Morgellons-szindróma - Paraziták érzékelése a bőr alatt
frissítve:
A Morgellons-szindróma egy vitatott kórkép, jelenleg a téveszmés fertőzések egyik típusaként tartják számon. Az abban szenvedők úgy érzik, bogarak, rovarok vagy férgek másznak a bőrük alatt. Bár az élősködők jelenlétét nem igazolja vizsgálat, az érzés az eredmények ellenére is fennmarad.
A Morgellons-szindróma és tünetei
Sir Thomas Browne, angol orvos, filozófus, 1674-ben ismertetett egy különös betegséget, mellyel évekkel korábban találkozott a délkelet franciaországi Languedoc régió gyermekeinél. A később Morgellons-szindrómának elnevezett állapot során az abban szenvedők úgy érzik, rovarok vagy élősködők másznak a bőrük alatt. Mindehhez viszketés, illetve csípés érzete társul.
A Morgellons-szindróma számos negatív pszichés és szociális következménnyel jár az érintettek számára: nyugtalanok, társadalmilag visszahúzódóak, és valóban szenvednek mindazoktól az érzetektől, amikről beszámolnak. A külvilágra fenyegetésként tekintenek, mivel attól tartanak, hogy megfertőzik őket. Ez vonatkozik más emberekre, a fertőzöttnek vélt ruházatra vagy bútorra egyaránt.
Gyakori a társuló krónikus kimerültség, ízületi- és izomfájdalom, fejfájás, szívritmuszavar, vérnyomásingadozás.
A betegek csak a vakarózásban vagy a bőr csipkedésben lelnek megnyugvást, emiatt bőrük kisebesedett. A sebekben vagy a bőr alatt beágyazódva gyakran láthatóak kisebb rostszálak. Ez vetette fel annak lehetőségét, hogy esetleg valós bőrgyógyászati probléma okozza a tüneteket, nem téves érzékelés áll a hátterében.
A kórkép előfordulása
A Morgellons-szindróma előfordulási gyakorisága 100 000 főből 3-4 eset. Leggyakrabban középkorú vagy idősebb életkorban jelentkezik, nők körében jóval gyakrabban (3:1), mint férfiaknál. Előfordulása átlag feletti depresszióban, skizofréniában vagy demenciában szenvedőknél, illetve az amfetamin-használóknál.
A betegek általában bőrgyógyászati problémákkal kerülnek orvoshoz. A bőr kivakarása sebfertőzésekhez, fekélyekhez vezet. Jellemző, hogy ezek a sérülések a könnyen elérhető testrészeken találhatóak. Mivel az orvosi vizsgálat nem igazolja a paraziták jelenlétét, jellemzően fruszráltak és maguk próbálnak megoldást találni a problémájukra.
Mi okozza a tüneteket?
Ami a vizsgálatok során egyértelműen megállapítást nyert, hogy a Morgellons-szindrómával járó érzés esetén nincsenek a bőr alatt paraziták, rovarok. Természetesen valóban léteznek olyan - elsősorban trópusi területeken megtalálható - paraziták, amik a bőr alá fúrják be magukat és fertőzést okoznak, illetve Magyarországon is előfordul az atkák által okozott rühesség. Ezek az esetek azonban a kórelőzmény ismeretében és bőrgyógyászati vizsgálattal egyértelműen elkülöníthetőek a téveszmés fertőzéses esetektől.
A legtöbb orvos szerint a Morgellons-szindróma az érzékcsalódások egyik változata, téveszmés parazitózis, azaz a beteg csak úgy érzi, a bőrét élősködők fertőzték meg. Különböző érzékelési csalódások jól ismertek a szakirodalomban, ilyen például a koro. Ez nem más, mint egyidejűleg több embernél fellépő nagyon erős szorongásos félelem attól, hogy a nemi szerveik visszahúzódnak, zsugorodnak. Általában férfiakat érintő betegség, de néha nőknél is előfordul, hogy úgy érzik, a mellbimbójuk befelé fordul, vagy a vaginájuk bezárul.
Felmerült, hogy az érzés mögött valódi bőrgyógyászati elváltozás áll. A kisebbségi álláspontot támogatók körében a bőr alatt talált rostszálak jelentették a fő érvet. Ezek részletes vizsgálatából azonban kiderült, hogy pamutrostokról van szó, melyek a ruházatból vagy a bútorzatból származtak, és a kisebesedett bőrön keresztül kerültek a bőr alá.
Felmerült más kórokozók, például a bakteriális fertőzés szerepe is, de vizsgálatok ezt az elképzelést sem igazolták.
Kezelhető a Margellons-szindróma?
A probléma kezelésében a leghatásosabbnak az antipszichotikus gyógyszerek bizonyultak (kisebb dózisban, mint skizofrénia esetén), pszichoterápiával nem sikerült érdemi eredményeket elérni.
Tüneti kezelésként és a szövődmények ellen alkalmazhatóak kortikoszteroid krémek (viszketés, bőrgyulladás ellen), antibiotikumok (bőrfertőzések ellen), fényterápia (a viszketés enyhítésére), bőrápolók (a bőr kisebesedésének megelőzésére).
(WEBBeteg - DermNet)