Csökkent a kórházi fertőzések száma

ÁNTSZ
megjelent:

Az Országos Epidemiológiai Központ legfrissebb, most megjelent adatai alapján a szigorú bejelentési kötelezettségnek köszönhetően három nagy fertőzéstípus, a Clostridium difficile okozta fertőzések, a véráramfertőzések, illetve az úgynevezett multirezisztens kórokozók okozta fertőzések (MRK) összesített esetszáma 2014-hez képest 2015-re 5 százalékkal csökkent.

Hazánkban a jelentési fegyelem folyamatosan javul. Ebből következően egyre átfogóbb és a helyzetet megfelelően visszatükröző képünk van az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzésekről. Magyarországon minden kórház számára kötelező bizonyos fertőzés-típusok előfordulásának a bejelentése. Számos fertőzés-típusra és osztály-típusra van országos szintű, jogszabály által előírt adatgyűjtés, melynek köszönhetően a fertőzések azonosítására nagyobb figyelem irányul.

Bár a fertőzések meghatározása nemzetközi szinten egységes, Európa különböző országaiban általában különböző módszertanokat alkalmaznak az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések felügyeletére. Egyes európai áttekintések alapján a hazai adatok átlagosnak mondhatók. A nagy járványügyi jelentőségű, egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések (Clostridium difficile) előfordulását tekintve Magyarország Finnország és Németország között helyezkedik el.

A kórházi fertőzések esélye

A kórházakban mindenütt előfordulnak kórokozók és baktériumok, ha lehet még nagyobb számban, mint bárhol közvetlen környezetünkben. Ezek jelenlétét teljes mértékben hatástalanítani nem lehet, semmiféle szabály, szigor nem alkalmas rá. Tehát biztonságos, steril környezetet csak a kórházak bizonyos területein, például a műtőkben várhatunk el. A kórház veszélyes "üzem" - A kórházi fertőzések esélye

A publikusan elérhető országos jelentések alapján Németországban 2015. évben közel 2,5-szer nagyobb arányban jelentettek a kórházak MRSA okozta nozokomiális (egészségügyi ellátással összefüggő) fertőzést, mint hazánkban. Míg Németországban 13,9, Magyarországon 5,9 nozokomiális MRSA fertőzés jutott 100 000 ápolási napra.

A 2015. évi hazai adatokat a korábbi évek hazai adataival érdemes elsősorban összevetni. A magyarországi egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések adatai nyilvánosak, azok mindenki számára szabadon hozzáférhetők az Országos Epidemiológiai Központ honlapján.

Pozitív fejlemény, hogy a három nagy nozokomiális fertőzéstípus (Clostridium difficile fertőzés, MRK fertőzés, véráramfertőzés) 2015. évi összesített esetszáma érdemben, 688 esettel (5 százalékkal) csökkent a 2014. évi esetszámokhoz képest.

Az egészségügyi ellátásba bekerült betegek szervezete, immunrendszere gyakran legyengült, nem ritkán már fennálló fertőző betegséggel érkeznek az ellátó intézménybe.

A gyenge immunrendszerű, bizonyos krónikus megbetegedésben szenvedő pácienseket a fertőzések is könnyebben elérik, esetenként a saját bőrükön természetes módon jelenlévő baktériumok okozhatnak fertőzést. Ugyancsak gyakori eset, hogy a beteg immunrendszerét mesterségesen kell gyengíteni (pl. szervátültetés során a kilökődés kockázatának csökkentése érdekében). Az ilyen esetekben előforduló fertőzések 30-50 százalékát sajnos a legnagyobb gondosság és higiénés rendszabályok betartása mellett sem lehet megelőzni.

Hazánkban a biztonságos betegellátás feltételei adottak. Amennyiben az ÁNTSZ olyan hiányosságot tár fel, amely a betegbiztonságot veszélyezteti, megteszi a szükséges lépéseket.

A fertőzések megelőzésének legegyszerűbb eszköze

Az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések világszerte több százmillió pácienst érintenek évente. Az ilyen típusú fertőzések túlnyomó többsége a szennyezett kéz közvetítésével terjed egyik betegről a másikra. A fertőzések megelőzésének legegyszerűbb eszköze a kórházban is a kézmosás

(ÁNTSZ)

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.