Biztos, hogy a vesét is kell?
Tisztelt Cím! Hasi ultrahangvizsgálaton a bal vesémen daganatot találtak. Közben elkészült a CT vizsgálat. Bemásolom a vesére vonatkozó eredményt: A bal vese alsó harmadában ventro-lateral irányába a parenchymaból előboltosulóan egy kb. 36x40 mm-es inhomogen szerkezetű, a kontrasztanyagot a korai arterias fázisban jól halmozó terime látható. A terime az üregrendszert úgytűnik, hogy nem éri el. A bal vesehilus magasságában a retroperitoneumban a szokásosnál jóval több apró nyirokcsomó látszik, melyek legfeljebb 1 cm nagyságúak, az arteria coeliaca környezetében is a szokásosnál valamivel több apró nyirokcsomó abrázolódik.Ezután a jobb veséről szól a lelet ahol gyakorlatilag semmi rendellenesség nem tapasztalható. Végül a diagnózis záró véleménye: Bal vese térfoglaló folyamata, a retroperitoneumban paraorticusan és a coeliaca körül megnagyobbodott, de a pathológiás mérethatárt el nem érő nyirokcsomó. A vene renalis szabályos lefutású, homogen festődésű. A vesét egyetlen arteria renalis látja el. Eddig a CT lelet. Az urulógusom ezekután valószínűsíti, hogy a bal vesémet is el kell távolítani a daganattal együtt. Szeretném hangsúlyozni, hogy konzílium még nem volt, ez egy előzetes vélemény, viszont engem meglehetősen nyugtalanít! Válaszát előre is köszönöm és türelmetlenül várom. Köszönettel. Ötvös Imre
Legfrissebb cikkek a témában |
WEBBeteg szakértő válasza vesedaganat témában
Tisztelt Olvasónk!
Sajnos csak leírás alapján nem lehet eldönteni, mi lehet a helyesebb teendő, (de valóban az elsődleges cél az ép vese megtartása) azt a CT felvétel alapján, az urológus sebész a saját szakmai meggyőződése, tudása, sebészi gyakorlata alapján dönti el. Lehet, hogy a kérdést egy másik, nagy gyakorlatú, vesesebészetben jártas urológus másképpen ítéli meg. Amennyiben kételyei támadnak, egy kis utánajárással fel lehet keresni egy ilyen szakembert és kikérni a véleményét.
Üdvözlettel: Dr. Kocsis István, urológus
Kedves Kérdező!
Ha daganatra gyanus a dolog - márpedig arra gyanús - akkor jobb megszabadulni a dologtól. Technikailag tudniillik nem olyan egyszerű egy vesét mondjuk félbevágni (például ék alakú kimetszés "rezekció") formájában, mert hol kell vezetni a műtéti kést? A sebésznek nincs mikroszkóp a szemében, ő a látható elváltozást biztonsági zónával el tudja távolítani, de ki garantálja, hogy nem marad-e néhány sejt a sebszélek mellett? Azonkívül a vese egyetlen artériáját lekötve (t.i. le kell kötni a vérzés miatt) mi fogja táplálni a vese maradék, feltételezhetően még ép részét?
És mi lesz a pisivel?
Stb., stb.
Tehát a dolog nem olyan egyszerű, mint amilyennek látszik.
Tapasztalt urológusok (uro-onkológusok, pl. Halmi Tanár úr az SE Urológiai Klinikán) csapat, konzíiliuma el tudja dönteni a teendőket.
Drukkoljunk!
Üdvözlettel: Dr. Nagykálnai Tamás
