Glifozát - Nincs rákkeltő hatása

Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih)
megjelent:

A glifozát hatóanyag semmilyen mértékben sem minősíthető rákkeltőnek – áll az Európai Vegyianyag Ügynökség - ECHA - Kockázatértékelési Bizottságának - RAC - márciusban közzétette értékelésében. A szakvélemény várhatóan pontot tesz a tudományos vitákra, ugyanakkor nem jelenti a hatóanyag azonnali megújítását – erről legkésőbb 6 hónap múlva kell az Európai Bizottságnak döntenie.

Komoly vita robbant ki 2016-ban

2016-ban komoly tudományos, politikai és társadalmi vitát váltott ki a glifozát gyomirtó hatóanyag esetleges rákkeltő hatása. A vegyület engedélye tavaly év közepén lejárt. Bár az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) nem talált bizonyítékot a rákkeltő hatásra, a tagállamok közötti véleményeltérés miatt nem sikerült minősített többséggel megszavazni az újrafelvételt. Az Európai Bizottság az ECHA döntésétől tette függővé a hatóanyag további sorsát.

Nem minősíthető rákkeltőnek

Az ECHA szakvéleménye szerint – megerősítve az EFSA korábbi értékelését – a hatóanyag semmilyen mértékben nem minősíthető rákkeltőnek. A molekula sem a karcinogén 1A (emberen bizonyított), sem az 1B (állatokon bizonyított), sem a 2-es (bizonytalan) kategóriába nem kerülhet. A glifozát nem minősíthető sem karcinogén, sem mutagén, sem reprotoxikus hatásúnak.

Összhangban a jelenlegi besorolással, a Kockázatértékelési Bizottság a „H318 súlyos szemkárosodást okoz” és a „H411 mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz” veszély mondatokra tesz javaslatot. Lényeges, hogy az ECHA értékelése a glifozátsavra, mint hatóanyagra vonatkozik. A készítményekben a hatóanyag só formájában, és 100 százaléknál kisebb arányban van jelen, így azok ennél enyhébb besorolást is kaphatnak.

Az ECHA véleménye várhatóan pontot tesz a tudományos vitákra. Ugyanakkor ez még nem jelenti a hatóanyag megújítását – erről legkésőbb 6 hónap múlva kell az Európai Bizottságnak döntenie.

Rákkeltő anyagok

Az Amerikai Rák Társaság egyik jelentésében megtalálható a leginkább rákkeltő anyagok listája is. A toplistán megtalálható az LCD-tévék egyik alkotóeleme, az indium-foszfid, de a többműszakos munka is helyet kapott.
A 20 leggyakoribb rákkeltő anyag

(Nébih)

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Dr. Szabó Roxana belgyógyász szakorvosjelölt

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Varga Dóra

Varga Dóra

Dietetikus

Budapest

Cikkajánló