Mi vezet a petefészek korai elégtelenségéhez?

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

Petefészek-elégtelenség két fő okból alakulhat ki: egyrészt akkor, ha a petefészkekben nem maradt elég tüsző, másrészt akkor, ha az egyébként megfelelő számban jelen lévő tüszők kevéssé reagálnak a stimuláló hormonra.

A téma cikkei

3/1 Petefészek-elégtelenség vagy menopauza?
3/2 Kezelések petefészek-elégtelenség esetén
3/3 Mi vezet a petefészek korai elégtelenségéhez?

A petefészek több ezer tüszőt (follikulus) tartalmaz, melyek mindegyikében egy megtermékenyítetlen petesejt található. Minden női ciklus elején az agyalapi mirigy (hipofízis) follikulusstimuláló hormont juttat a keringésbe, amelynek hatására a tüszők egy része elkezd érni, majd közülük a leggyorsabb (általában egy, ritkán kettő vagy több) teljesen megérik.

Érés közben a tüszők ösztrogént termelnek, az ösztrogénszint emelkedése jelzi a hipofízisnek, hogy a továbbiakban már nincs szükség a follikulusstimuláló hormonra. A tüszők száma a kor előrehaladtával fokozatosan csökken, nemcsak a megérés és az ezt követő felhasználódás miatt, hanem spontán pusztulás következtében is.

Ha a női ciklus során nem indul érésnek megfelelő számú tüsző, és ezek nem termelnek elég ösztrogént, akkor a follikulusstimuláló hormon szintje nem csökken, hanem magas értéken stabilizálódik. Ez jellemző mind korai petefészek-elégtelenségben, mind pedig menopauza esetében (akár korai, akár nem). A magas follikulusstimuláló hormon szintet teszik felelőssé a hőhullámokért és a rossz közérzetért.

Aktív petefészekkel rendelkező nőknél a hipofízis egy másik hormont is termel, az ún. luteinizáló hormont. Ez a hormon felelős az érett tüsző megrepedéséért, és ezáltal a petesejt kijutásáért a petefészekből (ovuláció).

A kiszabadult petesejt a petevezetékbe, majd a méhbe jut. Ha vándorlása közben ondósejttel (spermium) találkozik, megtermékenyülhet, beágyazódhat a méhben, és ezzel terhesség alakul ki. Ha a női ciklus során nem emelkedik meg az ösztrogének mennyisége a vérben, az agyalapi mirigy nem fog luteinizáló hormont termelni, vagyis az ovuláció és a teherbeesés lehetősége is elmarad.

Follikushiány és follikus diszfunkció

Petefészek-elégtelenség két fő okból alakulhat ki: egyrészt akkor, ha a petefészkekben nem maradt elég tüsző, amely reagálni tudna a follikulusstimuláló hormonra, másrészt akkor, ha valami miatt az egyébként megfelelő számban jelenlévő tüszők kevéssé reagálnak a follikulusstimuláló hormonra. Az előbbi esetben follikulushiányról, az utóbbiban pedig follikulusdiszfunkcióról (alulműködésről) beszélünk.

A follikulushiány okai közé tartoznak a kromoszóma rendellenességek és a sejtek genetikai állományát pusztító toxikus (mérgező) anyagok.

Kromoszóma rendellenességek. Bizonyos genetikai rendellenességekben gyakori a korai petefészek-elégtelenség. Ide tartozik a Turner szindróma, amelyben a nőknek csak egy X kromoszómája van a szokásos kettő helyett, illetve a fragilis (törékeny) X szindróma.

Toxinok (mérgek). A kemoterápia és a sugárterápia a sejtek genetikai állományát károsítják, ami a petefészek tüszőit is pusztítja. Tüszőkárosító toxikus anyagok kerülnek a szervezetbe a cigarettából, de ilyenek bizonyos ipari vegyszerek, a rágcsálóirtók és egyes vírusok is.

A follikulusdiszfunkciót (elégtelenül működő tüszőt) leggyakrabban autoimmun betegség váltja ki. Ennek lényege, hogy a női szervezet ellenanyagokat termel a saját petefészkek bizonyos sejtjei ellen, amely károsíthatja a tüszőket. A kiváltó okot nem tudjuk pontosan, de a folyamatot általában vírusfertőzés indítja el.

Ez a cikk is érdekleheti A policisztás petefészek betegség (PCOS) - Tünetek és kezelés

Milyen szövődmények fordulhatnak elő?

A korai petefészek-elégtelenségnek számos szövődménye lehet.

  • Meddőség. Korai petefészek-elégtelenségben a nőknek csak kis százaléka képes teherbe esni és egészséges gyermeket szülni. A meddőség kezelése nagy kihívást jelent.

  • Csontritkulás. Alacsony ösztrogén szinttel rendelkező nőknél fokozott a gyenge, törékeny csontok kialakulásának kockázata.

  • Addison-kór. Ez a betegség akkor alakul ki, ha a mellékvesék elégtelen mennyiségű hormont termelnek. Az Addison kór kezeletlen esetben akár halálos kimenetelű is lehet. Korai petefészek-elégtelenségben magasabb az Addison kór kockázata.

  • Szorongás vagy depresszió. A meddőség vagy más, az alacsony ösztrogén szint okozta rendellenesség miatt egyes nők depressziósak, illetve szorongók lehetnek.

Dr. Zsuga Judit

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Lektorálta: Dr. Csősz György, nőgyógyász

3/2 Kezelések petefészek-elégtelenség esetén | 3/3 | Következő oldal

Cikkajánló

Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

Oxygen Medical - Dr. Szabó Andrea, radiológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus; Dr. Csősz György, nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.