NUROFEN Cold and Flu 200 mg/30 mg filmtabletta

1. MILYEN TÍPUSÚ GYÓGYSZER A NUROFEN COLD AND FLU 200 MG/30 mg FILMTABLETTA ÉS MILYEN BETEGSÉGEK ESETÉN ALKALMAZHATÓ?

Az ibuprofén a nem szteroid gyulladáscsökkentők csoportjába tartozik, amelyek a szervezetnek a fájdalomra, gyulladásra és lázra adott kémiai válaszát tudják befolyásolni.

A pszeudoefedrin az orrnyálkahártyára gyakorolt érösszehúzó hatásával csökkenti az orrdugulást.

A gyógyszerkészítmény hatása kettős, egyszerre csillapítja a fájdalmat és mérsékli az orrnyálkahártya duzzanatát, vérbőségét. Jól alkalmazható megfázás, influenza és influenzaszerű megbetegedések kezelésére. Gyorsan és hatékonyan csökkenti az orr és az orrmelléküregek dugulását és az orrfolyást, enyhíti a betegséggel járó fájdalmat, fejfájást, csillapítja a lázat és a torokfájást.

2. TUDNIVALÓK A NUROFEN COLD AND FLU 200 mg/30 mg FILMTABLETTA SZEDÉSE ELŐTT

Ne szedje a Nurofen Cold and Flu 200 mg/30 mg filmtablettát

  • ha allergiás (túlérzékeny) az ibuprofénre, a pszeudoefedrinre vagy a Nurofen Cold and Flu 200 mg/30 mg filmtabletta egyéb összetevőjére.
  • ha szalicilát vagy más nem szteroid gyulladásgátló gyógyszerek szedésekor, vagy ezen gyógyszerek szedésétől függetlenül nehézlégzést, bőrkiütést, bőrviszketést vagy orrfolyást észlelt, vagy ezen gyógyszerek által korábban kiváltott asztmás roham esetén.
  • gyógyult vagy jelenleg is fennálló fekélybetegség vagy más súlyos emésztőszervi betegség (vérzés) esetén.
  • súlyos máj- és veseelégtelenség esetén.
  • szív és érrendszeri megbetegedésekben, súlyos szívelégtelenség, szapora szívdobogás, angina pektorisz(szívtáji szorító fájdalom), magas vérnyomás esetén, pajzsmirigy-túlműködésben, cukorbetegségben, szűkzugú zöldhályogban (glaukóma), a mellékvese velőállományának a daganata (feokromocitóma) esetén és prosztata-megnagyobbodás esetén.
  • 12 éves életkor alatt.
  • terhesség és szoptatás alatt.
  • a készítmény és egyes központi idegrendszerre ható gyógyszerek (szimpatomimetikum, monoamino-oxidáz gátló vagy triciklikus depresszió elleni gyógyszerek) egyidejű szedése ellenjavallt.

A Nurofen Cold and Flu 200 mg/30 mg filmtabletta fokozott elővigyázatossággal alkalmazható

GYÓGYSZERINFÓK

Hatóanyag: pseudoephedrine
ibuprofen

Kiszerelések és további adatok:

12x 24x

Vényköteles: nem

Kérje ki orvosa tanácsát, ha az alábbi esetek bármelyike fennáll:

  • ha már volt, illetve jelenleg is van bármilyen emésztőszervi betegsége,
  • ha már volt, illetve jelenleg is van asztmás betegsége,
  • ha máj-, szív- vagy veseproblémái vannak,
  • ha mostanában nagyobb műtéten esett át, vagy ha ismert véralvadási zavara van,
  • ha bizonyos immunológiai megbetegedése (SLE, azaz szisztémás lupusz eritematózusz - az immunrendszert érintő megbetegedés, mely fájdalmat, bőrelváltozásokat és egyéb problémákat okoz, illetve kevert kötőszöveti megbetegedés) van,
  • időskorú,
  • más gyógyszert is szed, különösen, ha ezek befolyásolhatják a Nurofen Cold and Flu hatását, vagy éppen az utóbbi befolyásolja a hatásukat (lásd alább "A kezelés ideje alatt szedett egyéb gyógyszerek"). Fokozott óvatosság ajánlott, ha az elmúlt 14 napban monoamino-oxidáz gátló gyógyszert szedett, melynek egyidejű szedése ibuprofénnel ellenjavallt (lásd feljebb "Ne szedje a Nurofen Cold and Flu 200 mg/30 mg filmtablettát")

Figyelmeztetés: A Nurofen Cold and Flu 200 mg/30 mg filmtablettához hasonló készítmények alkalmazása során kismértékben fokozódhat a szívinfarktus ("miokardiális infarktus") vagy a sztrók ("agyi érkatasztrófa") kialakulásának kockázata, különösen nagyobb adagok hosszabb ideig történő alkalmazása esetén. Ne lépje túl a javasolt adagot és a 3 napos kezelési időtartamot.

Amennyiben a gyógyszert szedő gyermeknek vagy felnőttnek szívproblémái vannak, vagy előzőleg volt sztrókja, illetve úgy gondolja, hogy ezen állapotok kialakulásának kockázata a gyógyszert szedő gyermek vagy felnőtt esetében fennáll (pl. ha magas a vérnyomása, cukorbeteg, magas a koleszterinszintje vagy dohányzik), a kezelést beszélje meg orvosával vagy gyógyszerészével.

Csak a szükséges legkisebb adagban és legrövidebb ideig alkalmazza, mert így kisebb a mellékhatások kialakulásának lehetősége. Tartós alkalmazás esetén szükséges az orvos által javasolt vizsgálatokat elvégeztetni.

Az ajánlott adagoknál többet bevenni nem szabad!

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Ha látási-, hallási zavarokat, gyomor-bélrendszeri vérzésre vagy allergiára utaló jelet észlel, a gyógyszer szedését meg kell szakítani.

A kezelés ideje alatt szedett egyéb gyógyszerek

Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett egyéb gyógyszereiről, beleértve a vény nélkül kapható készítményeket is.

Egyes véralvadásgátló gyógyszerek (például acetilszalicilsav, warfarin, tiklopidin), egyes magasvérnyomás ellenes gyógyszerek (ACE-gátlók pl. kaptopril, béta-receptor blokkolók, angiotenzin-II blokkolók), és egyéb gyógyszerek is befolyásolhatják az ibuprofén kezelést, illetve az ibuprofén is befolyásolhatja a fenti gyógyszerek hatását. Ezért mielőtt az ibuprofént más gyógyszer(ek) mellett kezdené szedni, mindenképpen kérje ki orvosa véleményét.

Különösen fontos az orvos tájékoztatása a készítmény bevétele előtt amennyiben a készítményt szedő gyermek vagy esetleg felnőtt az alábbi gyógyszerek valamelyikét szedi:

  • más fájdalomcsillapítók, főleg a nem szteroid gyulladásgátlók, valamint az acetilszalicilsav, amelyek növelhetik a gyomorfekélyek kialakulásának és a gyomor-bélrendszeri vérzés veszélyét
  • vérnyomáscsökkentők, vízhajtók
  • véralvadásgátlók
  • kortikoszteroidok (allergia és gyulladás kezelésére)
  • vérlemezke összecsapódást gátló gyógyszerek
  • ún. szelektív szerotonin-újrafelvétel gátlók (SSRI), melyek depresszió ellenes gyógyszerek
  • lítiumot (depresszió ellen), metotrexátot (rák ill. bizonyos ízületi betegségek ellen), zidovudint (HIV vírusos fertőzés ellen) tartalmazó készítmények
  • digoxint (szívelégtelenség és szívritmuszavar kezelésére), fenitoint (epilepszia ellen) tartalmazó készítmények
  • mifepriszton (terhességmegszakítás miatt)
  • szulfanilurea típusú cukorbetegség elleni gyógyszer
  • kinolon típusú antibiotikumok
  • ciklosporin, takrolimusz (az immunrendszer működését elnyomó gyógyszerek)
  • probenecid és szulfinpirazon (gyógyszerek a köszvény kezelésére).

Az ibuprofén (a készítmény egyik hatóanyaga) a véralvadásgátló tabletták és a heparin hatását fokozza.

Egyéb nem szteroid gyulladásgátlókkal, kortikoszteroidokkal, vérlemezke összecsapódást gátlókkal és szelektív szerotonin-újrafelvételt gátló (SSRI) szerekkel együtt adva az emésztőszervi panaszok és a vérzés veszélye növekszik.

