Nyirokkeringés téma
A nyakinyirokcsomó-megnagyobbodásról

A nyirokérgyulladás okai, tünetei és kezelése
A nyiroködéma (lymphoedema) okai és tünetei

A nyiroködéma bőrgyógyászati szövődményei és kezelésük
Nyiroködéma kialakulása és kezelése
Nyirokkeringés
Minden szervben és szövetben a sej tközötti hézagokban összegyűjt szövetnedvet a nyirokkapillárisok (hajszálerek) veszik fel, amelyek nagyobb nyirokerekké egyesülnek.
Majd a még nagyobb nyirokértörzsekbe nyílnak, ezután a vénás rendszerbe torkollanak és végül a szívbe jutnak.
A nyirokérrendszer részei az érhálózat mellett a nyirokszervek is, a nyirokszervekhez tartoznak a nyirokcsomók, a mandulák, a lép és a csecsemőmirigy.
A nyirokérrendszer a szöveteket megtisztítja anyagcseréjük bomlástermékeitől, valamint emulgeált formában a bélcsőből felszívott zsírt a vérerek rendszerébe vezeti.
Nyirokrendszer
Az ember nyirokrendszerét nyirokcsomók és nyirokutak alkotják. A nyirokrendszer egyfajta tisztogató, szűrő funkciót lát el, amivel nagyon fontos szerepet játszik a kórokozók elleni küzdelemben, az immunrendszer működésében. A nyirokrendszer erekből és nyirokcsomókból áll.
A szervek és szövetek között összegyűlt szövetnedvet a nyirokkapillárisok (hajszálerek) veszik fel, nyirokerek, majd a még nagyobb nyirokértörzsek szállítják tovább, a nyirok a vénás rendszerbe kerül és végül a szívbe jut.
A szervezetben több nyirokszerv is található, ilyenek a nyirokcsomók, a mandulák, a lép és a csecsemőmirigy.
Fontosabb nyirokcsomók: fül előtti, áll alatti, állcsonti, gerincoszlop előtti, bordaközti, mély hónalji, mély bordaközti, oldalsó, külső csípőtáji, felületes lágyéki és mély lágyéki nyirokcsomók.