Médiatár - Nőgyógyászati betegségek

A policisztás ovárium szindróma (Infografika)

A policisztás ovárium szindróma (Infografika)

Policisztás ovárium szindróma esetén a petefészekben egy vastag, kéregszerű bevonat képződik, ami megakadályozza az érett pete kilökődését, a tüszőrepedést, ezáltal lehetetlenné válik a megtermékenyülés.

Menstruációs görcsök

Menstruációs görcsök

A fájdalmas görcsökkel járó menstruáció gyakori probléma: minden negyedik nőt érinti. Különösen a pubertáskorban lévő lányokra, még szülés előtt álló nőkre jellemző. Szülést követően a panaszok általában csökkennek vagy teljesen megszűnnek.

Védőoltással a HPV ellen

Védőoltással a HPV ellen

A HPV elleni önkéntes védőoltást azok a hetedikes lányok kaphatják meg iskolai kampányoltás keretében ingyenesen, akik betöltötték a 12. életévüket.

Melyek a méhnyakrák kockázati tényezői?

Melyek a méhnyakrák kockázati tényezői?

A méhnyakrák már korai stádiumban is jól felismerhető, és megfelelő kezeléssel akár végleges gyógyulás is elérhető, ennek ellenére a méhnyakrákos megbetegedés napjainkban is kiemelkedő helyet foglal el a halálozási statisztikákban.

Policisztás petefészek

Policisztás petefészek

A PCOS (policisztás ovárium szindróma) megközelítőleg a nők 5-10 százalékánál fordul elő. Kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők, de környezeti faktorok által is jelentős mértékben súlyosbított betegség, aminek kialakulása általában már a pubertás előtt megindul.

Méhnyakrák

Méhnyakrák

A méhnyakrák, a méhnyak laphámsejtjeinek rosszindulatú elfajulásából kialakuló daganatféleség. A méhnyakrák ún. daganatmegelőző állapota a cervicalis intraepitelialis neoplasia (CIN). A CIN még nem valódi daganat, de a rákszűrés során diagnosztizálható, és az idejében végzett beavatkozással gyógyítható.

Petefészek

Petefészek

A petefészek a kismedencében, a méh két oldalán elhelyezkedő, páros, mandulányi szerv. Kéreg és velőállományra különül. A petesejtek termelése mellett belső elválasztású mirigyként is működik. A tüszők a kéregállományban helyezkednek el.

Női medence szervek

Női medence szervek

A méh a kismedencében helyezkedik el a szeméremcsont mögött, üreges szerv. Alsó része a méhnyak és a méhszáj a hüvely felső végénél. A női nemi ivarmirigyek, a tojásdad alakú petefészkek termelik a petesejteket. A petefészkek a méh két oldalán helyezkednek el.

Női nemi szervek

Női nemi szervek

A méh körte alakú, több rétegű izomrendszerrel rendelkező szerv, melynek feladata a terhesség alatt a megtermékenyített petesejt befogadása, védelme és táplálása. A méh helyzetét a kismedencében szalagrendszerek biztosítják.