Hogyan válasszunk vércukormérő készüléket?

szerző: Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor - Springmed
megjelent:

Melyik a jobb, a tesztpapírra cseppentett vér analízisével vagy a mikrokapilláris módszerrel működő vércukormérő készülék? A vércukormérő készülék választását több szempont befolyásolhatja.

Bár a legalapvetőbb kérdés a mérés pontossága lenne, a hazánkban ma forgalmazott készülékek mindegyike közel azonos megbízhatóságú. Ez a megállapítás nem érvényes az egyes környező országokban már megjelent, de nálunk még nem fogalmazott, túlnyomórészt távol-keleti országokból származó, „dömping árú” készülékekre, amelyek esetében elsősorban a nem megfelelő tesztcsíkminőség jelentős pontatlanságot eredményezhet.

Ezt biztosítottnak tekintve, a választási szempontok nagyobb része általános érvényű, kisebb része betegségtípus specifikus.

Általános választási szempontok

  • az eszköz vércseppigénye (mekkora az a minimális vérmennyiség, amely még pontos mérést biztosít),
  • a mérési idő (mennyi idő telik el a minta készülékbe/reagenscsíkra juttatásától az eredmény leolvasásáig),
  • a kódolás módja (az aktuálisan használt reagenscsík kódjának beállítása kézzel vagy kódcsík segítségével, esetleg automatikusan történik),
  • a memória nagysága (hány adatot tárul a készülék),
  • komputeres kapcsolat lehetősége és formája, a beszédfunkció megléte (szóban ad útmutatót a betegnek és közli a mérés eredményét is).

Ugyancsak általános szempontnak tekinthető a készülék mérete (minél kisebb helyen férjen el), kezelhetőségének egyszerűsége, valamint a kijelző nagysága (minél nagyobb a megjelenő számérték, annál jobb).

A tesztcsík lejárati idejére is érdemes figyelni

Betegségtípusra specifikus szempont lehet a tesztcsík lejárati ideje, ami elsősorban 2DM-ben fontos, hiszen itt – az alkalmazott kezelési rendszer függvényében – általában ritkábban szükséges a vércukorszint mérése, fontos tehát, hogy a tesztcsík hosszabb időn át eltartható és tárolás közben is stabil minőségű maradjon. Amint az e felsorolásból kitűnik, a mérés technikai megvalósítása, hogy a vércukormérés tesztcsíkra cseppentett vagy a reagenscsík mikrokapillárisába felszívott vér analízisével zajlik, nem elhanyagolható mérlegelési tényező.

A rosszabbul látók számára előnyösebb lehet (hiszen nem a függő vércseppel kell megtalálni a tesztcsík piciny felületét, hanem a vércseppbe kell a tesztcsík végét bemártani a vércukormérőt mozgatva a megszúrt ujjbegy felé) csakúgy, mint a vércukormérő használatát most kezdőknek.

Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor: Cukorbetegség

A kiadvány fülszövege: " Melyek a cukorbetegség fő típusai? Mi okozza a cukorbetegséget? Megelőzhető, illetve elkerülhető-e a cukorbetegség? Mi a táplálkozási piramis, és mi a jelentősége? Mit jelent a cukorbetegség "komplex kezelése"? Miért szükséges a vércukor önellenőrzés? Milyen gyakran mérjen vércukrot a cukorbeteg? Hogyan előzhetők meg a cukorbetegség szövődményei? Hol gondozzák a cukorbeteg terhest? A diabetológus-belgyógyász szerzőpáros ilyen és ehhez hasonló, a gyakorló cukorbeteg mindennapjai során leggyakrabban felmerülő kérdéseit gyűjtötte össze a kötetben. Ajánljuk a könyvet azoknak a cukorbetegségben szenvedőknek, akik többet szeretnének tudni a betegségükről és tudatosan kívánják a szükséges lépéseket végezni a cukorháztartás tartós egyensúlya és a jobb életminőség érdekében."

Szerző(k) - Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor
Szakmai lektor: Dr. Hidvégi Tibor
Felelős szerkesztő: Dr. Igazvölgyi Katalin
Felelős kiadó és főszerkesztő: Dr. Böszörményi Nagy Klára
Tipográfia és borítóterv: Németh János
SpringMed Kiadó, 2007, 208 oldal
www.springmedkonyvaruhaz.hu

(Springmed)

Cikkajánló

Amikor az orvos beteg
Amikor az orvos beteg

Dr. Kenessey Andrea és az emlőrák.

Energiaitalok
Energiaitalok

Mit tartalmaznak és hogyan hatnak?

WEBBeteg - Dr. Tänczer Tímea, diabetológus
Diabetes - Dr. Hidvégi Tibor, belgyógyász, diabetológus, lipidológus
Cukorbetegközpont - Dr. Bibok György, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Laczkó Andrea, diabetológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Irinyi-Barta Tünde

Irinyi-Barta Tünde

Okleveles táplálkozástudományi szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest