Mometason orrspray túladagolás

Kedves Doktornő! Orrnyálkahártya duzzanata miatt Mometason Sandoz 50 mikrogramm/adag szuszpenziós orrsprayt írt fel a fül-orr-gégész. Tegnap éjjel akartam befújni az első adagot. A sós orrspray-nél hozzá vagyok szokva, hogy hallom és érzem a befújást, a Mometason befújásakor viszont semmit nem hallottam vagy éreztem, ezért azt hittem, hogy nem jött belőle semmi, és mire rájöttem, hogy minden alkalommal történt befújás, már vagy 4-5 adagot belefújtam egyetlen orrlyukba. Ezután olyan érzésem lett, mintha fejembe szállt volna a pezsgő, hirtelen erős szívdobogást éreztem, de ez egyből el is múlt, betudtam a hirtelen ijedtségnek, viszont a fújás óta zsibbad az arcom azon az oldalon, nyomást, fájdalmat érzek a szememben azon az oldalon, és az orromban belül is furcsa érzet van, mintha be lenne duzzadva, vagy meg lenne nagyobbodva valami az orrlyukban, ahova befújtam. Nagyon félek, hogy a felelőtlenségemmel valami komoly bajt okoztam, egész éjjel nem aludtam miatta és pánikoltam. Ön szerint mi okozhatja a fenti tüneteket? El fognak múlni? Nagy mértékű és veszélyes túladagolás történt? Szükséges felkeresnem orvost? A gyógyszer leírásában csak ennyit találtam, emiatt nem hívtam mentőt. "A javasoltnál nagyobb dózisban, szájon át vagy inhalációban adott kortikoszteroidok gátolhatják a hypothalamus-hypophysis-mellékvese (HHM) tengely működését. Kezelés: Tekintettel arra, hogy a Mometason Sandoz orrspray elhanyagolható szisztémás biohasznosulása < 1%, a túladagolás miatt nem valószínű, hogy a megfigyelésen kívül egyéb terápia szükséges lenne, melyet a megfelelő adagolással végzett kezelés indítása követ." Alapbetegségem egy évek óta változatlan méretű, minimális és tünetet nem okozó syringomyelia a 6-7 nyaki csigolya között, remélem, erre nincs hatása az orrspraynek. Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Dr. Szabó Zsuzsanna válasza szteroidos orrspray témában

Tisztelt Kérdező!

Ha jelenleg nem rosszabbodott az állapota, és nincs más panasza, akkor bár elsőre valóban egyszerre sok adagot fújt be az orrsprayből, úgy gondolom elegendő lenne a fül-orr-gégészével az elérhető következő munkanapon konzultálnia, és addig nem fújni többet az orrsprayből. Nyilván lehetséges egyéni érzékenység, allergia is a gyógyszer hatóanyagára, ami okozhatja az arc körüli panaszait, de az is lehetséges, hogy az eredeti fül-orr-gégészeti panasza, az orrnyálkahártya duzzanat, esetleg egy kezdődő arcüreggyulladás okozhatja a panaszait, ezt vizsgálni kéne. Tehát, állapotrosszabbodás esetén, vagy ha torkában gombóc érzés, kiütés, egyéb allergiás tünet, vagy bármi egyéb panasza lenne keresse fel a területileg illetékes sürgősségi betegellátót, egyéb esetben az elérhető első alkalommal a fül-orr-gégészét. Próbáljon megnyugodni, az is sokat javítana az állapotán. Minden jót kívánok,

üdvözlettel: Dr. Szabó Zsuzsanna

Figyelem! A válasz nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot, diagnózist és terápiát. A kérdésben megfogalmazottakért portálunk nem vállal felelősséget.
Kérdés: 2021. augusztus 07., 18:17; Megválaszolva: 2021. augusztus 07., 19:04
Kérdések és válaszok: Fájdalom
Nyelőcső vagy légcső görcs?
Tisztelt Orvosok! Kérem, ne nézzenek bolondnak, de egy furcsa tünetről szeretnék kérdezni, mely megkeseríti a napjaimat, amikor éppen jelentkezik....
Köldök váladék
Kedves Dr! Múlt hét szerdán emeltem egy nagyobb súlyt ekkor egy erős szúró fájdalmat éreztem a köldökömnél. További napokban is tapasztaltam a...
Feszítő nyak
Tisztelt Doktornő / Doktor Úr! Panaszom 5 napja kezdődött egy éjszakai ébredést követően, furcsa feszítő, nyomó érzést kezdtem érezni a...
Gyógyszerek kombinációja
Kedves Zsuzsanna, Édesapám 58 éves, 180 cm magas, 80-85 kg (normális testalkat) és az alább részletezett gyógyszereket szedi, akut gyulladásos...
Fájó Mellkas, Szédülés, Fájó bal...
Üdvözlöm. körülbelül egy 6 hónapja kezdődött az egész mikor is párommal össze költöztünk, megkaptam az oltást és újra munka álltam 1 év...