A képek szerzői jogi védelem alatt állnak, felhasználásuk törvénysértő.
A fogak anatómiája
Az emberi fog két részből áll: a szájüregben látható koronából és a fogínnyel takart gyökérből. A fognyak a korona és a gyökér találkozási vonala.
A korona külső része a zománc, ami fehér vagy sárgásfehér színű, a legkeményebb szövet a szervezetben. A dentin a zománc alatt található anyag, hasonló a csonthoz. A legbelül lévő pulpában vagy fogbélben vér-, nyirokér és ideghálózat található.
A foggyökér legkülső rétege a gyökérhártya, mely sok eret és ideget tartalmaz. A csontszerű cementrétegen belül van a dentinállomány, azon belül pedig a fogbél. A fogbélben lévő erek és idegek a gyökércsúcson át lépnek ki.
Nem lát élesen?
Dr. Árvay AnitaUnja már a szemüveget és a kontaktlencsét? Megoldás lehet a lézeres szemműtét! (x)
Hogyan veszélyeztetik a szívet a szájüregi baktériumok?
A szájüregben számtalan baktérium hemzseg. Ezek némelyike folyamatosan zsírmolekulákat választ ki, amelyek az ereket és a szívet is veszélyeztethetik.
Fogzás és a kisgyerekek fogainak ápolása
A tejfogak száma 20, melyek már a magzati élet 8. hetében elkezdenek fejlődni érdekes módon úgy, hogy először a kis fog koronája fejlődik ki és később a gyökere. Leghamarabb az először kibúvó kis alsó tejmetszők koronája lesz kész olyannyira, hogy nem is ritkán a baba foggal születik.
A baba fogainak gondozása
A babafogak fontosak, mert lehetővé teszik a csecsemő számára a megfelelő étrend fogyasztását, hozzájárulnak az arcformához és megjelenéshez, valamint a megfelelő állkapocs-növekedéshez, segítik a helyes beszéd kialakulását, és helyet biztosítanak a majdani felnőtt fogaknak.
Mi okozhat belső elszíneződést a fogakon?
Sokakat érintő és zavaró probléma a fogak elszíneződése. Ez lehet külső, ami a zománcon jelenik meg, vagy belső, ami a fogak zománc alatti részét, a dentint is besötétíti.
Fogápolás és cukorbetegség
A cukorbetegség az egész szervezetet, így a szájat is érinti. A helyes fogápolás, orális higiénia, így különösen fontos a cukorbetegek számára, hiszen a nem megfelelő vércukorszint miatt a szokásosnál sokkal nagyobb a kockázata az orális egészségügyi problémáknak.
A szájüregi daganatok korai tünetei
A szájüregi daganat az egyik leggyakoribb tumoros megbetegedés ma Magyarországon. Ez a tény azért meglepő, mert a betegség korai jelei hamar észrevehetőek, és a korai diagnózist követő, időben elkezdett terápia lényegesen kevesebb szenvedéssel jár és sokkal eredményesebb, mint a későn elkezdett kezelés.
Fogínygyulladás - Mi okozza és hogyan kezelhető?
Gingivitisznek nevezzük a fogíny akut vagy krónikus gyulladását. Az elnevezés tehát betegségek spektrumára utal, amelyek a fogínyt érintő különböző gyulladásos folyamatokkal járnak együtt.
Mit szabad és mit nem foghúzás után?
Szeretném tudni, hogy véséssel és varrással együtt járó foghúzást követően mi a teendő? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Légzőszervi betegségek