Egészséges élet
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Belefáradt az állandó fogmosásba? Túl elfoglalt a fogselyem használatához? Ne engedjen a kísértésnek, és ne hagyja ki ezeket a napi feladatokat! A szájhigénia a tiszta foggal kezdődik.
Mivel a fogak közötti kis réseket nem tudjuk elérni fogkefével, a mindennapi fogselyem-használat nagyon fontos.
Ismétlés: hogyan mossuk fogainkat? |
|
Ne spóroljon a fogselyemmel! – Tépjen le egy 8-10 cm hosszú darabot, tekerje egyik végét az egyik kezén lévő mutató vagy középső ujja köré, másik végét ugyanígy, és kezdje a műveletet az elülső fogaival.
Egyszerre csak egy fogát tisztítsa! – A hüvelyk vagy mutatóujja segítségével lágyan nyomja a fogselymet fogai közé, egészen az ínyig, majd alulról felfelé történő mozgással távolítsa el a lerakódott plakkot. A fog minden oldalát tisztítsa körül, majd az újabb fog tisztításához használjon újabb, friss részt a fogselyemből.
Ne adja fel! – Amennyiben csak nehezen tudja a fogselymet a fogai közötti résbe helyezni, használjon vaxolt változatot. Ha ezzel is problémája akad, használjon fogorvosi tűt, melyet a fogközök tisztítására fejlesztettek ki.
A napi fogmosás mellett ajánlott az antibakteriális szájöblítők, szájvizek használata a lerakódások elkerülésének megkönnyebbítése céljából.
Az ételmaradékok eltávolítására használjon szájzuhanyt, mely magas nyomású vízsugárral tisztítja a fogakat. Álljon ellen a kísértésnek és ne használjon fogpiszkálót erre a célra, mivel azzal megsértheti a fogínyt. Emellett fontos tudni, hogy a szájzuhany nem helyettesíti fogmosást!
Annak érdekében, hogy elkerülje a fogínygyulladást és egyéb szájbetegségeket, legalább félévente vegyen részt ellenőrző vizsgálaton. Emellett forduljon fogorvoshoz, ha az alábbi tüneteket észleli:
Vörös, duzzadt, érzékeny fogíny.
Fogmosáskor vagy fogselyem használat esetén vérző fogíny.
Fogíny, mely kezd elválni a fogtól.
Laza fogak.
Hidegre és/vagy melegre való túlzott érzékenység
Csak korai felismeréssel és kezeléssel biztosítható az öregkorig tartó egészséges szájhigénia.
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; Mayoclinic
Lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos
Fáradékonyság
Dr. Antalffy Katalin AnitaA fáradékonyság hátterében különböző okok állhatnak. Mik lehetnek ezek?
Száraz, hámló bőr
Dr. Lesznyák JuditMik lehetnek az okok? Mit tehetünk a bőrszárazság megelőzéséért, kezeléséért?
Egy az Egészség Program - One Health Commission
Ki ne tudná, hogy az emberi faj csak egyike a Földön élő számtalan élőlénynek? Az sem vitatható, hogy létünk és fennmaradásunk környezetünk függvénye. Az emberiség története mégis az uralkodásról szól: a népek, civilizációk harcai, a küzdelem a természet erőivel, a környezet gátlástalan átalakítása és kizsákmányolása átmeneti győzelmeket hozhat ugyan, de nagy árat fizetünk érte.
Mindig fáradt? - A 7 leggyakoribb ok
Ha sokszor elgondolkozik azon, vajon miért olyan fáradt mindig, nincs egyedül. Felmérések szerint minden öt megkérdezettből kettő érzi magát a hét nagy részében fáradtnak, és minden harmadik ember alváshiánnyal küzd.
Fogmosás utáni feladat: miért hasznos a fogköztisztítás?
Az esti fogmosás után sokan elégedetten dőlnek hátra a fotelben, karosszékben annak tudatában, hogy a fogaik patyolattiszták. Ha a fogköztisztítás elmaradt, akkor bizony nem végeztek alapos munkát.
Étkezés után ne mossunk azonnal fogat!
Étkezések után várjunk kicsit a fogmosással! Különösen akkor, ha valamilyen savas élelmiszert, például citrusfélét fogyasztottunk.
A fogzománc védelme
A fogzománc a fog felszínét képező anyag, amely a test legkeményebb és legtöbb ásványi anyagot tartalmazó anyaga. De még ez az erős védelem is meg tud bomlani, elsősorban a táplálkozási és fogápolási szokásaink miatt, aminek következményei az érzékenység, később akár szuvasodás is lehetnek. A jelenségről és a teendőkről dr. Benkő Krisztina fogszakorvos beszélt.
Szájzuhany
Manapság nagy az érdeklődés a szájzuhany alkalmazása iránt. Több tanulmány is alátámasztotta a feltevést, miszerint a szájzuhany rendszeres használata jótékony hatással van az egészségre.
A foghullás rákos megbetegedésre utalhat
Sok ezer beteg vizsgálata után japán kutatók szoros összefüggést találtak a foghullás és három rákos megbetegedés kockázata között. Ezek a nyelőcső, a fej és nyak, illetve a tüdő rákos megbetegedései - számolt be a Health24.
Napi kétszeri fogmosás - Miért hasznos?
Napi kétszeri fogmosással nem csak az egészséges mosolyunk érdekében teszünk valamit, hanem a szívinfarktus előfordulásának esélyét is csökkenthetjük – állapította meg a londoni University College kutatógárdája.
Látásjavítás lézeres szemműtéttel
gasztroenterológus, háziorvos, belgyógyász szakorvos
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!