Agydaganat elleni szerrel kísérleteznek Debrecenben

Debreceni Egyetem
megjelent:

Egyes agresszív agydaganatok kezelésére szolgáló hatóanyagból szeretnének gyógyszert készíteni a Debreceni Egyetem és egy lyoni egyetem munkatársai egy évek óta tartó kutatói együttműködésben.

Újabb mérföldkőhöz érkezett a Debreceni Egyetem (DE) Gyógyszerésztudományi Karának (GYTK) a franciaországi Claude Bernard Egyetem Gyógyszerésztudományi- és Természettudományi Karával csaknem tíz éve tartó kutatói programja. A Gyógyszertechnológiai Tanszék négy munkatársa egy hetet töltött nemrég a több mint félmillió lakosú Lyon felsőoktatási intézményében, ahol az ottani Gyógyszerészi Kémiai Tanszék, illetve a Természettudományi Kar úgynevezett szupra-molekuláris kutatócsoportjának tagjaival egyeztettek.

A fő téma egy olyan hatóanyag további fejlesztése volt, amelyből bizonyos agresszív agydaganatok ellen használható gyógyszert szeretnének készíteni a francia és a magyar szakemberek.

A francia kollégák szintetizálnak egy agresszív agydaganat kezelésére szolgáló hatóanyagot. Mi ezt megpróbáljuk olyan gyógyszerkészítménnyé fejleszteni, amely beadható a betegeknek. A nehézséget az jelenti, hogy ez az anyag nehezen oldódik, de igyekszünk a problémát megoldani – fejtette ki a DE GYTK oktatási dékán-helyettese.

Bácskay Ildikó elmondta: a TÉT pályázat keretében zajló együttműködés során egymáshoz jól illeszkedő kutatásokat végeznek a francia kollégákkal.

Az elért komoly tudományos eredmények annak is köszönhetők, hogy remek kommunikáció, sőt barátság alakult ki a két fél között. A kutatásokról szóló megbeszéléséken túl szabadidős programokat is tartunk időnként, melyek során igyekszünk megismerni a másik ország kultúráját. A lyoniak tavasszal jártak utoljára a Debreceni Egyetemen, a mostani magyar látogatást a tervek szerint októberben viszonozzák majd – ismertette Bácskay Ildikó.

(Debreceni Egyetem)

Cikkajánló

Agydaganat - Mire számíthat a beteg?

Dr. Zsuga Judit, neurológus
Agydaganat
Az agydaganat által okozott tünetek a daganat méretétől, elhelyezkedésétől és a daganat növekedési sebességétől függnek. Egy lassan növő daganat még viszonylag nagy méret esetén is lehet tünetmentes.
Visszérpanaszok
Visszérpanaszok

Mikor forduljunk orvoshoz vele?

Náthát okozó vírusok
Náthát okozó vírusok

Vajon mitől folyik az orrom?

WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Baki Márta, onkológus
WEBBeteg - Dr. Pécsi Balázs, sebész, mellkassebész, klinikai onkológus
WEBBeteg - Ötvenentúl.hu
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.