Dühös ember lassabban gyógyul

Független Hírügynökség
megjelent:

Azt már eddig is tudtuk, hogy a nevetés a legjobb gyógyszer, de ez a tudás most egy új kutatás fényében kiegészül azzal a megállapítással, hogy a düh viszont lassítja a gyógyulást.

Az erről szóló beszámoló a Brain című brit tudományos folyóirat szerdai számában jelent meg. Korábban már kimutatták, hogy a dühre hajlamos embereknél (főleg a férfiaknál) gyakoribb a magas vérnyomás, a szívkoszorúér-megbetegedés és az agyvérzés, de most kísérletileg is igazolták, hogy a düh lassítja a sebgyógyulást.

Az Ohioi Egyetem kutatói 98 önkéntesnek az alkarján apró égési sebet ejtettek, és aztán nyolc napon át figyelték a gyógyulást. Előtte viszont minden kísérleti alanyon végeztek egy pszichológiai tesztsorozatot, amellyel bemérték, hogy az illető mennyire hajlamos a dühre, és hogyan juttatja kifejezésre a dühét.

A kísérletben nem vehettek részt dohányosok, erős kávézók és bizonyos gyógyszerek szedői, valamint betegesen kövérek vagy soványak.

Az eredmény egyértelmű volt: a dühöseknél négyszer gyakoribb volt, hogy a seb csak 4 napon túl gyógyult, mint azoknál, akik képesek a haragjukat kordában tartani.

Akadt még meglepőbb összefüggés is: azok, akik jól kidühöngik magukat - akár kifelé, dühkitörés formájában, akár magukban füstölögve -, majdnem ugyanolyan gyorsan gyógyultak, mint azok, akik a dühösségi skála alján helyezkedtek el.

Akik viszont próbálták, de nem tudták elfojtani haragjukat, lassabban gyógyultak. Náluk magasabb volt a kortizol, a stresszhormon szintje. A kutatók feltételezik, hogy a magas kortizolszint akadályozza a sebgyógyulásban fontos szerepet játszó két citokinfélének a képződését.

A tudósok kutatásaikból azt a következtetést vonták le, hogy a műtét vagy sérülés után lábadozó betegeknél dühkontroll-terápia gyorsíthatja a gyógyulást.

(FH)

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.