Sugárterápia okozta újabb tumor - mennyi az esélye?

Medipress
megjelent:

Annak esélye, hogy a daganat miatt alkalmazott sugárterápia újabb tumor kialakulását okozza, igen csekély – állítják az Egyesült Államok Rákközpontjának munkatársai.

Egy hosszútávú átfogó vizsgálat során mintegy 600 ezer daganatot túlélő beteget vizsgáltak, és Amy Berrington de Gonzalez munkatársaival megállapította, hogy az újabb daganat megjelenésének – amiben a sugárkezelés káros hatása is szerepet játszik – esélye 8 százalék.

A The Lancet Oncology március 30-i számában megjelent elemzés kiterjedt olyan tényezőkre is, mint az életmód, illetve a genetikai háttér, melyek a tanulmány szerint jóval erőteljesebb kockázatot hordoznak.

Az elemzést, melynek alapját az amerikai Rákregiszter 1978 és 2007 közötti adatai képezték, a kutatók a kezelőorvosok figyelmébe ajánlják, amikor a daganatos terápiát tervezik. A várható haszon jóval meghaladja a kockázatot.

A sugárterápia "szövődményei" a tanulmány alapján

A tanulmányban mintegy 15 féle daganat, többek között vastagbélrák, gégerák, tüdőrák, emlőrák, méhnyakrák, hererák, prosztatarák, szemüregi daganatok, agydaganat, és pajzsmirigyrák szerepelt, melyek rutinszerű kezelése a sugárterápiát is magába foglalja. Csak azokat a betegeket vették figyelembe, ahol a kezelést követő túlélés öt, vagy annál hosszabb időtartamot ölelt fel.

Ezalatt az idő alatt mintegy 9 százalékban alakult ki második daganat, ebből 8 százalék tulajdonítható a besugárzásnak. A jelentkező újabb daganatok több csoportból kerültek ki, a legmagasabb arány, az esetek mintegy felében, az emlő- és a prosztatarák volt. A szem daganatainak aránya 4 százalék, míg a hererák aránya 24 százalék volt.

A beteg első daganat esetén való fiatal kora kifejezetten kockázatfokozónak bizonyult. További tényező volt a magas sugárdózis.

Medipress

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.