Kedves Mária!
Ahogy az orvosa is mondta a spina bifida (nyitott gerinc) egy születési rendellenesség, mely így nem áll összefüggésben a 2006-ban diagnosztizált scleroderma nevű betegségével. Azonban amennyiben csak részleges, mint az Ön esetében is, sokszor tünetmentes marad és csak későbbi életkorban derül rá fény, sebészeti beavatkozást pedig nem igényel.
A térdízület panaszokat pedig kopásos eltérések okozzák a röntgen leírás szerint, így valószínű, hogy ez sem függ össze a sclerodermával.
Kezelését tekintve, amennyiben alapbetegsége nyugalomban van, úgy megpróbálható fizioterápia, mely szintén enyhítheti a fájdalmakat. Emellett azonban a rendszeres mozgásnak is nagyon nagy jelentősége van. Egy speciális gyógytorna, melyet az ember rendszeresen végez, megelőzi a panaszok kiújulását.
Gyógyszeresen pedig porcépítők szedése szintén megpróbálható. Amennyiben fájdalomcsillapítóként a nem szteroid tartalmú gyógyszerek nem elégségesek, úgy tramadol tartalmú készítmény megpróbálható.
Kedves Kérdező!
A lökéshullám terápiát legelőször az urológiai betegségekben használták vesekő zúzására. A természetgyógyászatban a használata elterjedt a krónikus izomfájdalom, az ínletapadások, gerinc izomeredetű fájdalma és egyéb betegségek kezelésében. A hullámok segítségével gyorsul a keringés, lazulnak az izmok.
A gerincsérves betegségek kezelésében az alternatív természetgyógyászati útvonal mellett a rendszeres gyógytornának és a fizioterápiának is nagy jelentősége van. Kezelést tekintve nem mindegy a sérvesedési folyamatnak az elhelyezkedése, és hogy a porckorong kitüremkedés milyen mértékű. A súlyfürdőkezelés, mely során a csigolyák egymástól távolodnak és csökkent a porckorong nyomása, szintén gyakran alkalmazott eljárás.
Javasolnám, hogy leleteit, beleértve CT vagy MR felvételt, mely a sérvről készült, mutassa meg egy reumatológusnak, aki a látott kép alapján segít kiválasztani a megfelelő kezelést.
Kedves Kérdező!
A pontos oknak a megállapításhoz kicsit többet kellene tudnom az előző betegségeinek okairól, illetve hogy ezen tünetek mellett más panasz van-e. Amennyire a szedett gyógyszerekből és a beírt betegségekből megítélhető, a probléma hátterében állhat a pajzsmirigyprobléma, ugyanis ez hajlamosíthat oedema (vizenyő) képződésére. Amennyiben a duzzanat nem közvetlenül az ízületek felett jelentkezik, és nem csak egy-egy ujjat érint, úgy nem valószínű, hogy reumatológiai ok van a háttérben.
Kezelésében enyhe formában és a fiatal életkorára való tekintettel a tornáztatásnak van jelentősége, ugyanis a mozgás segít a visszereknek az egy-egy területen meggyűlt oedema elszállításában. Súlyosabb esetben az endokrinológusával konzultálva megpróbálható vízhajtó szedése.
Kedves Kérdező!
Reumatológiai szempontból a magas húgysavszint egyelőre gyógyszeres kezelést nem igényel. Diétával megpróbálható a csökkentés. Javasolt a magas purintartalmú ételek (hús, hüvelyes zöldségek) és italok (alkohol) bevitelének csökkentése. Ha emellett néhány hónapon belül sem változik a szintje, akkor esetleg el lehet kezdeni gyógyszert szedni. A GGT, a GOT-tal és a GPT-vel együtt a májenzimek közé tartozik, melynek szinte gyakori nem szteroid gyógyszerszedés mellett (pl. Xilox) megemelkedhet. A magas vvt miatti heamtológiai vizsgálat inkább csak az egyéb betegség kizárása miatt történik.
A panaszok hátterében amennyiben túlerőltetés vagy ízületi kopás áll, úgy megpróbálható a fizioterápiás kezelés, mely a fájdalmat is hatékonyan tudja csökkenteni. Emellett a gyógytornának is jótékony hatása van.
Kedves Kérdező!
A Bechterew-kór a gerincet érintő gyulladásos ízületi betegség, mely súlyosabb, előrehaladottabb esetben a csigolyák összecsontosodásával jár. Kialakulásában leginkább a genetikai hajlamnak van szerepe, de környezeti tényezők, egy-egy lezajlott gyulladás is elindíthatja a tüneteket. Amennyiben reumatológus az elkészített röntgen felvételen már kezdődő összecsontosodást látott, úgy nem valószínű, hogy a panaszok hátterében kizárólag a prosztatagyulladás áll. A gyulladásos paraméterek emelkedése a vérben (We, CRP), a hajnali deréktáji fájdalom és a röntgen felvételen látható gyulladásra utaló jel vagy összecsontosodás, Bechterew-kórra utal. A kezelés lényege az időben elkezdett és hatékony gyulladáscsökkentés, melyre többféle gyógyszeres lehetőség van. A cél a későbbi teljes összecsontosodás és mozgásbeszűkülés megelőzése.