bárányhimlő terhesen
Tisztelt Doktor Úr! 2 gyermekes anyuka vagyok. Eddig még nem estem át bárányhimlőn. Annak ellenére, hogy a kislányom folyamatosan bölcsibe járt, amíg én a fiam vártam (4, 5 éve van köztük) mégsem kapott el sem ő sem én semmit. Azóta elköltöztünk Budapestről vidékre és itt mind ősszel és tavasszal is fel fel üti az óvodában a fejét a bárányhimlő, még az oltott gyerekek körében is. Bár az óvónő szerint az oltás miatt már pár éve nem alakul ki járvány. Tavasszal vártam a 3. gyermekem mikor a nagylányon jelentkeztek valamiféle pöttyök. Nagy volt az ijedelem, de én akkor sem kaptam el. (azóta sem tudni, hogy valóban bárányhimlő volt-e nála) Sajnos a babánk 24. héten meghalt egy autoimmun betegségben. Azóta ismét terhes vagyok, de már a 13. héten járok. Most ismét szóltak az óvodából, hogy egy kislány bárányhimlős lett. A kérdésem, hogy ha esetleg mégis elkapnám, akkor 12. hét után is veszélyeztetné a magzat életét a bárányhimlő? Mert erről megosztott a vélemény. Pár éve egy vérvizsgálat is igazolta nálam, hogy még nem estem át a bárányhimlőn. Viszont eddig elkapni sem tudtam, Hála Istennek. Természetesen én kerülöm az óvodai gyermekekkel az érintkezést és mindenki fertőtlenítős kézmosással kezd mikor hazaér (egészségügyi dolgozó lévén) , de azért ott van bennem a félsz. Kérem, hogy ne az oltás jelentőségét felnőtteknél emelje ki, hanem, hogy Önnek milyen tapasztalatai vannak a közelmúltban kismamákkal, akik elkapták a bárányhimlőt? Hogyan estek át rajta és milyen volt a kimenetele a terhességüknek? Köszönettel: Noémi
Dr. Pék Tamás válasza varicella témában
Tisztelt Kérdező!
Pedig csak az oltás fontosságát lehetne kihangsúlyozni, hiszen a bárányhimlő felnőtteknél gyakran súlyosabb lefolyású, a terhesség külön nagyobb kockázatú. A betegség első felében ritkán magzati károsodást okozhat (pl. vetélés, végtagfejlődési zavarok, központi idegrendszeri fejlődés zavarai) . Ennek az esélye valóban nagyon kicsi, de ez biztos nem segít azon, aki így járt. Ennél jóval gyakoribb, a terhesség utolsó harmadában elkapott bárányhimlő esetén a vírus által okozott tüdőgyulladás kialakulása, ami szintén súlyossá válhat, időnként intenzív osztályos ellátást is igényelhet.
A bárányhimlő elkapása ellen viszont nem véd semmilyen kézfertőtlenítős kézmosás, hiszen cseppfertőzéssel terjed. A megfertőződéshez elég egy órát eltölteni egy légtérben egy aktívan fertőző bárányhimlőssel (a fertőzőképesség a kiütések megjelenése előtti naptól a kiütések pörkössé válásáig tart) , tehát úgy nem kaphatja el, hogy az óvodában van bárányhimlős. De ha a gyermeke megfertőződik, akkor nagy valószínűséggel Ön is át fog esni rajta. Azt javaslom, hogy a gyermekeit oltassa be a bárányhimlő ellen.
Tisztelettel:
