Magas vérnyomás
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A vérnyomás értékeinek helyes értelmezése elengedhetetlen a szív- és érrendszeri betegségben szenvedő betegek önellenőrzése miatt, illetve az egészséges emberek számára a hatékony megelőzéshez. Vajon milyen számok esetén kezdjünk aggódni? Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Diasztolés és szisztolés vérnyomás különbsége - Mennyi a normális érték? |
Annak idején, 40-50 éve azt tanultam, hogy a szisztolé és a diasztolé normális különbsége 60. Ebben a hitben eddig nyugodtan éltem, mert 50-nél nagyon ritkán volt kisebb, de már 60-nál is volt nagyobb a különbség. Persze, akkor kisebb a különbség, ha alacsony a felső érték (pl. 80-110-ig), de ha 120 felett van a szisztolés érték, akkor nagyon gyakran 60 a különbség. Mostanában úgy látom, a "divat" az, hogy 80 alatt nincs szisztolés érték. Mi lesz velem? Komolyan aggaszt a kérdés. Kóros-e ez a különbség, és ha igen, mi lehet az oka, illetve mi lehet a következménye? |
A pulzusnyomás, vagyis a szisztolés és a diasztolés érték különbsége normálisan 40-50 Hgmm körüli. Ez az érték növekedhet pl. intenzívebb testmozgás kapcsán (a szisztolés érték nő, míg a diasztolés az izmok ereinek kitágulása miatt akár csökkenhet is), idősebb korban pedig az erek rugalmasságának csökkenése miatt emelkedik a pulzusnyomás.
Pajzsmirigy-túlműködés is okozhat ilyen eltérést, de az aortabillentyű elégtelensége is vezethet nagy különbséghez. Idősebb, magas vérnyomással küzdő betegek esetén azért van jelentősége, mert 60 Hgmm feletti pulzusnyomásnál fokozódik a szív-érrendszeri szövődmények kialakulásának kockázata.
Leginkább a billentyűbetegséget lenne érdemes kizárni, amennyiben ez nem igazolódik, és a vérnyomás inkább alacsony (140/90 Hgmm alatti), valószínűleg nem lesz különösebb teendő ezzel a különbséggel.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szakértőnk: Dr. Bene Orsolya, kardiológus
Neuropátiára utaló jelek
Prof. Dr. Barkai LászlóMegfelelő odafigyeléssel viszonylag korán felismerhetőek.
A száraz bőr okai
Dr. Bodnár EdinaSzámos ok állhat a háttérben. Melyek ezek? Mit tehet a kellemetlen panasz ellen?
Mit is jelent az, hogy vérnyomás?
Mi a vérnyomás? Hogyan mérjük? Mi a normál értéke? Mitől alakulhat ki magas és mitől alacsony vérnyomás? Cikkünkből kiderül.
Krónikus alacsony vérnyomás: tünetek, kiváltó okok és kezelés
A vérnyomás kóros értékeinek az egészségre gyakorolt hatásaival az orvostudomány rengeteget foglalkozik, ám legtöbbször csak a magas vérnyomásról hallunk. Ugyanakkor a krónikus (idült) alacsony vérnyomás (hipotónia) is számos szövődmény előidézője lehet.
A vérnyomáscsökkentő gyógyszerek hatékonyabbak, ha lefekvés előtt veszik be
Akkor fejtik ki legjobban a hatásukat a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, ha lefekvés előtt szedik őket - ezt állapította meg egy nagyszabású, hosszú távú kutatás, amelynek eredményeit a European Heart Journal folyóirat közölte.
Vérnyomás és pulzus - Mik a leggyakoribb tévhitek?
A vérnyomás és a pulzus fogalmai gyakran összekapcsolódnak az emberek fejében, ráadásul mindkettőt szokta is ellenőrizni az orvos. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakembere elmagyarázza a különbséget és eloszlatja a tévhiteket.
Vérnyomásmérés - A helytelen mérési mód megtévesztő adatokat szolgáltathat
A vérnyomást befolyásolja a testhelyzet, a napszak, az érzelmi állapot. Gyakran az orvosi rendelőben magasabb értékek kerülnek rögzítésre, mint az otthon mért vérnyomásértékek. A magasvérnyomás-betegség diagnózisának felállításában, valamint a kezelés hatékonyságának felmérésében is segíthet az otthoni mérés.
Fogamzásgátló tabletta és vérnyomás
A magas vérnyomás az egyik leggyakrabban előforduló szív- és érrendszeri rizikótényező, sajnos előfordulása nő, sőt egyre fiatalabb korban kell vele számolni. Ennek egyik oka civilizációs problémákra vezethető vissza, úgymint helytelen táplálkozás, életmód, mozgásszegény életvitel, túlsúly.
Magas vérnyomás és életmód
A keringési betegségek okozta halálesetek 10 százalékánál, a magas vérnyomás is az okok között szerepel. A probléma leginkább az idősebb korosztály számára jelent veszélyt: a 65 év felettiek 40 százaléka szenved magas vérnyomásban.
Röviden a szív- és érrendszeri betegségekről
Napjainkban a fejlett országok népességének fele hal meg szív- és érrendszeri betegségekben. Ez a betegségegyüttes a korai halálozás egyik legjellemzőbb válfaja, ezért is fontos kellő figyelmet fordítani a betegségek megelőzésére és hatékony kezelésére.
Kardiológus, belgyógyász
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!