Terhesseg es sugarzas
Tisztelt Dr. Laki András Úr! Kérdésem a következő: Röntgen aszisztensként dolgozom CT-ben, és szeretnék gyereket vállalni. Az első 2 hétben ameddig terhességi teszt kimutatja a terhességet ön szerint nyugodtan dolgozhatok itt? Mivel utánna nőgyógyász betegszabadságot tud adni. Érheti bármi károsodás a magzatot ilyen korai időszakban, vagy a "minden vagy semmi" törvénye érvényesül? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel!
Dr. Laki András válasza sugárzás témában
Tisztelt Kérdező! Magából a CT berendezésből a leszűkített (kollimált) sugárnyaláb miatt direkt röntgensugárzás gyakorlatilag alig lép ki. Csak a beteg testéből kilépő, esetleges szórt sugárzásról lehet egyáltalán beszélni. Nyilván Ön sem tartózkodik a vizsgálóhelyiségben a berendezés mellett a sugárkibocsátás idején vagyis direkt sugárzás nem érheti. A vezérlőhelyiség minden bizonnyal az előírásoknak megfelelő sugárelnyelő fallal és ólomüveggel van elválasztva, aminek a szórt sugárzást el kell nyelnie. Az, hogy a mindenhol mérhető háttérsugárzáson kívül több sugárzás mérhető volt-e egyáltalán a vezérlőpultnál, arról az osztályvezető vagy a sugárvédelmi megbízott adhat tájékozatást, de ennek is az előírt határértékeken belül kellett ennie. Nem is dolgozhatnának sehol a CT vezérlőben ólomkötény nélkül, ha ott bármilyen káros sugárzás előfordulna. A nagyon korai magzati szakban a "minden vagy semmi" törvénye nagyobb sugárdózisoknál érvényesülhet, ami a fenti munkakörülmények között nem érheti.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.