Biológiai óra téma
Téli időszámítás: az óraátállítás egészségügyi hatásai
WEBBeteg - B. M., szakfordító, Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Minden ember saját belső óráját követi. Ez határozza meg, hogy milyen ritmusban éljük napjainkat. De mi történik, ha a belső és a külső óra összhangja megszűnik?
Az ABPM jelentősége a vérnyomás-variabilitás felismerésében
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
A magas vérnyomás (hipertónia) előfordulása egyre nő, egyre fiatalabb korban jelenik meg. Az elhízás, mozgásszegény életmód, cukorbetegség növelheti az előfordulási valószínűségét.
A nyaralás is megbolondíthatja a biológiai óránkat
WEBBeteg - Kósa-Boda Veronika, újságíró
Sokan régóta tervezgetjük már a nyaralást, amit a munkából kiszakadva kitűnően pihentető időtöltésnek tekinthetünk. De akkor miért van mégis az, hogy sokszor azt érezzük, hogy fáradtabbak, levertebbek vagyunk az állítólagos pihenés után, mint amikor még minden nap a munkában rostokoltunk?
Veszélyes lehet az óraátállítás - Egyre rosszabbul alszunk
WEBBeteg - Szigeti Ildikó, újságíró
Az egészséges szervezetet is megviseli az óraátállítás. A nyári időszámításra való áttérés miatt ugyan csak egy órával alszunk kevesebbet, ám ez a veszteség komoly veszélyekkel jár – állítja az alvásszakértő.
Nobel-díj - A cirkadián ritmus kutatásáért három amerikai tudós kapja az orvosi elismerést
MTI
A cirkadián ritmust, azaz a napi biológiai órát szabályozó molekuláris mechanizmus kutatásáért három amerikai tudós kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat - jelentették be a Karolinska Intézetben Stockholmban.
Az éjjeli munka öregíti az agyat és károsítja a működését
MTI
Az éjjeli munka öregíti az agyat és károsítja a működését - figyelmeztetett egy friss tanulmány.
A hangulatzavarok új megközelítése: a biológiai ritmusok eltolódása - 4. rész
Dr. Falussy Linda, pszichiáter
Az alvászavar a depressziós betegek közel 90 százalékát érinti, legtöbbször a depresszió része, ami jelentheti az alvásmennyiség csökkenését, illetve fokozódását is, utóbbi inkább a szezonális lefolyásra (téli depresszió) utal. Az alvás minősége azonban mindkét esetben romlik.
A rossz alvás megváltoztatja az emberi szervezetet
MTI
A rossz alvás drámai hatással van az emberi szervezet működésére, ami abban jut kifejeződésre, hogy több száz gén tevékenysége módosul napközben az elégtelen alvás következményeként - állapították meg brit tudósok.
Ami a hirtelen szívhalál hátterében állhat
MTI
A biológiai óra működésének felborulása okozhatja a hirtelen szívhalált okozó végzetes szívritmus zavart egy nemzetközi kutatócsoport új tanulmánya szerint, amely a Nature tudományos folyóirat legújabb számában jelent meg.
Óraátállítás - Veszélyes egészségügyi hatásai lehetnek
MTI/Független Hírügynökség
Az időátállítás előidézheti a koncentrációképesség zavarait, reggelente pedig fokozott álmosságot okozhat. Egyes felmérések kimutatták, hogy az órák átállítását követő hétfőn általában megsokszorozódik a közlekedési balesetek száma.