Michael Jackson és a gyógyszerek
megjelent:
Michael Jackson halála ráirányította a figyelmet a kontrollálatlan gyógyszerszedés veszélyeire. Mikor beszélhetünk gyógyszerfüggésről, mire figyeljünk a gyógyszerszedés során, miért kezeltessük a hipochondriát és miért tartsuk be az orvosi előírásokat?
A The Sun exkluzív rendőrségi értesülésekre hivatkozva azt írja, hogy az énekessel a gyógyszerek túladagolása és keverése végzett.
A lap szerint a sztár naponta több, rendkívül erős (Magyarországon csak különleges vényre kiadható, kábító hatású) fájdalomcsillapító injekciót (petidin) kapott, amely mellett további kétféle fájdalomcsillapító tablettát (hydromorphone hydrochlorid, acetaminophen hydrocodon) is szedett. Ez önmagában is megterhelő a szívnek, Michael Jackson azonban ezeken felül izomlazítót (carisoprodol), nyugtatót (alprazolam), antidepresszánst (sertralin) és savcsökkentőt (omeprazol) is rendszeresen használt.
A halottkémek pénteken három órán át vizsgálták a sztár holttestét, ám a toxikológiai vizsgálatok eredményére (azaz, hogy volt-e gyógyszer a popkirály szervezetében halálakor) azonban várni kell. Halálának pontos okát a toxikológiai tesztet végeredménye után lehet biztosan kijelenteni, ez azonban várhatóan csak négy-hat hét múlva derül ki.
Az eset kapcsán áttekintettük a gyógyszerszedéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat és legelgondolkodtatóbb tényeket.
Teljesen gyógyszerfüggővé vált Michael Jackson
Teljesen gyógyszerfüggővé vált Michael Jackson, és könyörgött az altatóért, amelyet tejnek nevezett - derül ki a popsztár halálának nyilvánosságra került vizsgálati dokumentumaiból. Orvosa, Conrad Murray elmondása szerint "Jackson nagyon is tudta, milyen gyógyszereket kap és könyörgött az általa csak tejnek nevezett, fehér színű folyadékért, Propofol-ért".
A popsztár utolsó óráinak történéseiből is az derül ki: tudta, orvosa milyen szereket ad be neki, csak azért, hogy aludni tudjon. A dokumentumok szerint 50 milligramm Propofolt kapott éjjelente Jackson intravénásan, már 6 héttel június 25-i halála előtt. De Murray azt vallotta: félt attól, hogy a popsztár függővé válik, emiatt június 22-én megfelezte a Propofol adagot és inkább Lorazepam és Midazolam nevű, enyhébb szereket adott neki.
A következő éjszakán sem kapott tejet Michael Jackson és a sztár tudott aludni. Június 24-én azonban újra előjött az énekes álmatlansága, emiatt június 25-én hajnali 1 óra 30 perckor Jacko kapott 10 milligramm Valiumot, 2 órakor pedig két milligramm Lorazepamot. 3 órakor két milligramm Midazolam következett, de ekkor sem jött álom a sztár szemére. Ezért reggel 5 órakor megint Lorazepam-ot, 7 óra 30 perckor Midazolam-ot kapott Michael Jackson.
Az orvos - saját bevallása szerint - eközben mindvégig figyelte a sztár pulzusát egy monitoron is, de Jackson csak nem tudott elaludni és a Propofolért könyörgött. 10 óra 40 perckor meg is kapta a "tej" adagot - 25 milligrammot - Lidocainnal megspékelve. Ekkor szenderült álomra Jackson, majd az orvos ellépett az ágyától, hogy kimenjen vécére, de mire két perc múlva visszajött, a popkirály már nem lélegzett. Ezután hívta ki Murray a mentőket.
A rendőrség kihallgatta Jackson személyi orvosát, aki tagadta bűnösségét, és az amerikai hatóságok egyelőre senkit nem gyanúsítottak meg az énekes halálának ügyében. Az amerikai napilapok közül több is azt írta hétfőn, hogy egyre valószínűbbnek tűnik: Jackson-nak túladagolták a szert. Korábbi bírósági dokumentumok szerint egyébként Murray több mint 770 ezer dollár, átszámítva több mint 145 millió forint tartozást halmozott fel.
A gyógyszerfüggésről
Michael Jackson három gyermekének volt nevelőnője szerint az énekesen rendszeresen gyomormosást kellett végrehajtania a fájdalomcsillapító-koktélok miatt. Jacko gyakran keverte a különböző szereket, miközben alig evett és ezektől előfordult, hogy olyan rosszul lett, hogy a nörsz nem is engedte őt a gyerekek közelébe.
Magyarországon minden harmadik ember szed nyugtatót, antidepresszánst vagy fájdalomcsillapítót. Ez a szám eleve riasztó, de ami a legfőbb gond, hogy az emberek jellemzően nem orvoshoz fordulnak a problémájukkal, hanem például barátokra, szomszédokra hallgatnak, tőlük kapnak először kipróbálásra különböző szereket.
A gyógyszerfüggés annyiban más, mint például az alkoholizmus, hogy az érintettekről gyakran még a közvetlen környezetük sem tudja, hogy függők, hiszen titkolják, nem nyilvánosan szedik be a pirulákat – derült ki Dr. Zacher Gábor toxikológus egy korábbi nyilatkozatából.
A gyógyszerfüggőség által leginkább veszélyeztetett csoportba a 30-55 év közötti, alacsonyan képzett nők tartoznak, akiknek a családjában van még más, például alkohol-, internet- vagy játékszenvedély is, ami a házastársat vagy a gyereket érinti.
A szakember szerint azok közül az emberek közül, akiknek valóban szükségük lenne rá, mindössze 10 százalék részesül szakszerű kezelésben.
