Adj vért a légimentőkkel, hogy mások is túlélhessék

Magyar Vöröskereszt
megjelent:

Immár 2. alkalommal indít rendhagyó közösségi véradókampányát a Magyarországi Légimentésért Alapítvány a Magyar Légimentő Nonprofit Kft.-vel közösen és a Magyar Vöröskereszt és szakmai partnere az Országos Vérellátó Szolgálat: egyszerre 7 helyszínen várják a véradókat szerte az országban!

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a véradás, mennyire nagy szükség van a vérkészítményekre. A Magyarországi Légimentésért Alapítvány, a Magyar Légimentő Nonprofit Kft., a Magyar Vöröskereszt, és annak szakmai partnere, az Országos Vérellátó Szolgálat véradásokat szerveznek 2022. szeptember 23-án, pénteken 11 és 18 óra között 7 helyszínen: Budaörsön, Balatonfüreden, Keszthelyen, Szekszárdon, Szentesen, Miskolcon és Debrecenben.

A különleges közösségi esemény célja, hogy minél több emberhez eljusson nemcsak a véradás üzenetének fontossága, de a lehetősége is, felhívja a figyelmet az önkéntesség és a segítségnyújtás jelentőségére, és a légimentők nem mindennapi munkájára.

A közös véradást 2021. évben hagyományteremtő céllal hívták életre és eltökélt szándékuk, hogy 2022. évet követően is minden évben megszervezzék, támogatva ezzel azt, hogy mindig rendelkezésre álljon a megfelelő mennyiségű vér a mentőhelikoptereken és az egészségügyi intézményekben is.

A 2021-ben szervezett első véradókampány során

  • Pécsett: 35 véradó / 5 első véradó,
  • Sármellék/Keszthelyen: 67 véradó /15 első véradó,
  • Balatonfüreden: 67 véradó / 18 első véradó,
  • Miskolcon: 64 véradó / 9 első véradó,
  • Szentesen: 81 véradó / 15 első véradó,
  • Debrecenben: 60 véradó / 35 első véradó,
  • Budaörsön: 107 véradó / 22 első véradó,

Összesen: 481, ebből 119 első véradó jelent meg a helyszíneken!

2021-től már mind a hét mentőhelikopter fedélzetén megtalálható a két egység nulla negatív vér, melyet szükség esetén a betegek ellátására alkalmaznak. Bevezetése óta már számos alkalommal került erre sor, amivel minden esetben növelhető a túlélési esély.

2021-ben légimentőbázisonként az alábbi mennyiségben került felhasználásra vér:

  • Pécs: 3 transzfúzió/5 egység,
  • Sármellék: 10 transzfúzió/17 egység,
  • Balatonfüred: 9 transzfúzió / 14 egység,
  • Miskolc: 9 transzfúzió 12 egység,
  • Szentes: 6 transzfúzió /11 egység,
  • Debrecen: 2 transzfúzió /4 egység,
  • Budaörs: 10 transzfúzió /17 egység,

Összesen: 85 transzfúzió /149 egység vér.

A debreceni helyszínen önkéntesek és munkatársak vigyáznak a gyermekekre, amíg a szülő vért ad. Minden érdeklődő találkozhat az aznap a véradás helyszínén állomásozó mentőhelikopterrel, ami az adott helyszínről indul, ha éppen riasztást kap, de gyakorolhatják az újraélesztés helyes technikáját is.

Helyszínek és időpontok:

Véradás

Tovább Véradási szabályok és tippek

(Magyar Vöröskereszt)

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Dr. Szabó Roxana belgyógyász szakorvosjelölt

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Varga Dóra

Varga Dóra

Dietetikus

Budapest

Cikkajánló