A szén-monoxid-mérgezés tünetei és megelőzése
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:
A szén-monoxid (CO) egy színtelen, szagtalan gáz, fosszilis tüzelőanyagok (szén, kőolaj, benzin stb.) tökéletlen égésekor keletkezik. A szén-monoxid-mérgezés oka lehet autó kipufogógázának belélegzése, de a mérgező gáz rosszul beszerelt gázsütők, kályhák, gázkazánok hibás működése során is felszabadulhat.
Magas kockázattal jár a bányászok munkája is, illetve a szén- és ércfeldolgozókban dolgozók is nagyobb veszélynek vannak kitéve. Kis mennyiségben a dohányfüst is tartalmaz szén-monoxidot.
Mit tegyünk mérgezés gyanúja esetén? |
Minden fűtési idényben hallani olyan halálesetekről, amelyeket régebbi típusú kazán, nem ellenőrzött kémény vagy rossz kályha okoz. Hogyan ismerjük fel a veszélyt és mit tegyünk mérgezés gyanúja esetén? |
A szén-monoxid kiszorítja a vérből az oxigént, azáltal, hogy az oxigént szállító hemoglobinhoz (a vér színét a hemoglobin adja) kötődik. A vér így oxigén helyett szén-monoxidot szállít, a szervek és a szövetek nem jutnak oxigénhez, oxigénhiányos állapotba kerülnek. A szén-monoxid-mérgezés tünetei attól függnek, hogy milyen magas a vérben azoknak a hemoglobinoknak (COHgb) a koncentrációja, amelyhez szén-monoxid kötődött:
-
30 százalék alatt: Fejfájás, szédülés, émelygés jelentkezhet.
-
30 és 40 százalék között: Fáradtság, zavarodottság a jellemző tünet.
-
40 és 60 százalék között: Eszméletvesztés, alacsony vérnyomás (hipotónia)
-
60 százalék felett: oxigénhiány miatt halál követezik be.
Ha az említett tüneteket tapasztalja, azonnal hívjon mentőt, és ha van rá mód, az áldozatot azonnal vigye ki a gáztérből! Elsősegély mérgezések esetén
Szén-monoxid-mérgezés: Tünetek és megelőzés |
Télen a sütők és melegítő berendezések miatt nagyobb az esélye a szénmonoxid-mérgezésnek. A megelőző intézkedések megtétele otthonunkban és a munkahelyünkön életeket menthet. |
Hogyan előzhető meg a szén-monoxid-mérgezés?
-
Évente ellenőriztesse hivatásos szakemberrel a fűtésrendszert (kéményseprővel is), a fűtőtestek, csövek, vezetékek állapotát! A szakember megvizsgálja a keletkezett gáz összetevőinek értékeit.
-
A sütőt, tűzhelyet, kandallót, kéményt, konvektorokat, vízmelegítőt, bojlert stb. mindig szakemberrel üzemeltesse be, vizsgáltassa meg, nézesse át, ellenőriztesse, szükség esetén javíttassa, szereltesse vagy cseréltesse ki!
-
Évente vizsgáltassa meg a kéményt is, hogy megelőzze az eltömődést, dugulást!
-
Gáz- vagy kerozinalapú fűtést csak jól szellőző helyiségekben, terekben alkalmazhat! Éjszakára vagy a hálószobában, illetve, ha elmegy otthonról, ezeket a készülékeket mindig kapcsolja ki.
-
Ne használjon széntüzelésű grillt zárt térben: lakásban, garázsban, lakókocsiban!
-
Ne hagyja járni a motort a garázsban!
-
Szereltessen be a lakásba szén-monoxid-érzékelőt (szén-monoxid-detektort), minden hálószoba mellé az előszobába helyezzék el a készülékeket, ezt a feladatot is bízza szakemberre, és megbízható készüléket válasszon, ami a nemzetközi szabványnak megfelel!
Szén-monoxid-mérgezés - A figyelemfelkeltő tünetek |
Könnyű félrediagnosztizálni, mert a tünetek sokféle bajra utalhatnak. Pszichózis, stroke, infarktus gyanúja is felmerülhet, ha a beteg rossz közérzetre, fejfájásra, szédülésre panaszkodik, hiszen az oxigénhiány, ami ráadásul zavartsággal, bénulásos jelekkel is társulhat, nem csak szén-monoxid-mérgezés következménye lehet. Szakértőket kérdeztünk. |
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos