a gyógyításhoz.

Fizikális vizsgálat férfiak esetén

  • A kültakaró, szőrzet megtekintése, tapintása információt ad például a bőr színéről, sérülésekről, a szőrzet akár a hormonháztartásról, de még a májműködésről is. A tapintás a bőr szárazságáról, eltérések fájdalmasságáról vagy kiterjedéséről.
  • A fej és nyak vizsgálata során a szájüreg megtekintése, a nyaki nyirokcsomók és pajzsmirigy áttapintása.
  • A hónalji nyirokcsomók áttapintása, a hát kopogtatása a tüdők vizsgálatának részeként. A tüdők és a szív meghallgatása.
  • A has meghallgatása, illetve a máj, lép tapintása, a vesék ütögetése, a has áttapintása, fájdalom esetén annak lokalizálása.
  • A férfi nemi szervek vizsgálata (herék) elméletileg a vizsgálat részét képezik, de manapság már ritkán kerül rá sor. Elsősorban akkor, ha a panaszok a here területére (pl. gyulladás, fájdalom, duzzanat) lokalizálódnak. Egyéb esetekben a nemi szervek eltéréseivel urológus foglalkozik. Az emlők áttapintása azonban szükséges.
  • A végtagok vizsgálata, alap idegrendszeri vizsgálat.

Ritkább vizsgálatok

  • A férfi nemi szervek panasz esetén történő vizsgálata (pl. sérv gyanúja esetén).

Laboratóriumi és képalkotó vizsgálatok

Történhet:

  • szűrő jelleggel
  • célirányosan

Szűrő jelleggel:

Laborvizsgálat a vérkép, vizelet, máj, vesefunkció, gyulladásos marker, ionok, vércukor, a pajzsmirigy hormontermelésének szűrőtesztje, vérzsírok, vas és a PSA (prosztata specifikus antitest). Szűrő jelleggel képalkotó a mellkas röntgen és a hasi ultrahang.

Célirányosan:

A fentieken túl a panaszoknak, tüneteknek vagy a vélt eltérésnek, betegségnek megfelelő vizsgálatok előírása történik.

Olvasson tovább! Laborvizsgálati kifejezések

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Hozzászólások (0)

Cikkajánló

Nem alkoholos zsírmáj Nem alkoholos zsírmáj

Az egyik leggyakoribb májbetegség. Milyen tünetek jelentkezhetnek?

A máj fontossága A máj fontossága

Szervezetünk legnagyobb és egyik legösszetettebb szerve.

Férfi meddőség - hogyan küzdjünk meg vele?

Gyakori jelenség, hogy a meddőséget és a gyermek utáni vágyakozást elsősorban a nőkhöz kötjük, pedig a várva várt baba érkezéséért éppen...

Prosztatamegnagyobbodás - Mikor gondoljon rá?

A prosztatamegnagyobbodás gyakori probléma az 50 év feletti férfiak körében, ami gyakori és sürgető vizelési ingert okozhat. Kiváltó oka lehet...

Mit jelentenek a férfi nemi szerveken észlelt elváltozások?

A nemi szerven észlelt - általában vöröses színű, fájdalmas és viszkető, időnként dudorokkal vagy fekélyekkel kísért - elváltozásokat számos...

Férfiak figyelem! A legfontosabb szűrővizsgálatok 40 év alatt

Ön mikor járt legutóbb háziorvosnál? Beteg volt vagy egészséges? Részt vett már komplex szakorvosi szűrésen, vagy más megoldást keresett?

Hogyan kezelhető a prosztatagyulladás?

Prosztatagyulladás gyanúja esetén mindenképp fel kell keresni urológust, vagy házi módszerekkel, vény nélküli gyógyszerekkel is kezelhető? Mi a...

Kérdések az urológiai rendelésen

Pár perc kellemetlenség, amivel egy urológiai vizsgálat jár, elenyésző azokhoz a bajokhoz képest, amiket el lehet kerülni, meg lehet gyógyítani a...

Férfiak figyelem! A legfontosabb szűrővizsgálatok 60 év felett

Ön mikor járt legutóbb háziorvosnál? Csak a gyógyszereit íratta fel vagy szűrővizsgálat is történt? Részt vett már komplex szűrésen?

Hogyan jelzi a férfiak szervezete, ha baj van?

A kor előrehaladtával, illetve gyakran amiatt, hogy rohanó világunkban nem figyelünk önmagunkra - mivel azt képzeljük, hogy ez velünk nem történhet...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.