Terhesség és seduxen
Tisztelt Doktor Úr/Nő! Pánikbeteg 33 éves nő vagyok.Tervezett terhességem előtt pszihiátrián feküdtem bent 10 napot, magnézium vénás feltöltést kaptam, a tervezett terhességre készülés miatt! Ideig óráig el is voltam, közben elhagytam a pánikgyógyszerek szedését is. Mikor megtudtam, hogy terhes vagyok, azonnal kijöttek rajtam a tipikus rosszullétek, amiktől igen bepánikoltam.Később felhivtam a kezelő orvosom, aki seduxen szedését javasolta, mivel a rosszullétek ártalmasabbak mint a gyógyszerek. A seduxent naponta szedem, reggel és este fél szem. Azóta sokkal jobban vagyok! Megerősítést szeretnék kérni és kapni, hogy a seduxennek nincsennek ártalmas hatásai a magzatra? Kérdéseim: felszívódik-e a seduxen a magzatburkon, okoz-e fejlődésirendellenességet, agyi problémát, mozgásszervi problémát és minden fontos ide tartozó kérdésre kíváncsi vagyok, amit én laikus nem is sejtek, hogy fontos lehet! Nagyon kérem önt, legyen szives a legjobb tapasztalat szerint megnyugtatni, és felvilágosítani. Ami kimaradt, most 10 hetes terhes vagyok, és 8 hetet ahogy betöltöttem, utána kezdtem a gyógyszert szedni.Segítsédét nagyon várom és köszönöm! barbella
WEBBeteg Szakértő válasza terhesség témában
Kedves Barbella!
Nekiültem én is az internetnek, hogy a legújabb eredményeket megtalálhassam. Nincs bizonyíték arra, hogy valóban okoz fejlődési rendellenességet a Seduxen. Egymásnak ellentmondóak az eredmények, van olyan tanulmány, ami szerint okoz, van olyan, ami nem talált ilyen hatást. Vannak olyan tanulmányok is, melyek a szerotonin újrafelvételt gátló gyógyszereket biztonságosabbnak találták, esetleg erről beszélhetnének a kezelőorvosával, hogy Ő lát-e esélyt a váltásra. Tudjuk, hogy a terhesség alatti gyógyszerszedés árthat a babának, a nyugtatók is átjutnak a méhlepényen, és a baba szervezetében is jelen van.
Vannak olyan gyógyszerek, melyeket gyakrabban vizsgáltak, de az eredmények nem feltétlenül egyértelműek. Ez azért lehet, mert a nyugtatókat fogyasztók között gyakoribb az egyéb élvezeti szerek (alkohol, drog) fogyasztása is, esetleg több gyógyszert is szednek egyszerre, amiről nem feltétlen tudunk.
A pánikroham egy nagyon kellemetlen betegség. Rendkívül ijesztő tüneteket produkál, így nehéz együttélni vele, de a babára túl nagy hatása nincs. Mégis az Ön érzelmei, félemei, stresszhelyzetei befolyásolhatják a terhességet, és megnehezíthetik a mindennapokat. Az Ön állapotát kezelőorvosa ismeri a legjobban, és, mérlegelve a kockázatokat, ezért javasolta, hogy szükséges kezelni a betegségét, mert esetleg több kárt okozhat, mint a gyógyszer.
Amit nagyon hiányolok, hogy nem említette, vajon járt-e pszichológusnál?
Alapvető fontosságú lenne megtanulnia a relaxációt, mert a pánikroham nagyon jól kordában tartható vele, vannak, akik a gyógyszereket teljesen el is tudják hagyni. Önnek is sokat segíthet, és kevesebbet is izgulna.
A terhesgondozáson feltétlenül említse meg a gyógyszerszedést, így fokozottabban oda tudnak majd figyelni a terhességére is.
Üdvözlettel: Dr. Farkas Ágnes