Drámai csökkenés a szívbetegségek halálozási arányában

MTI
megjelent:

Svédországban évtizedek óta sokat tesznek a szív- és érbetegségek ellen, egyre több gyógyszeres és eszközös beavatkozás jelent meg a kardiológiában, amelyek eredményeként az infarktus vagy agyvérzés túlélési esélye is sokat javult.

Jelentősen csökkent a szív- és érbetegségek okozta halálozás az utolsó másfél évtizedben Svédországban, de ez nem a mind korszerűbb műszereknek és beavatkozásoknak, hanem főleg a kockázati tényezőkben bekövetkezett kedvező változásoknak köszönhető.

A közegészségügyi modellszámítás eredményeit az Európai Szívgyógyászok Társaságának tudományos folyóirata közölte. Svédországban - a többi iparilag fejlett országhoz hasonlóan - a legtöbb ember szív- és érbetegségben hal meg. Statisztikák szerint háromszor annyian vesztik életüket szívinfarktus vagy agyi katasztrófa következtében, mint rosszindulatú daganatos betegségek miatt.

Ellenőrizze magát!

Lena Björck és munkacsoportja arra volt kíváncsi, hogy a múlt század nyolcvanas éveitől megfigyelhető javulásban mekkora szerepe lehetett az orvostudomány korszerűsödésének, illetve mennyi köszönhető a kockázati tényezőkben észlelhető kedvező változásoknak.

A kutatók a legkülönbözőbb tényezőknek, az orvosi kezelés fejlődésének és az egészségesebb életvitel terjedésének mértékét vették szemügyre 1986-2002 között. Az értékelt időszakban a koszorúér-betegség okozta halálozás a 25-84 éves férfiak esetében 53,4 százalékkal, a nők csoportjában 52 százalékkal lett alacsonyabb. Egyebek között kiderült, hogy szívinfarktus után a kórházból hazabocsátott betegek 87 százaléka szedett folyamatosan kis adagú aszpirint, amely a későbbi halálozást mintegy 15 százalékkal csökkentette.

A modellszámítás arra is választ adott, hogy a kedvező irányzat milyen mértékben köszönhető a mind magasabb színvonalú orvosi ellátásnak, és milyen mértékben annak, hogy az emberek körében az olyan kockázati tényezők, mint a dohányzás, elhízás, magas vérnyomás- és vérzsírszint, mozgáshiány, az egészségtelen táplálkozás mennyire szorultak vissza.

A számszerűsített értékelés szerint a szív- és érrendszeri halálozás jelentős apadásában a korszerűbb betegellátás 36 százalékban játszott szerepet, a kockázati tényezők csökkenése pedig 55 százalékos eredménnyel járt.

A kutatók szerint egyértelmű, hogy a lakosság egészségesebb életmódra nevelése tűnik a leghatékonyabb módszernek a szív-és érbetegségek megelőzésében.

(MTI)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus, diabetológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest