A zöldségek enyhítik a COPD tüneteit

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekgyógyász frissítve:

A COPD sokak életét megkeserítő betegség, mely gyakori kiváltó oka a dohányzás, ám a nagyvárosok légszennyezettsége miatt bárkinél kialakulhat. Az USA-ban mintegy 16 millió ember szenved ebben a betegségben, s ez a negyedik leggyakoribb halálozási ok is.

A John Hopkins Orvosi Egyetem kutatási eredménye szerint a zöldségekben - különösen brokkoliban gazdag étrend -, segíti a szervezetet a dohányzás káros hatásai ellen küzdő enzimek termelésében. A kutatók olyan dohányosok tüdejéből vettek szövetmintákat, akiknél COPD-t diagnosztizáltak, majd ezeket összehasonlították a nem beteg dohányosok tüdejéből vett szövetmintákkal. Az NRF2 enzim szintjét vizsgálták, illetve azokat a biokémiai szabályozókat, melyek gátolják, és stabilizálják azt.

Az NRF2 enzimre úgy tekintenek, mint a tüdő védekezési mechanizmusának egyik legfontosabb alkotóelemére, melynek fontos szerepe van a gyulladásos tüdőkárosodások
kivédésében.

A szövetminták vizsgálata során kiderült, hogy a COPD-ben szenvedő betegek esetében az NRF2-höz kötődő antioxidánsok száma jelentősen alacsonyabb, míg az oxidatív stresszt jelző szabályozók szintje sokkal magasabb volt, mint a nem betegeknél. A brokkoli egyik alkotóeleme, a szulforafán helyreállítja ezeknek az antioxidánsoknak a működését, illetve segít megakadályozni az NRF2 károsodását, növeli annak tevékenységét, ezáltal pedig segíthet a COPD tüneteinek enyhítésében is.

A kutatás vezetője, Shyam Biswal szerint további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy kiderüljön, az NRF2 aktivitásának fokozásával milyen mértékben növelhető a tüdők antioxidáns védelme, s mennyire javítható a beteg légzése.

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; Medheadlines
Lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos

Cikkajánló

A COPD és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus
COPD
A COPD a tüdőben lévő légutak tartós beszűkülésével (légúti szűkület) járó betegség, amely az egyik fő halálozási tényező világszerte. A betegség visszafordíthatatlan károsodásokat okoz, a tüdő szerkezetének helyreállítására nincs lehetőség.
Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus
WEBBeteg - Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Árki Ildikó, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Brugós László, tüdőgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.