Gyakran használt gyógyszerek, amelyek csökkentik az agyi aneurizma repedésének kockázatát

megjelent:
Öt gyakran felírt gyógyszer összefüggésbe hozható az aneurizmális subarachnoidális vérzés (aSAH) alacsonyabb kockázatával – derült ki egy, a Neurology folyóiratban online közzétett tanulmányból.
Kutatók megállapították, hogy a vérnyomáscsökkentő lizinopril; a koleszterincsökkentő szimvasztatin; a cukorbetegség gyógyszere, a metformin; és a prosztata-megnagyobbodásra felírt tamszulozin gyógyszer mind csökkentette az agyi aneurizma repedéséből fakadó subarachnoideális vérzés kockázatát.
Ezzel szemben négy másik gyógyszer szedése viszont fokozott kockázatot jelentett ennek a súlyos, gyakran halálos állapotnak a kialakulásában.
Sajnos jelenleg csak a szövődménykockázattal járó aneurizmák invazív kezelésével tudjuk megakadályozni a koponyaűri aneurizmákból származó vérzést. E kockázat csökkentésére vagy megszüntetésére szolgáló gyógyszerek viszont még nem állnak rendelkezésre. Ez a tanulmány az első, mely a noninvazív, preventív gyógyszerek azonosítását tűzte ki célul.
Meglepő eredmények
A tanulmányhoz a kutatók a walesi Biztonságos Anonimizált Információs Kapcsolat (Secure Anonymized Information Linkage) adatbankot használták 4879 aSAH-ban szenvedő beteg azonosítására 2000 januárja és 2019 decembere között, valamint 43 911 aSAH-ban nem szenvedő beteg azonosítására, koruk, nemük és az adatbázisba való belépés éve alapján. A klaszterezés 2023 egyedi gyógyszert eredményezett, amelyek közül 205-öt általánosan felírtak.
Olyan tényezők, mint például a magas vérnyomás, az alkoholfogyasztás, a dohányzás és számos egészségügyi állapot figyelembe vétele mellett a kutatási eredmények két meglepetést is hoztak:
Az első a vérzés kockázatának szignifikáns csökkenése a lizinopril aktuális használata esetén a gyógyszert nem használó kontrollcsoporthoz képest, és nem szignifikáns, de megjelenő csökkenés az amlodipin (szintén magas vérnyomásra felírt gyógyszerhatóanyag) aktuális használata során. A magas vérnyomás az aneurizmák előfordulásának és vérzésének egyik fő kockázati tényezője. Ha valóban létezik olyan specifikus vérnyomáscsökkentő gyógyszer, amely nemcsak vérnyomáscsökkentő hatással bír, hanem további védelmet is nyújt az aneurizma ruptúra ellen, akkor talán ez a gyógyszer válhat a választott gyógyszerré az aneurizmás betegeknél a jövőben.
A tanulmány második meglepetése az volt, hogy a metformin antidiabetikus gyógyszer és a koleszterinszint-csökkentő gyógyszer, a szimvasztatin szintén csökkentette az aneurizmarepedés miatti agyvérzéses kockázatot. Korábbi tanulmányok összefüggést mutattak ki az aneurizma ruptúra alacsonyabb kockázata, valamint a cukorbetegség és a magas koleszterinszint közt, amely furcsának tűnhet. Jelen kutatás eredményei segítenek tisztábban látni ebben a kérdésben, hiszen azt sugallják, hogy bizonyára nem maguk a betegségek védik ki az aneurizma ruptúrát, hanem az ilyen állapotok kezelésére használt gyógyszerek.
Az agyi aneurizma megrepedésének kockázata az aktuális gyógyszerhasználók körében 42%-kal alacsonyabb volt metforminnál, és 22%-kal alacsonyabb a szimvasztatin szedésekor, és 45%-kal alacsonyabb a tamszulozin szedésénél.
Mik fokozták az aneurizma ruptúrájának kockázatát?
Az aneurizma ruptúra megnövekedett kockázatát csak a warfarin véralvadásgátló, a venlafaxin antidepresszáns, a proklórperazin antipszichotikum és a co-codamol (codein-paracetamol) kombinált gyulladáscsökkentő készítmény fokozta.
Vannak gyógyszerek, amik nincsenek hatással a ruptúra kockázatára
A vizsgáltak közül a K-vitamin-antagonisták, a szerotoninújrafelvétel-gátlók, a hagyományos antipszichotikumok és az összetett fájdalomcsillapítók csoportjába tartozó egyéb gyógyszerek viszont nem mutattak semmilyen összefüggést az agyianeurizma-repedéssel.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
Felhasznált irodalom: Commonly Used Meds Tied to Lower Risk for Brain Aneurysm Rupture (Medscape)