H1N1 - Interjú Mikola Istvánnal a vakcináról és az antivirális szerekről

A világ egyik legjobb vakcinája porosodik a polcokon, mert a mesterséges zavarkeltés miatt az emberek bizalmatlanok az oltóanyaggal szemben – állítja Mikola István. Az Országgyűlés szakbizottságának fideszes alelnöke a WEBBegetnek nyilatkozva az antivirális szerek fontosságára is felhívta a figyelmet.
Ha most Ön ülne Székely Tamás bársonyszékében, mit csinált volna másképp a járvány kapcsán?
- Világjárványról van szó, ezért térítésmentesen adtam volna a vakcinát és minden létező kommunikációs és logisztikai eszközt bevetettem volna annak érdekében, hogy a lakosság 60 százaléka valóban be legyen oltva.
Konkrétan milyen intézkedést tett volna?
- A járvány megjelenésekor azonnal a gyógyszer-nagykereskedőkkel kellett volna szövetkezni, akik professzionális kiszállítási gyakorlattal rendelkeznek, bevált technikájuk van a patikákkal, a háziorvosokkal és az intézményekkel való aktív kapcsolattartásra.
Rendelkeznek azzal a kapacitással, amely lehetővé teszi, hogy egyszerre minden érintetthez eljusson az oltóanyag. Ezt a feladatot sem az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet (EKI), sem az ÁNTSZ kirendeltségei nem tudják ellátni.
Az ingyenes vakcinával kapcsolatos felvetésekre a tárca vezetője mindig azt feleli, hogy nincs meg rá a forrás. Ön hogyan tenné ingyenessé az oltóanyaghoz való hozzájutást pénz híján?
- A jelenlegi kormányzat előbb-utóbb mégiscsak ingyenessé teszi az oltást a rizikócsoportok számára. A H1N1 vírus járványtana ugyanis egészen más, mint amit megszokhattunk a szezonális influenzánál.
Oltóközpontok és helyszínek |
Helyszínek és praktikus információk az oltóközpontokról. Hol oltathatja be magát? |
Egyre-másra bővül és módosul, hogy kiket kell a magas kockázati körbe sorolni. Kiderült, hogy a várandós nőkre a legveszélyesebb, de az is egyértelművé vált, hogy furcsamód az egészséges, „kigyúrt” fiatalemberek is könnyen megbetegedhetnek. Előbb-utóbb tehát oda jut az egészségügyi kormányzat, hogy addig tágítja a térítésmentesek körét, amíg szinte „ingyen” eloltja a megrendelt és legyártott 6 millió adag vakcinát.
Mi a véleménye az intézkedések gyorsaságát illetően?
- Azt kell mondanom, az egészségügyi kormányzatot felügyelő parlamenti grémium, vagyis az Országgyűlés Egészségügyi Bizottsága eredményesen szorította be a tárcát egy viszonylag szűk idő-intervallumba, azaz némi ráhatásnak engedve a minisztérium kénytelen volt gyorsan reagálni a történésekre.
Vitaminok és nyomelemek |
Ismeri Ön a létező összes vitamint? Vagy tudja, hogy melyik vitamin miért jó, vagy éppen rossz a szervezetünk számára? Tudjon meg többet a vitaminokról a WEBBetegen! |
A presszió szükségességét jelzi, hogy nem is olyan rég, 3-4 hónappal ezelőtt még riogatással vádolták az ellenzéket, amikor a mexikói esetekre próbáltuk felhívni a döntéshozók figyelmét.
Szerencsére sikerült „belehajtani” a kormányt egy jónak nevezhető intézkedés-sorozatba.
Ezek szerint volt, amit jól csináltak a kormánypárti szakpolitikusok?
- Igen, szerencsés volt, hogy előbb az antivirális készletek felmérése, majd feltöltése történt meg, majd a vakcina-gyártás indult. Azt azonban hozzá kell tenni, hogy sem a kabinet, sem a folyamatban résztvevők nem voltak kellőképpen felkészülve arra, hogy Magyarországot is elérheti egy világjárvány.
Újságíróként úgy érzem, már nem is maguk a politikusok, a média akarja „politikával átitatni” a járványt
Az Omninvest tulajdonosi hátterét a termékfelelősség miatt kell firtatni…Ráadásul több milliárd forint közpénz vándorolt ismeretlenek zsebébe…Ön másképp’ gondolja? - Valóban, fontos kideríteni, hogy probléma, oltási szövődmény esetén például kihez lehet fordulni a későbbiekben. Megkérdezem azonban, hogy vajon pontosan ismerjük valamennyi nagy nemzetközi gyógyszergyártó tulajdonosi szerkezetét? Ennek ellenére én is azt mondom, hogy igen, egyszer ezekre a kérdésekre választ kell adni, de nem most.
Szerencsétlennek tartom, hogy az Ominvest kapcsán akkor merülnek fel ilyen, amúgy az oltóanyag minőségével semmilyen összefüggésben nem lévő aggályok, amikor a lakosság amúgy is bizalmatlan a vakcinával szemben. Minél hamarabb abba kellene hagyni ezeket a „zavarkeltő” akciókat és oltani kell az embereket! Infektológus szakorvosként milyennek ítéli meg a hazai oltóanyagot? Az oltásellenes orvosok elsősorban azzal érvelnek, hogy nem úgynevezett hasított, hanem egész elölt vírust tartalmaz a szérum. Megalapozottnak tartja az ebbéli aggályokat?
Egyre többen mondják, hogy elhúzódó, akár egy évnél is tovább tartó járvánnyal kell számolni. Ez annyit jelent, hogy – adott esetben – az Önök kormányának is dolga lehet a vírussal…
Minden eshetőségre fel kell készülni, hiszen most már kiderült, hogy az újinfluenza vírusa igen változékony. Azt tudjuk, hogy a H1N1 tartalmazza a madár-, a sertés- és a szezonális influenza génjeit, ám a felszínén csak a sertésinfluenza kórokozója jelent meg, ez viszont később módosulhat. Mekkora valószínűségét látja annak, hogy drasztikusan mutálódik a vírus? Az antivirális készítményekkel összefüggő kormányzati kommunikációról mit gondol? A kormányzati kommunikációban rendre azt hangoztatják, hogy ha a lakosság tömegesen kezdi szedni ezeket a szereket, aktívan hozzájárulhat a vírus mutálásához…
(WEBBeteg - Szigeti Ildikó) |