Az óraátállítás káros az egészségre?

Független Hírügynökség
megjelent:

A nyári időszámítás ellen hadakozik az Európai Parlament egy német képviselője. Herbert Reul eddig már több beadványban bizonygatta, hogy mennyire káros az egészségre az órák tavaszi és őszi átállítása.

A kiváltképpen energiaügyi kérdésekre szakosodott képviselő szerint teljesen alaptalan az a feltételezés, hogy a nyári időszámítás jelentős energia-megtakarítással jár. 1980-ban ugyanis ezzel az érvvel döntöttek úgy, hogy tavasszal egy órával előbbre, ősszel pedig egy órával visszaállítják az órát.

Herbert Reulnak még a berlini kormányt is sikerült meggyőznie - erre utal a kormányszóvivő egy nemrég elhangzott nyilatkozata, amelyben megállapította, hogy a nyári időszámítás az energia-felhasználás terén nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket.

Az Európai Unió bizottságának elnöke, José Manuel Barroso ennek ellenére az órák legutóbbi, tavaly októberben történt átállításakor kijelentette, hogy ezzel az intézkedéssel komolyan hozzá lehet járulni az energiatakarékossághoz. Megállapításának alátámasztására Barroso az újonnan uniós taggá vált Bulgária kormányát idézte, amely szerint a nyári időszámítás 0,01 százalékkal csökkenti az ország teljes évi áramfogyasztását.

Egy további brüsszeli érvet Herbert Reul legutóbbi beadványában egyszerűen nevetségesnek nevezett, ugyanis ez finnországi megfigyelésekre hivatkozva állította, hogy az órák átállítása nem okoz semmiféle egészség-károsodás. A finn tanulmányról kiderült ugyanis, hogy összesen 10 személlyel végzett kísérleten alapult.

Zavar a biológiai ritmusban

Herbert Reul most váratlan segítséget kapott Münchenből. A bajor főváros egyetemének orvostudományi fakultásán a kutatók számos kísérlet alapján kimutatták, hogy az emberi szervezetet alaposan megviseli, hogy egy tavaszi napon 60 perccel előbbre állítják az órákat.

A kutatók szerint az emberi szervezet biológiai órája ezzel a mesterséges beavatkozással csak lassan tud megbirkózni, más szóval az elalvás és a felkelés ritmusában zavar lép fel, következésképpen az óramutatók előbbre igazítását követő egy hónapban csökken a reakcióképesség, eredménytelenebb a stressz-kezelés és gyakoribb a munkaidő alatt fellépő fáradtság. Ezt nem egy esetben váratlanul jelentkező fejfájás is kísérheti. Így az esetleges energia-megtakarítást a számos kiadás már indokolhatatlanná teszi a kutatók szerint.

(FH)

Cikkajánló

Szürke hályog
Szürke hályog

A C-vitamin segíthet és árthat is.

Fáradékonyság
Fáradékonyság

Legtöbbször az életmódból fakadó okai vannak.

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Németh Ágnes
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.