A csecsemőkori gyomorkimenet-szűkület (pylorus stenosis)
Amikor csecsemő gyermekünk folyamatosan éhes, ritkán gondolunk arra, hogy ez akár egy súlyos betegség tünete is lehet. Azonban ha sugárhányás, súlyvesztés, valamint a székletek számának csökkenése is tünetként jelentkezik, valószínű, hogy pylorus stenosis (gyomorkimenet-szűkület) állhat a háttérben.
A pylorus stenosis leginkább újszülöttek és 3-5 hetes csecsemők körében fordul elő. Kórképére jellemző, hogy a gyomorkimenet ürülését szabályozó izomzat megduzzad, és elszorítja a gyomorból a patkóbélbe átvezető rövid pyloruscsatornát. Így az étel nem tud eljutni a vékonybélbe. Ez súlyos állapotot eredményez, amelyet műtéti úton lehet csak korrigálni. A pylorus stenosis kiváltó okai ismeretlenek, leginkább genetikai tényezők sejthetők hátterében.
Figyelemfelkeltő tünetek - Azonnal forduljon orvoshoz!
-
A kezdő szülők 10 leggyakoribb hibája
Minden szülő követ el hibákat. Bizonyára mindenkinek egy egész listája van arról, amit szerinte a szülei rosszul csináltak. Senki sem tökéletes, különösen nem az újdonsült szülők! Ha tisztában van a leggyakrabban elkövetett hibákkal, illetve azzal, hogyan kerülheti el őket, talán könnyebb lesz a szülőszerepbe beleszokni. Bővebben a kezdő szülők hibáiról - Állandó éhség. A babák gyakrabban kívánnak enni, röviddel a hányást követően is.
- Gyomor-összehúzódások. Evés után, hányás előtt megfigyelhető, hogy a babák hasának felső része hullámszerűen mozog. Ilyenkor a gyomor izmai perisztaltikus mozgással próbálják a gyomorkimenet felé kényszeríteni az elfogyasztott ételt.
- Kiszáradás. A beteg baba könnyek nélkül sír, letargikus, vagy szokatlanul ingerlékennyé válik; vizelete is kevesebb az elvártnál.
- Megváltozott székletürítési szokások. A pylorus stenosis megakadályozza, hogy az étel eljusson a belekbe, ezért a babának székrekedése lesz.
- Fogyás. Pylorus stenosisban szenvedő csecsemők súlya nem gyarapodik, betegségük inkább testsúlycsökkenést okozhat.
A pylorus stenosis |
A betegséget a gyomor pylorus nevű izmának megnagyobbodása eredményezi: külső átmérője ennek következtében nagyobb a normálisnál, míg a belső átmérője túl szűk, így a táplálék nem tud rajta áthaladni. A has vizsgálatakor a fejlett pylorus általában dudor formájában tapintható a gyomortájékon, illetve nem egyszer a gyomor visszafele irányuló mozgása is látható a hasfalon keresztül. Hasi ultrahang vizsgálattal meg lehet mérni a pylorus átmérőjét, mely a normál értéktől nagyobb. Miért hányhat gyermekünk |
Kockázati tényezők
- Nem. Pylorus stenosis fiuk körében gyakoribb.
- Születési sorrend. Pylorus stenosisban szenvedő csecsemők egyharmada elsőszülött.
- Családi előfordulás. Tíz beteg csecsemőből, több mint egynek a családjában már előfordult ez a betegség
- Antibiotikum-használat. Nagyobb a kockázat a pylorus stenosis kialakulására azoknál a babáknál, akik születésük utáni első hetekben bizonyos antibiotikumokat kaptak, például eritromicint. Ezen kívül azok a babák is jobban veszélyeztetettek, akiknek édesanyja kapott antibiotikumot a terhesség kései szakaszában.
Szövődmények
- Elektrolit-egyensúlyzavarok. Az elektrolitok ásványi anyagok, mint például a kálium-klorid, melyek a szervezetünkben keringő folyadékokban találhatók és számos létfontosságú funkciót szabályoznak, így a szívverést is. Amikor a baba minden étkezést követően hány, kiszárad, és végül felborul a szervezetében az elektrolit-egyensúly is.
- Gyomorirritáció. A gyakori hányás irritálja a baba gyomrát és ez vérzéshez is vezethet.
- Sárgaság. A pylorus stenosis ritkább szövődménye lehet a bőr és a szem alatti rész sárgás elszíneződése, melyet a máj által kiválasztott bilirubin okoz.
Vizsgálatok és diagnózis
Mivel a csecsemőkori hányás és a pylorus stenosis egyéb tünete más betegségre is utalhat ezért fontos a betegség pontos diagnózisa. Pylorus stenosis esetén a baba hasán egy kisebb dudort tapinthatunk ki. Egy vérvizsgálat tájékoztathat minket az elektrolitok hiányáról. Az érintett területről pontos képet kaphatunk ultrahang, vagy kontraszt anyagos röntgenvizsgálat után.
A pylorus stenosis kezelése
Hasznos linkek! |
A pylorus stenosis diagnosztizálása után a műtétet mihamarabb el kell végezni, ám mindenekelőtt gondoskodni kell a baba folyadékpótlásáról, és a műtétre csak a só-víz háztartás rendezését követően kerülhet sor.
Napjainkban leginkább laporoszkópos műtétet végeznek, mialatt a pyloruscsatornát szűkítő izmokat bevágással nyitják meg, így a táplálék útja nem lesz tovább akadályoztatva. A műtét után a baba infúziót kap, és néhány napig még előfordulhat nála hányás. Ha nem lépnek fel komplikációk – vérzés vagy fertőzés –, a műtétet követően a legtöbb csecsemőt 48 órán belül hazaengedik.
(WEBBeteg - N.N. Forrás: mayoclinic.com)