Honnan tudhatom, hogy koronavírusos-e a gyermekem?

Dr. Novák Hunor
szerző: Dr. Novák Hunor - WEBBeteg
megjelent:

Kezeljük még a tünet nélküli, egészségesnek látszó gyereket is úgy, mintha fertőzött volna. Hiszen bármennyire is a megszokott módon viselkedik, ő is potenciális vírushordozó lehet, nem csak az a gyerek, aki lázas, aki köhög - szól Novák Hunor gyermekorvos a szülőkhöz.

Nem veszélyes a gyerekekre, de vírushordozók lehetnek

A gyermekorvos tájékoztató videójában elmondja: - A járvány előre haladtával egyre többet tudunk a fertőzésről, ám közben a tesztelendők körének meghatározása is módosul. Az egyértelmű, hogy a leggyakoribbak (ha egyáltalán vannak!) tünetek: a láz, fáradtságérzet, a száraz köhögés, étvágytalanság, izomfájdalom (ez az esetek 35%-át jellemzi), a hurutos köhögés, köpetürítés, nehézlégzés. A gyerekek 80%-ánál viszont, ha van egyáltalán tünet, az nagyon enyhe. Egészen kis gyerekcsoport lehet veszélyben, azok, akiknél súlyos alapbetegség áll fenn, aki kemoterápia alatt áll, aki szervátültetett. De a gyerekeknél, a világon diagnosztizált sokszázezres betegszámhoz képest rendkívül csekély a halálos szövődmény.

Az a legjobb, ha mindenkit gyanúsnak tekintünk

Szakirodalmi adatok alapján arról próbálja felvilágosítani dr. Novák (akinek a mottója egyébként a következő: "Nem azt mondom, amit a szülők hallani akarnak, hanem az igazat!") a szülőket, hogy ők maguk kideríthetik-e (ha egyáltalán), hogy koronavírussal fertőzött-e a gyerek, és vajon tudnak-e, érdemes-e tesztet végeztetniük.

A tünetmentestől a súlyos állapotig oly nagy a szórás, így a tünet(ek) alapján nem lehet eldönteni, ki a fertőzött. Erre tekintettel vélik úgy amerikai szakemberek (Infectious Diseases Society of America), hogy szinte lényegtelen is ennek azonosítása. A legbölcsebb, amit a szülő tehet, hogy "családon belüli fogságra" ítéli a gyereket (is), ha az elmúlt 14 napban olyan helyen járt, vagy kapcsolatban volt olyanokkal, akik elkaphatták a vírusfertőzést.

Ma már Magyarországon is helyileg terjed a fertőzés, ezért minden páciens, akinek légúti tünete van, gyanús esetnek tekintendő. Akárcsak az a gyerek, akinek piros a torka, aki köhög. Elvileg tesztelni kellene, ám mindenkinél erre a leggazdagabb országban se nyílna lehetőség! Ezért minden családban a józan elővigyázatosság a célravezető, véli dr. Novák Hunor.

A tájékoztató videó kiemeli: potenciálisan fertőző lehet minden egyes családtag is, akivel együtt él a gyerek. „Elviekben a teljes lakosság vírushordozó lehet, bárki, aki egy-egy gyerek szoros kontaktja. Ezért a felnőttek se menjenek a nagyihoz. Aki bevásárol a nagyinak, csak tegye le küszöbére a csomagot. Ezt tehetjük azért, hogy lapuljon az a bizonyos görbe, hogy ne egy időben kerüljön egyszerre sok beteg a kórházakba.

További részletek a videóban, amely ide kattintva tekinthető meg.

Forrás: Dr. Novák Hunor, novakhunor.hu
Szerző: Fazekas Erzsébet újságíró, WEBBeteg.hu

Cikkajánló

Szürke hályog
Szürke hályog

A C-vitamin segíthet és árthat is.

Fáradékonyság
Fáradékonyság

Legtöbbször az életmódból fakadó okai vannak.

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.