Gyógyszerfejlesztés téma
Generikus kontra originális gyógyszerek
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Az originális (eredeti) készítmények hatóanyaga új fejlesztés eredménye, s sokáig szabadalom védi. Ha a szabadalom lejár, a cég köteles nyilvánosságra hozni a molekulára vonatkozó főbb ismereteit, és az utángyártható lesz, ezek lesznek az úgynevezett generikus gyógyszerek.
A gyógyszerek szavatossági ideje - Miért tartsuk be?
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
Sokakban felmerült már a kérdés, hogy mi történik akkor, ha lejár egy gyógyszer szavatossági ideje. Egyáltalán hogyan állapítják meg a lejárati időt, és mit tegyünk a régi készítményekkel?
Megkezdődött az Olumiant nevű gyógyszer koronavírus elleni hatékonyságának vizsgálata
MTI
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) megkezdte a baricitinib hatóanyagú, Olumiant nevű gyógyszer kiegészítő oxigénre szoruló, koronavírussal fertőzött betegek esetében tervezett kórházi alkalmazására irányuló kérelem értékelését - közölte az uniós ügynökség.
Magyar kutatók részvételével nyílik meg az út a hatékonyabb koronavírus-gyógyszerekhez
Magyar Tudományos Akadémia
Egy nemzetközi együttműködés keretében sikerült áttörést elérni a Covid-19 egyik kulcsfehérjéje, a fő proteáz működésének gátlásában. Jóllehet a kutatások alig fél éve indultak, a konzorcium a molekuláris LEGO koncepció alkalmazásával több mint 70 olyan molekulát talált, amely megfelelő kiindulópontul szolgálhat a gyógyszerfejlesztéshez.
Megkapta az engedélyt a favipiravir hatóanyagú gyógyszer a klinikai tesztekre
koronavirus.gov.hu
Az Országos Gyógyszerészeti Intézet engedélyezte a favipiravir hatóanyagú gyógyszer klinikai vizsgálatát - mondta a favipiravir hazai fejlesztésével foglalkozó konzorcium vezetője péntek reggel.
Koronavírus - Melyik gyógyszer lesz végül a befutó?
Magyar Tudományos Akadémia
A vakcináért folyó globális verseny mellett a vírusfertőzöttek gyógyszeres kezelésének lehetőségeit is kutatások ezrei próbálják feltérképezni. Eddig egyetlen bizonyítottan hatásos szer létezik, de több tucatnyi ígéretes hatóanyagról tudunk, klinikai vizsgálatok százai vannak folyamatban.
A COVID-19-betegek kezelésében előnyösnek mutatkozik a dexametazon használata
WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró, Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
A koronavírushoz kapcsolódva több témában számtalan tudományos vizsgálat indult a közelmúltban - ezek közül mutatunk be most egyet röviden.
Hogyan állunk most májusban a COVID-19 terápiájával?
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Még mindig folyamatosan nő világszerte a koronavírus okozta igazolt megbetegedések száma, jelenleg 4,9 millió embernél igazolták a fertőzést. A kezdetektől gyors ütemben elindult a vírus elleni terápiák, illetve megelőzésre alkalmas védőoltások fejlesztése és tesztelése.
Elhagyta a kórházat a remdesivirrel kezelt első cseh koronavírusos beteg
MTI
Elhagyta kedden a prágai Általános Egyetemi Kórházat az az 53 éves cseh férfi, akit a Covid-19 betegség ellen Csehországban elsőként kezeltek a remdesivir nevű amerikai gyógyszerrel.
Könnyebb és gyorsabb lesz a koronavírus-ellenes gyógyszerek alkalmazása Magyarországon
WEBBeteg.hu
Kormányrendelet könnyít a fejlesztés alatt álló, tesztelési fázisban lévő gyógyszerek alkalmazásának szabályain. Az új rendelet az április 10-i Magyar Közlönyben már meg is jelent.