Ödema, mutet utan (szurkrhalyog)
Tisztelt Doktornő! 2012 11 21-en szürkerhályog műtétem volt, 2-hónapig rendben volt a látásom utána viszont elkezdett romlani, orvosom megvizsgálta és ödemát diagnosztizált az lenne a kérdésem mitöl fordulhat ez elö, és vissza forditható-e a jó látásom. Várom megtisztelő válaszukat!
Dr. Papp Júlia válasza szürkehályog témában
Tisztelt kérdező! A szürkehályog műtét, műlencse beültetés után sajnos oedema alakulhat ki. Nem tért ki rá pontosan, de valószínűleg az éles látás helyének, a macula területének az oedemájára gondolt kérdésében és nem a szaruhártya vizenyőjére. A műtétet követő cystoid macula oedema már közel 50 éve ismert, de kialakulásának pontos mechanizmusa még teljesen nem tisztázott. Egyes irodalomban közel 20%-os becsülik az előfordulásukat, de más közleményben, ahol az OCT-vel igazolt retina megvastagodást már kórosnak értékelték még ennél is sokkal magasabb. Fontos a háttérben álló egyéb betegségek - pl. cukorbetegség, vénás rendszer problémája, keringési betegségek stb. Tapasztalatok szerint minél korábban történik a beavatkozás non-szteroid gyulladás csökkentőkkel annál nagyobb esély van az oedema megszüntetésére. Sajnos a tartósan fennálló oedema már nehezen tud visszafejlődni.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.