Inkontinencia
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Sajnos nem létezik általános kezelés az interstitialis cystitis - más néven fájdalmas hólyag szindróma - panaszainak és tüneteinek megszüntetésére, ráadásul a kezelések mindenkire másképp hatnak, így előfordulhat, hogy számos kezelést és terápiás módszert kell kipróbálnia, mire megtalálja az Ön számára legmegfelelőbb kombinációt.
Az alábbi gyógyszerek segíthetnek a panaszok és tünetek enyhítésében:
Előfordulhat, hogy az orvos pentosan tartalmú gyógyszert ír fel, melyet kifejezetten ennek a betegségnek a kezelésére használnak. Az, hogy hogyan működik, pontosan nem ismert, ám valószínűleg visszaállítja a húgyhólyag sérült belső felületét, mely védi a hólyagot a vizeletben található irritáló anyagokkal szemben.
A kezelést követő 2-4 hónapban fog fájdalomcsökkenést tapasztalni, és körülbelül fél év múlva csökken a gyakori vizeletürítések száma.
Mellékhatásként kisebb emésztőrendszeri zavarok, illetve hajhullás jelentkezhet, mely a gyógyszer szedésének befejeztével elmúlik.
Tájékoztassa orvosát, ha terhes, vagy gyermeket tervez, mielőtt pentosant kezdene szedni.
Húgyhólyag tágítás
Egyesek átmeneti javulást tapasztalnak a cisztoszkópiás hólyagtágítás után. Ezt az eljárást meg lehet ismételni, ha a javulás hosszú távú.
Vizelési napló |
A napló segítségével orvosát olyan információkhoz juttatja, mely közelebb visz a tünetek okához, és így a megfelelő kezelés kiválasztásához. A vizelési napló letöltése |
Előfordulhat, hogy a húgyhólyagba dimetil-szulfoxidot vagy DMSO-t (Rimso-50) helyeznek egy katéter segítségével.
A DMSO közvetlenül a húgyhólyagba helyezése csökkenti a gyulladást, és megelőzheti az izom összehúzódásokat, melyek a sürgős és fájdalmas vizelési ingerért felelősek.
A kezelést kezdetben hat-nyolc héten át hetente végzik, melyet az állapot fenntartásához szükséges kezelések követnek, általában kéthetente, legfeljebb egy évig.
Hetente egyszer 50 ml-t kell a hólyagba fecskendezni, és 15 percig benntartani.
A kezelést követő 72 órában fokhagyma – szerű szagot tapasztalhat. Mivel a DMSO befolyással lehet a májra, az orvos ellenőrzi az Ön májfunkcióját és vérképét. Egyesek számára ez az eljárás fájdalmas lehet, illetve súlyosbíthatja a tüneteket. Érdeklődjön az orvosától más kezelési lehetőségről, ha ezt tapasztalja.
A legújabb kezelés eljárás során heparin, lidokain és nátrium-hidrogén-karbonát trióját alkalmazzák közvetlenül a hólyagban, mely jelentősen enyhíti a vizelési fájdalmat, illetve a sürgető vizelési ingert a klinikai vizsgálatban résztvevők többségénél.
Csak ritkán alkalmazzák a műtéti eljárást a fájdalmas hólyag szindrómánál, mivel a hólyag részleges vagy teljes eltávolításával a fájdalom nem enyhül, illetve egyéb szövődmények léphetnek fel.
A súlyos fájdalomtól szenvedőknél, illetve azoknál, akik húgyhólyagja csak kevés vizelet tárolására képes, a műtéti eljárás lehet a végső megoldás, amennyiben minden más kezelési módszer hatástalan. A lehetséges műtéti eljárások a következők:
A fulguráció és a rezekció nem mindig hatékony, és esetlegesen ronthatják a tüneteket.
A fájdalmas hólyag szindrómában szenvedőknél a panaszok enyhülést az életmódváltás is segítheti.
A fájdalmas hólyag szindróma kihat az életminőségre, ezért nagyon fontos a család és a barátok támogatása, még akkor is, ha a vizelési problémákról nehéz és kellemetlen beszélni.
Kezdje a legegyszerűbb önsegítő stratégiákkal, mint a laza ruházat viselése, szénsavas üdítők, koffein és citrusfélék bevitelének korlátozása. Várjon egy darabig, hogy megfigyelhesse, segítenek-e ezek a taktikák, és folyamatosan próbáljon ki újabbakat is.
Fontos, hogy egy olyan együttérző orvost találjon, akinek fontos az Ön életminősége, egészségi állapota, és segít enyhíteni a sürgős vizelési inger gyakoriságát, illetve a hólyagfájdalmat. Hasznára válhat az is, ha csatlakozik egy támogató csoporthoz, ahol támogató meghallgatásra és hasznos információkra is találhat.
Olvasson tovább! Interstitialis cystitis – Fájdalmas hólyag szindróma
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; mayoclinic
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Diabéteszes neuropátia
Prof. Dr. Barkai LászlóA cukorbeteg útja a neuropátia felismeréséhez és kezeléséhez, illetve megelőzéséhez.
Migrén
Dr. Ertsey Csaba PhD, Med. HabilMikor javasolt megelőző kezelés a migréneseknek? Milyen lehetőségek vannak?
Százezreket érint Magyarországon az inkontinencia
3600 fő bevonásával készült hazai felmérés a vizeletvisszatartási problémában, közismert nevén inkontinenciában szenvedőkről. A betegségben egyébként több mint 400 millió ember érintett világszerte.
Fájdalmas hólyag szindróma - Tünetek, okok és kivizsgálás
Az interstitialis cystitis - más néven fájdalmas hólyag szindróma - egy olyan krónikus állapot, melyet a kellemetlen hólyagnyomás, hólyagfájdalom és az enyhétől az erősig terjedő medencei fájdalom kombinációja jellemez.
Hogyan birkózzon meg az inkontinenciával a munkahelyén?
A hiperaktív hólyag különösen sok kényelmetlenséget okozhat a munkahelyen, ám tippjeink segítenek.
Az IC (Interstitialis cystitis) tünete a gyakori vizelési inger
Az IC (Interstitialis cystitis) gyakori vizelési ingerrel járó betegség komoly befolyást gyakorol a páciens életminőségére, életének egész felépítésére. Hatásai az élet minden területén érzékelhetők: otthon, a munkahelyen, fizikai tevékenységek során, társas kapcsolatokban, valamint a lelki és szexuális életben.
gasztroenterológus, háziorvos, belgyógyász szakorvos
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!