Nyirokkeringés téma
A nyakinyirokcsomó-megnagyobbodásról
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Mi a nyirokcsomók feladata? Mitől duzzadhatnak meg a nyaki nyirokcsomók? Hová fordulhat, ha ezt a tünetet tapasztalja? Milyen vizsgálatok szükségesek, és mi a teendő?
A nyirokérgyulladás okai, tünetei és kezelése
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
A nyirokérgyulladás (lymphangitis, limphangitis) a nyirokerek gyulladása, mely elsősorban fertőzéses eredetű, jellemzően baktérium okozta fertőzés következtében alakul ki. A nyirokerek a nyirokrendszer részét képezik, szervek melletti nyirokcsomókból vagy nyirokszövetből, illetve bizonyos szervekből közvetlen vezetik el a nyirokfolyadékot a vérerek felé. Egyrészt az esetleges kórokozók, daganatsejtek áramlanak bennük, de elsősorban a nyiroksejtek (pl. limfocita fehérvérsejtek) áramlását biztosítják, melyeknek kiemelkedő szerepük van az immunvédekezésben.
A nyiroködéma (lymphoedema) okai és tünetei
WEBBeteg - Dr. Borsi-Lieber Katalin
A nyirokrendszer a vénás rendszert kiegészítő elvezető rendszer, amit a nyirokerek és a nyirokcsomók alkotnak. A nyirokerekben áramló nyiroknedv egyirányú áramlását az erekben elhelyezkedő billentyűk biztosítják.
A nyiroködéma bőrgyógyászati szövődményei és kezelésük
WEBBeteg - Dr. Virágh Zsófia, bőrgyógyász
A kezeletlen nyiroködéma (limfödéma) a krónikusan fennálló szöveti keringési elégtelenség következtében rontja a szövetekhez eljutó oxigén- és tápanyagmennyiségét. Ez számos veszélyes szövődmény (pl. vénás trombózis) veszélyét fokozza, emellett komoly bőrgyógyászati problémákat is okozhat. Melyek ezek, és hogyan kezelhetők a panaszok?
Nyiroködéma kialakulása és kezelése
Rákgyógyítás
Az esetek nagyobb arányában a nyirokcsomó(k) eltávolítása utáni lábadozást követően nem maradnak vissza tünetek, a megmaradt nyirokrendszer el tudja látni feladatát, a beteg nem érzékel változást. Ám a kiterjedtebb műtétek egy adott régióban okozhatnak panaszokat.
Nyirokkeringés

Minden szervben és szövetben a sej tközötti hézagokban összegyűjt szövetnedvet a nyirokkapillárisok (hajszálerek) veszik fel, amelyek nagyobb nyirokerekké egyesülnek.
Majd a még nagyobb nyirokértörzsekbe nyílnak, ezután a vénás rendszerbe torkollanak és végül a szívbe jutnak.
A nyirokérrendszer részei az érhálózat mellett a nyirokszervek is, a nyirokszervekhez tartoznak a nyirokcsomók, a mandulák, a lép és a csecsemőmirigy.
A nyirokérrendszer a szöveteket megtisztítja anyagcseréjük bomlástermékeitől, valamint emulgeált formában a bélcsőből felszívott zsírt a vérerek rendszerébe vezeti.
Nyirokrendszer

Az ember nyirokrendszerét nyirokcsomók és nyirokutak alkotják. A nyirokrendszer egyfajta tisztogató, szűrő funkciót lát el, amivel nagyon fontos szerepet játszik a kórokozók elleni küzdelemben, az immunrendszer működésében. A nyirokrendszer erekből és nyirokcsomókból áll.
A szervek és szövetek között összegyűlt szövetnedvet a nyirokkapillárisok (hajszálerek) veszik fel, nyirokerek, majd a még nagyobb nyirokértörzsek szállítják tovább, a nyirok a vénás rendszerbe kerül és végül a szívbe jut.
A szervezetben több nyirokszerv is található, ilyenek a nyirokcsomók, a mandulák, a lép és a csecsemőmirigy.
Fontosabb nyirokcsomók: fül előtti, áll alatti, állcsonti, gerincoszlop előtti, bordaközti, mély hónalji, mély bordaközti, oldalsó, külső csípőtáji, felületes lágyéki és mély lágyéki nyirokcsomók.