Az étrend-kiegészítő nem gyógyszer
megjelent: 2008.09.09.
A Gazdasági Versenyhivatal közleményben szögezi le: élelmiszereknek vagy étrend-kiegészítőknek csak kivételes esetben tulajdonítható gyógyhatás. A GVH összességében százmilliós nagyságrendű bírsággal sújtott több gyártót, amelyek megítélése szerint úgy tulajdonítottak gyógyhatást termékeiknek, hogy állításaikat nem tudták alátámasztani.
Egy kereskedelmi forgalomban kapható adott terméknek csak abban az esetben lehet gyógyhatást tulajdonítani, ha ezt a tulajdonságát tudományos ismeretek alátámasztják, a szóban forgó terméket pedig az arra illetékes hatóságok megvizsgálják. Ezeket az állításokat mindenben alátámasztó bizonyítékokat már a hirdetések közzététele előtt be kell szerezniük a reklámokat közzétevőknek.
A GVH 2008. augusztus 28-án kelt közleményében Magyarországon is forgalomban lévő, rákbetegeknek kínált termékekről foglalt állást, s a vizsgálattal összefüggésben arra figyelmeztet: nem tekinthetők bizonyítéknak egy adott termékkel kapcsolatos pozitív terméktapasztalatok, a betegektől és kezelőorvosaiktól származó vélemények. Az emberi szervezetre gyakorolt esetleges kedvező hatás szintén nem azonosítható a gyógyhatással.
A gyógyhatás igazolásához alapos, a terméknek az emberi szervezetre gyakorolt minden hatására és mellékhatására kiterjedő kísérletsorozatot kell végezni, a készítményt laboratóriumi körülmények között kell tesztelni. Ezt követően az eredményeket az orvostudomány képviselőinek kell elemezni, és arról ekként megalapozottan szakvéleményt adni.
(A rakgyogyitas.hu cikke)
Olvasson tovább! Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között?