A párom mániás depresszióban szenved! - Az orvos válaszol
"z élettársam mániás depresszióban és borderline személyiségzavarban szenved. Sokszor nem tudom, hogy kellene viselkednem vele. - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Kedves Kérdező!
A mániás depresszió esetében folyamatos gyógyszeres kezelés szükséges. Hiszen mind a depressziós állapot, mind a mániás tünetek megnehezítik mind a beteg, mind környezet életét.
Az állapotok potenciálisan veszélyesek is lehetnek, súlyos depresszió folyamán öngyilkossági gondoltatok, mániás fázis esetében meggondolatlan, veszélyes tetteket is véghez vihet az illető.
Bipoláris zavar: az érzelmi hullámvasút |
A bipoláris zavarokat osztályozhatjuk a mániás epizódok súlyossága szerint is. Bipoláris zavar: az érzelmi hullámvasút>> |
A folyamatos pszichiátriai kontrollt és kezelést nagyon komolyan kell venni, anélkül nem fog javulni a beteg állapota, és súlyosbbodhat is.
Mániás "túlpörgés" ellen ész érvekkel nem tud mit tenni, a súlyos lehangoltságban pedig nagyon nehezen hozzáfárhető az illető.
A borderline személyiségzavarra jellemző az érzelmi labilitás, önsértéssel fenyegetőzés, ingerlékenység, hirtelen dühreakciók. Ez az állapot hosszú távú pszichoterápiát igényel.
Amit tenni tud, hogy párja pszichiátriai kezelését felügyeli, biztosítja a terápiás előírások, gyógyszerszedések betartását.
"Stabilak az instabilitásban" - A borderline személyiségzavarról |
A borderline személyiségzavarban szenvedők nehezen kezelik érzelmi, indulati életüket. Rendkívül gyakoriak a szélsőséges érzelmi megnyilvánulások. A végletekig képesek szeretni és gyűlölni, sokszor ugyanazt az embert. Mind depressziós, mind mániás tünetek előfordulhatnak. Szinte állandó jelleggel szoronganak, viszont a szorongásoldókhoz nagyon gyorsan hozzászoknak. Kapcsolataikban is rendkívül változékonyak, hol erősen kötődnek, hol önállóságukat bizonygatják bármi áron. Irányításra, támogatásra szorulnak, de alig tűrik azt. Indulataikat nehezen, szinte egyáltalán nem tudják kontrollálni, gyakoriak az agresszív megnyilvánulások. Viselkedésük szélsőséges, kiszámíthatatlan. Indulatosak, gyakran manipulatívak, jeleneteket rendeznek, máskor visszahúzódóak, akár teljesen regresszív állapotba is kerülhetnek. Időnként pszichotikus tünetek is megjelenhetnek. Gyakran szenvednek éppen önmaguktól is, nincs stabil, kialakult énképük. Bővebben a borderline személyiségzavarról>> |
(WEBBeteg - Dr. Diószegi Judit, pszichiáter)