Bővebben a gyógyszerfüggőségről
Fontos tudni |
|
A hipochondria komoly betegség lehet
Az énekes egykori producere és barátja, Tarak Ben Ammar szerint sokan kihasználták Jackson hipochondriáját: dollárezrekért állítottak ki számlát a gyógyszerekért és a vitaminokért.
A hipochondriát a köznapi emberek gyakran csak túlzott hiúságként tartják számon, ám a hipochondria komoly betegség is lehet. Egyik veszélye lehet, hogy a betegek a hosszú évek alatt vélt problémájuk ellen számtalan gyógyszert szedhetnek be - feleslegesen.
Általában fiatal felnőttkorban indulnak a tünetek. A hipochonder emberek jellemzően bizonyos, normálisan is jelentkező testi tüneteket túlértékelnek, súlyos betegség jelének tartanak.
Panaszaikkal orvostól orvosig járnak, elégedetlenek az egészségüggyel. Saját vélt betegségüknek utánaolvasnak, gyakran orvosaiknál is tájékozottabbak az adott tünetcsoportot illetően. A negatív leletek sem győzik meg őket, a betegségről való meggyőződésük minden orvosi ténykedés ellenére fennmarad.
A betegség kezelésének fontos eleme, hogy törekedni kell a felesleges vizsgálatok és gyógyszerszedés minimalizálására, megoldást a pszichoterápia hozhat. Bővebben a hipochondriáról
A gyakori fogyasztás toleranciát vált ki
Ha az ember rendszeresen szedi a gyógyszert, előbb-utóbb kialakul a tolerancia, vagyis a hozzászokás. A betegnek egyre több gyógyszerre van szüksége, az orvos pedig már nem mindig írja fel a kívánt adagot. Ilyenkor sokan más megoldáshoz folyamodnak az érintettek.
Sokan megpróbálnak többször felíratni gyógyszereket vagy a gyógyszer feketepiacról szerzik be a készítményeket, ami újabb kockázatot jelent egészségük számára.
Gyógyszerkölcsönhatások
Az összes gyógyszer betegtájékoztatójában találunk egy olyan bekezdést, melyben arra hívja fel a gyártó a figyelmünket, hogy mely gyógyszerekkel ne szedjük együtt az adott készítményt, vagy legalábbis fokozott óvatossággal járjunk el. Bizonyos gyógyszerek nem vehetők be egy időben, számos készítmény alkalmazása mellett életmódbeli módosítások szükségesek, sok esetben az alkohol fogyasztása tilos.
A két szer hatása lehet ellentétes, ekkor nem hat a bajra szedett gyógyszer. Ha azonban azonos a hatásuk, az túlzott mértékben fog kifejlődni, túladagolásos tüneteket okozva ezzel. Fontos, hogy akár fokozódik, akár csökken a hatás, az egyaránt káros lehet az egészségünkre.
Kezelőorvosunk tudta nélkül ne szedjünk más készítményeket rendszeresen, azoknak alkalmazását orvosunkkal mindig beszéljük meg!
Bővebben a gyógyszerkölcsönhatásokról
Késleltetheti a gyógyulást
Az orvos a készítmény rendelése előtt mindig mérlegeli a becsült kockázat és várható haszon arányát, ennek megfelelően írja fel az orvosságot. Mint minden, a szervezetbe való külső beavatkozás, a gyógyszerszedés is rejt magában veszélyeket (mellékhatások, allergiás reakciók), ám ha a gyógyulás megkívánja, a legkisebb hatásos adagban alkalmazva ezek a veszélyek csökkenthetők.
A WEBBeteg orvos szakértője hangsúlyozza: nem véletlen, hogy a gyógyszerek nagy része csak orvosi vényre adható ki, és a nem vényköteles gyógyszerekhez is van mellékelt betegtájékoztató. Nem mindegy ugyanis, hogy egy adott hatóanyag milyen formában jut be a szervezetbe, illetve nagyon fontos az adagolás módjának szakszerű meghatározása is: az orvos által előírt alkalmakkor, a megadott mennyiséget a megadott módon kell bevenni.
Tudta? |
Az egészségbiztosítási pénztárnak meg kell szüntetnie a táppénz folyósítását, ha a beteg a kezelőorvos utasításait nem tartja be, és ezáltal gyógyulását szándékosan késlelteti, vagy az elrendelt orvosi vizsgálaton nem jelenik meg, és a mulasztásra elfogadható okot nem tud szolgáltatni. |
Sajnos gyakran találkozni olyan betegekkel, akik a helyes terápiás javaslat ellenére sem gyógyulnak megfelelő mértékben: esetükben gyakran a gyógyszerszedés nem megfelelő módja deríthető ki.
Ha egy tabletta kimarad, a gyógyszer szintje a szervezetben olyannyira lecsökkenhet, hogy a már elért hatások visszafejlődnek, a betegség újra fellobbanhat, a kórokozók (pl. antibiotikum esetében) pedig újra szaporodásnak indulhatnak, s ebben az esetben nő a gyógyszerrezisztencia esélye is.
Az előírtnál gyakoribb vagy nagyobb adagok sem célravezetőek, a gyógyulás folyamatát nem gyorsítják: jobb esetben csak a költségeink nőnek, rosszabb esetben a gyógyszer idő előtt elfogy, holott az előírt ideig tartó kezelés a gyógyulás alapfeltétele. A nagy adagok bevétele mérgezést és további súlyos egészségkárosodást okozhat.
Gyógyszerkereső |
A Magyarországon forgalomban lévő gyógyszerek aktuális adattára - betegtájékoztatók, árak, adatok. WEBBeteg Gyógyszerkereső |
(WEBBeteg, Független Hírügynökség)