Kedvezmény az egészségtudatos lakosságnak? Dr. Bodoky György a Rákkutatók podcastban
megjelent:
Azok, akik egészségesen élnek és részt vesznek rendszeresen a szűrővizsgálatokon, egészségügyi vagy akár munkáltatói kedvezményben részesülhetnének - véli dr. Bodoky György klinikai onkológus, a Dél-pesti Centrumkórház Onkológiai Centrumának osztályvezető főorvosa.
Nagyon sok daganatot ki lehet szűrni, amivel sok ezer ember megmenthető lenne, sokan mégsem élnek a szűrés lehetőségével, ezért sajnos sok betegnél túl későn fedezik csak fel a problémát. Csak két példa: a méhnyakrák esetében a szűréssel gyakorlatilag megszüntethető lenne a betegség, a vastagbélrák szűrésével pedig jelentős részben megelőzhető a tumor, ha pedig mégis kialakul, időben felismerve teljesen meggyógyítható.
Ösztönözni kellene a lakosságot
- Támogatom, hogy kötelezővé váljanak a szűrővizsgálatok, azonban a büntetés helyett inkább a pozitív ösztönzők bevezetése segíthetne a lakosság szűrési hajlandóságának növelésében - véli dr. Bodoky György klinikai onkológus, aki elképzelhetőnek tartaná, hogy azok, akik egészségesen élnek, egészségesen táplálkoznak, nem dohányoznak, nem fogyasztanak alkoholt, valamint rendszeresen részt vesznek a szűréseken, valamilyen egészségügyi kedvezményben részesüljenek, hiszen ők azok, akik nyilvánvalóan kevesebb alkalommal vesznek igénybe egészségügyi ellátást.
Az is megvalósítható lenne, hogy azok a munkaadók, akiknél a munkavállalók többsége rendszeresen részt vesz a szűréseken, valamilyen munkáltatói kedvezményt kapjanak. Szerinte ez társadalmilag is igazságosabb megközelítés lenne, és hozzájárulna ahhoz, hogy több betegség időben felismerésre kerüljön, még mielőtt előrehaladott, áttétes stádiumba kerülne - nyilatkozta a professzor a Rákkutatók podcastban.
A klinikai onkológus elmondta azt is, hogy egy előrehaladott beteg kezelése rendkívül költséges, és bár a terápiás lehetőségek egyre jobbak, a teljes gyógyulás esélye már jóval kisebb. Ezzel szemben az időben kiszűrt beteg a műtéttel nagy valószínűséggel véglegesen meggyógyítható, és nem csupán az életesélyei javulnak, hanem az egészségbiztosításnak is sok százmillió forintot takarít meg, ráadásul nem hiányzik hosszabb időre a munkahelyéről.
Egy kisváros lakossága menthető meg évente
A világ több országában – köztük az Egyesült Államokban – már 45 éves kortól ajánlják a vastagbélszűrést, mert egyre gyakrabban jelentkezik fiatalabb korban is a betegség. Itthon egyelőre 50 éves kor felett javasolják a szűrést, amelynek eredményessége, költséghatékonysága és életeket mentő szerepe már nemzetközi és hazai adatokkal is igazolt. Dr. Bodoky György szerint egy megfelelő szervezettségű, széles körű hozzáféréssel működő vastagbélszűrő program évente 4500 ember életét, azaz egy Tokaj méretű kisváros teljes lakosságát menthetné meg hazánkban, ahol évente több mint 10 ezer újonnan diagnosztizált vastagbélrákos esetet regisztrálnak.
A vastagbélszűrés fontosságáról beszélt a Rákkutatók podcastban dr. Bodoky György klinikai onkológus, a Dél-pesti Centrumkórház Onkológiai Centrumának osztályvezető főorvosa, a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság tiszteletbeli elnöke: Dr. Bodoky György | Rákkutatók podcast (YouTube)
Tóth András újságíró - WEBBeteg