A gyomorinfluenza tünetei
megjelent: 2011.01.19.
Aki gyomorinfluenzában vagy más néven vírusos gyomor- és bélhurutban szenved, számos praktikával enyhítheti a tüneteit – mondják a szakértők. „A vírus hányingert, hányást, hasmenést, kimerültséget, lázat, valamint fej- és izomfájdalmat is okoz.
Noha maga a betegség nem különösebben veszélyes, egyes szövődményei – például a kiszáradás – már komoly fenyegetést jelenthetnek a kisgyerekek és az idősebbek számára.” – mondja Cristopher Zipp, New Jersey-i háziorvos. A következő tippek hasznosak lehetnek, ha elkapjuk a betegséget:
-
A krónikus hasmenés kivizsgálása A kivizsgálás során széklettenyésztés (baktérium, gomba, parazita), hasi ultrahang, laborvizsgálatok (lisztérzékenységre utaló ellenanyagok, ételallergia), H2-kilégzési-teszt, gyomor- és vastagbéltükrözés (biopsziás mintavétellel) jön szóba.
Bővebben a krónikus hasmenésről>> - A láz és a fájdalmak csillapítására ne aszpirint használjunk, hanem más, recept nélkül kapható készítményeket.
- Pihenjünk, amennyit csak tudunk.
- Próbáljuk megakadályozni a vírus terjedését. Használat után azonnal dobjuk ki a papír zsebkendőt, és mossunk gyakran kezet. A beteg ruháit a többiekétől elkülönítve mossuk.
- Csak akkor menjünk újra közösségbe, ha teljesen felépültünk. A gyomorinfluenza még 72 órával az után is fertőz, hogy a beteg elkezdi jobban érezni magát. „
Ne feledjük, hogy ezt a betegséget vírus okozza, így az antibiotikumok, amelyeket bakteriális fertőzések kezelésére fejlesztettek ki, ebben az esetben hatástalanok.” – magyarázza Zipp. (A szövődmények kialakulásának megakadályozásában azonban fontosak lehetnek - a szerk.) „Legtöbben néhány nap után jobban érzik magukat, de mindenképp keressük fel orvosunkat, ha a családban valaki súlyos tüneteket – véget nem érő hányás vagy magas láz – mutat. Ezekben az esetekben ugyanis már nem segítenek a vény nélkül kapható gyógyszerek.”
A krónikus hasmenés kivizsgálása |
A bélflóra fő funkciója a kórokozókkal szembeni védelem, valamint az immunrendszer állandó készenléti szinten tartása. Ha a bélflóránk egyensúlya felborul, és a káros baktériumok száma megnő, célszerű probiotikumokat, prebiotikumokat alkamaznunk az egyensúly helyreállítása érdekében. Probiotikumok. Probiotikumnak nevezzük azokat a baktériumok, gombákat, melyek szájon keresztül bejutva, élve elérik a vastagbelet, majd ott megtapadva (colonisatio) a gazdaszervezet számára hasznos funkciót töltenek be. Másként megfogalmazva olyan élő microbialis táplálék-kiegészítők, melyek a bélflóra egyensúlyának pozitív irányú megváltoztatásával a szervezet állapotát javítják. Prebiotikumok. A prebiotikumok olyan nem emészhető élelmiszer összetevők, melyekre nem hatnak a gyomor és bélrendszer felső szakaszának emésztőenzimei, éppen ezért változatlan formában képesek eljutni a vastagbélbe, s ott serkenteni a jótékony hatású baktériumok szaporodását. Képviselőik oligoszacharidok (2-9 egyszerű cukormolekulából épülnek fel), melyek megtalálhatók a hagymafélékben, articsókában, zabpehelyben, búzában, anyatejben, érett sajtokban. Szinbiotikumok. A szinbiotikumok a probiotikumok és a prebiotikumok együttesét jelentik, vagyis olyan készítményeket, melyek alkalmazása során a két tényező előnyös hatása összegződik. Bővebben a témáról a WEBBetegen>> |
Medipress