A gyermekkori elhízás a tévhitek tükrében

Dr. Felszeghy Enikő
szerző: Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus - WEBBeteg
frissítve:

Gyakorló gyermekendokrinológus-diabetológusként naponta többször, az elmúlt években pedig egyre gyakrabban találkozom elhízott gyermekekkel, a kisdedkortól a serdülőkor végéig.

A szakrendelésekre beutalt kis paciensek legtöbbször édesanyjukkal jelentkeznek, a velük folytatott beszélgetésekből merítve szeretném megvilágítani az elhízáshoz vezető családi okokat és azok lehetséges megoldásait is. A legtöbb hozzánk érkező gyermek szülei meg vannak győződve arról, hogy a tünetek hátterében hormonális változások állnak. A leggyakrabban felelőssé tett szervünk a pajzsmirigy.

Kétségtelen, hogy a pajzsmirigy alulműködése, ha az kifejezett, és szabad hormonszintek mérhető csökkenésével jár együtt, az alapanyagcsere lassulásának következtében a testsúly fokozódásához vezethet, de mind ez, mind a serdüléskor, főleg a fiúknál észlelt fokozott étvágy elhanyagolható az elhízáshoz vezető egyéb okok között.

Étkezés és az életmód a felelős?

Sokkal gyakoribb a nem megfelelő időben és megfelelő módon elfogyasztott ételek és a csökkent testmozgás negatív hatása. Gyakori tévhit, hogy az iskolai étkeztetés nem megfelelő összetétele vezet elhízáshoz.

Ennek egyik legjobb cáfolata, hogy nem minden iskolában azonos étkeztetésben részesülő gyermek elhízott, viszont a túlsúlyos gyermekek a fogukra való ételekből (és ez az esetek döntő többségében nem a párolt zöldség és a gyümölcs desszert, hanem a tésztafélék, a rizs és a burgonya) szívesen repetáznak.

Hasonlóan gyakori probléma, hogy az ételek „kiegészítésére” kenyérfélét fogyasztanak, és sajnos a szülők is meg vannak győződve arról, hogy a kifli és a zsemle nem kenyér és ezért fogyasztható nagyobb mennyiségben is, különösen, ha annak teljes kiőrlésű formáját választják. Másik gondot jelent, hogy a gyerekek elmondás alapján nem eszik meg az ebédet (azért leggyakrabban abból is jóllaknak), majd hazamenés után pótebédelnek.

Ha ehhez hozzávesszük azt a rossz szokást, hogy sok gyermek vásárolhat az iskolai büfében, ahol sajnos nem mindig a legegészségesebb táplálékokhoz lehet hozzájutni, akkor nem is igen kell magyarázatot keresni a túlsúlyra.

Nassolás és a testmozgás hiánya

Nem szabad elhanyagolni azt a tényt sem, hogy ami gyorsan megehető és „kismennyiségű” (pl. 2 túró rudi, egy Balaton szelet stb.) nem feltétlenül kis kalóriájú is, a „sok kicsi sokra megy” elve alapján eljutunk a fokozott kalória bevitelhez.

A nagyszülők, de sokszor az óvónénik szeretetének finom falatokat osztó negatív megnyilvánulásairól sem szabad elfelejtkeznünk, mint ahogy arról sem, hogy a kisebb gyerekek a zsarolás legegyszerűbb módját, a hisztit használják fel a szülők és nagyszülők ellen, hogy valamihez hozzájussanak.

Az elhízás második komponense a csökkent testmozgás negatív hatása.

A szakrendelést felkereső elhízott kisfiúk leggyakrabban a fociban jeleskednek, a gond sajnos, hogy a csapat kapusaként, ami az esetek döntő többségében nagyon nemes, de relatíve kevés mozgással járó feladat.

A testalkatuk miatt kevésbé szeretnek úszni, de ha megteszik, sajnos a mozgás étvágyfokozó hatása miatt jóízűen vacsoráznak egy-egy edzés után.

Visszatérő probléma, hogy mozgás közben az elveszített folyadék pótlására nagy kalóriatartalmú folyadékokat fogyasztanak, aminek nagy hátránya, hogy cukortartalma miatt nem oltja hatásosan a szomjat, de ismételt ivásra csábít.

Azok a gyerekek pedig, akik rendszeresen nem mozognak, a számítógép vagy a tévé előtt ülve nassolnak, esetleg zugevőkké válhatnak a felesleges, hasznosan le nem kötött szabadidejükben.

Tovább

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus, diabetológus

Hozzászólások (0)

Cikkajánló

Szívritmuszavarok Szívritmuszavarok

Melyek a legjellemzőbb tünetek? Mikor forduljon orvoshoz?

Érszűkület Érszűkület

Melyek a figyelmeztető jelei? Mi okozhatja a kialakulását?

Antibiotikumok alkalmazása gyermekkorban

A gyerekek esetében gyakrabban ütheti fel a fejét baktérium okozta fertőzés. Az orvos ilyenkor antibiotikumok szedését javasolja, amelynek használata...

Nem alkoholos zsírmáj

Korunkban a nem alkoholos zsírmáj az egyik leggyakoribb májbetegség. A triglicerid májban történő lerakódása számos következményes gyulladásos...

Gyermekkori rosszindulatú daganatos betegségek

A gyermekkori rosszindulatú daganatos betegségeket az érintett betegcsoport jellege (15 év alatti gyermekek) és az ellátás speciális igényei miatt...

Iskolai étkeztetés és gyermekkori elhízás

Hazánkban minden negyedik gyerekkorú lány, és minden ötödik fiú túlsúlyos vagy elhízott, keveset mozog, sportol, és nem fogyaszt kellő mennyiségű...

Túlsúly: Nem csak a BMI számít

Túlsúly, kóros soványság, normál testsúly, elhízás. A testtömeg index alapján határozható meg, hogy ki melyik csoportba tartozik. A testtömeg...

Miért nem sikerül lefogyni?

A súlyfeleslegben kétségtelenül fontos tényező a genetika és a családi háttér. Az elhízás kialakulásában nagy szerepe van a DNS-nek, de nem lehet...

Fogyókúra - Íme a leggyakoribb tévhitek

Számos olyan tévhit van, ami nagyon megnehezíti a vágyott cél - a formás alak és az egészséges test - elérését. Ismerkedjünk meg a tíz...

Tények és tévhitek az anyagcseréről

Okoznak-e a light termékek túlsúlyt? Lassú-e az elhízottak anyagcseréje? A túlsúlyos személyek alacsonyabb önkontrollal rendelkeznek-e, mint sovány...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.