Tények és tévhitek a cukorbetegséggel kapcsolatos szexuális problémákról

Dr. Lesznyák Judit
szerző: Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A cukorbetegség gyakori szövődményének számító, igen sokféle formában jelentkező szexuális problémák, zavarok relatíve kevesek előtt ismertek.

Szexuális zavarok és cukorbetegség

Pedig, néha egy merevedési zavar vagy a csökkent libidó hívhatja fel a figyelmet a háttérben rejtőző súlyos, krónikus anyagcsere betegségre. A köztudatban számos tévhit kering mindezekkel kapcsolatban, ezek közül próbálunk néhányat eloszlatni.

Nem lehet merevedési zavarom cukorbetegségtől – Tévhit

A cukorbetegségben szenvedő férfiaknál az átlagostól jóval hamarabbi életkorban jelentkezhetnek merevedési zavarok, és ezek általában egyre gyakrabban lépnek fel. Súlyos esetben nem csupán az erektív állapot időtartama rövidül, hanem az illető el sem éri a merev állapotot. Éppen ezért, a nem kezelt cukorbetegeknél akár teljes impotencia is kialakulhat. Mindennek hátterében a betegség következtében kialakult érrendszeri elváltozások állnak.

A vércukorszint befolyásolja a szexuális teljesítményt – Tény

A felboruló szénhidrátháztartás okozza a szervezetben zajló hormonális zavarokat is; nagyon sokszor tapasztalható, hogy az érintett férfiak tesztoszteron-szintje akár jelentős mértékben is lecsökkenhet. Ennek egyenes következménye a nemi vágy mérséklődése, a libidó csökkenése.

Szexuális zavarok és cukorbetegség
Milyen nőgyógyászati és urológiai szövődményei lehetnek a cukorbetegségnek?

Cukorbetegség esetén csak a férfiakat veszélyezteti a szexuális probléma – Tévhit

A cukorbetegség ezen a téren a nőket sem kíméli: a diabétesz egyik gyakori szövődménye, sokszor első figyelmeztető jele lehet a folyton visszatérő gombás és egyéb jellegű fertőzés, gyulladás, melyek ráadásul igen lassan, elhúzódóan gyógyulnak. A nemi szervek gyulladása fájdalmassá teszi a közösülést, ami az egyéb tényezők mellett hosszú távon a libidó csökkenéséhez is vezethet.

A kezeletlen cukorbetegség problémák nem okozhatnak szexuális szövődményeket – Tévhit

Szexuális zavarok és cukorbetegség
Tudta Ön, hogy a merevedési zavar fel nem ismert szívérrendszeri betegség első tünete is lehet? A merevedési zavar súlyos bajt jelezhet

A kezeletlen cukorbetegségben szenvedők számos szövődmény által lehetnek érintettek, melyek mind-mind életminőségük, teherbírásuk romlását okozza. Ez természetesen a szexuális együttlétek gondtalanságára is kihatással van. Nem beszélve a hirtelen lecsökkenő (vagy épp ellenkezőleg, hirtelen felugró) vércukorszintek által okozott akut rosszullétekről.

A cukorbeteg szexuális problémái nem kezelhetőek – Részben tény, részben tévhit

Jó hír, hogy az időben megkezdett, és jól karbantartott vércukorszint eredményes lehet számos, többek közt szexuális jellegű probléma kezelésében is. Optimális vércukorszintek esetén ugyanis az érfalak károsodása rendkívüli mértékben lelassul, a szervezet érintő szövődmények későbbi életkorban és kisebb mértékben jelentkezhetnek.

A kezeletlen szexuális problémák nem okozhatnak szövődményeket – Tévhit

Természetesen, a beállított gyógyszeres kezelés mellett elengedhetetlen a megfelelő diéta is. A kezeletlen szexuális problémák hosszabb távon akár teljes impotenciához vezethetnek, míg a megfelelő kezeléssel ezek nagy része kiküszöbölhető. Fontos tudni, hogy a cukorbetegség sajnos élethosszig tartó, krónikus betegség; felgyógyulni nem lehet belőle. Szemlélet- és életmódváltás mellett azonban sokat tehetünk az élettartam, s az életminőség javulásáért.

Fontos! Szexuális zavarok észlelése esetén, amennyiben a tünet nem egyszeri, mindenképpen érdemes a cukorbetegség fennállásának lehetőségére is gondolni, és az erre irányuló vizsgálatokat (vérvétel) elvégeztetni.

Dr. Lesznyák Judit
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

Budai Endokrinközpont - Dr. Koppány Viktória, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.