Foszfát téma
Vesebetegség - Figyeljünk az élelmiszerek foszfáttartalmára!
Hypertonia - Dr. Mátyus János
Az idült vesebetegség fogalmának az elmúlt évtizedben történő bevezetését a vesebetegek jelentősen fokozott szív- és érrendszeri megbetegedése és halálozása tette szükségessé. Hazánkban ma közel egymillió az idült vesebetegek száma, közülük azonban csak alig 15 ezren érik el a vesepótló kezelést igénylő végstádiumú veseelégtelenség állapotát.
Hiperfoszfatémia - Mi okozhatja a vér foszfátszintjének megemelkedését?
WEBBeteg - Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász szakorvosjelölt
A hiperfoszfatémia (hyperphosphataemia) a vér megemelkedett foszfátszintjét jelenti. Normál esetben a vérplazma foszfátkoncentrációja 0.9-1.4 mmol/l között van. Amennyiben az érték a normál tartomány felső határa fölé esik, akkor beszélhetünk hiperfoszfatémiáról.
Csontlágyulás - Okok, tünetek és kezelés
WEBBeteg - B. M., szakfordító, Lektorálta: Dr. Árki Ildikó
A csontlágyulás (osteomalacia (oszteomalácia)) a csontképződés folyamata során bekövetkezett mineralizációs zavar miatt alakul ki, vagyis a csontok ásványianyag-tartalma nem megfelelő.
Ez történik a szervezetünkkel, ha túl sok fehérjét és foszfátot veszünk magunkhoz
MTI
A túlzott foszfátbevitel nemcsak a dializált vesebetegek számára veszélyes, hanem az egészséges emberek szervezetében is növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát - ismertette a legújabb kutatási eredményeket a Magyar Nephrológiai Társaság (MNT) klinikai bizottságának vezetője Debrecenben, egy szakmai fórumon.
Rákkeltő a túlzott foszfátbevitel?
Medipress
A közegészségügyi vizsgálatok szerint az elmúlt 30 évben a foszfátbevitel emelkedése figyelhető meg, ami részben a táplálék-kiegészítőknek köszönhető. Ezenfelül foszfátot tartalmaznak a húsfélék, bizonyos pékáruk, illetve üdítő italok is.