Befolyásolja a vízhajtók hatását.

Csökkenti egyes vérnyomáscsökkentők és szívritmus-szabályozók hatását.

Fokozza a lítium, a fenitoin, a metotrexát, a digoxin hatását.

Zidovudinnal kezelt HIV pozitív hemofíliás betegek ibuprofén terápiája esetében fokozódik a vérömleny és az ízületi bevérzés kialakulásának lehetősége.

A mifepriszton alkalmazása után 8-12 napig nem szabad alkalmazni, mivel csökkentheti a mifepriszton hatásait.

Szulfanilurea típusú vércukorcsökkentők egyidejű alkalmazáskor elővigyázatosságból ajánlott a vércukorszint ellenőrzése.

Növelheti a kinolon antibiotikumokkal járó epilepsziás rángógörcs kockázatát.

Takrolimusszal és ciklosporinnal történő együttadása esetén fokozódik a vesekárosodás veszélye.

A probenecid és a szulfinpirazon késleltetheti az ibuprofén kiürülését.

A pszeudoefedrin (a készítmény másik hatóanyaga) tartalom miatt a következő hatóanyagtartalmú gyógyszerekkel nem ajánlott együtt szedni a Nurofen Cold and Flu-t:

  • fogyasztó, étvágycsökkentő szerek; amfetamin típusú gyógyszerek; digitálisz, kinidin (mert ezeknek a gyógyszereknek a hatása fokozódhat, ha együtt szedik őket a Nurofen Cold and Flu-val)
  • egyes vérnyomáscsökkentő szerek: alfa-metildopa, mekamilamin, rezerpin, veratrum alkaloidok, guanetidin (hatásuk csökkenhet)
  • triciklikus depresszió elleni gyógyszerek (a magas vérnyomás és a szívritmuszavarok kialakulásának kockázata nőhet)
  • gyomorsav-csökkentő szerek (növelik a pszeudoefedrin felszívódását, a kaolin csökkenti)
  • halogéntartalmú műtéti altató- és érzéstelenítő szerek (magas vérnyomást okozhatnak; ezért ha műtétet terveznek, akkor az altatás előtt a Nurofen Cold and Flu 200 mg/30 mg filmtablettával történő kezelést 24 órával korábban abba kell hagyni)
  • bromokriptin, kabergolin, liszurid, pergolid; dihidroergotamin, ergotamin, metilgometrin; linezolid (megnövelik az érösszehúzódás és a vérnyomásemelkedés kockázatát)
  • bizonyos orrnyálkahártyán alkalmazott vérbőséget csökkentő szerek: fenilefrin, efedrin, fenilpropanolamin (megnövelik az érösszehúzódás és a vérnyomásemelkedés kockázatát).

A Nurofen Cold and Flu 200 mg/30 mg filmtabletta bevétele bizonyos ételekkel vagy italokkal

Gyomor-bélrendszeri problémákkal küszködő betegeknek tanácsos a gyógyszert étkezés közben bevenni. Ha a készítmény bevétele étkezés után történik, a felszívódás sebessége csökkenhet.

Terhesség és szoptatás

Mielőtt bármilyen gyógyszert elkezdene szedni, beszélje meg kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.

A készítmény alkalmazása terhesség és szoptatás alatt ellenjavallt.

Termékenység

A Nurofen Cold and Flu 200 mg/30 mg filmtabletta ibuprofén hatóanyagtartalma miatt azon gyógyszerek csoportjába tartozik, melyek csökkenthetik a fogamzóképességet.

  • A termékenység az eredeti szintre áll vissza a készítmény szedésének megszakítása esetén.
  • A készítmény időszakos használat esetén valószínűtlen, hogy befolyásolja a fogamzóképességet.
  • Mindazonáltal, amennyiben teherbe kíván esni, tájékoztassa orvosát a készítmény használata előtt.

A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítmény egyszeri alkalommal történő, vagy rövid távú, az ajánlott adagban történő alkalmazásakor nem befolyásolja hátrányosan ezeket a képességeket.

Fontos információk a Nurofen Cold and Flu 200 mg/30 mg filmtabletta egyes összetevőiről

Az "Opaspray Yellow M-IF-6168" filmtabletta bevonat Sunset yellow (E 110) azo-festéket tartalma, allergiás reakciókat okozhat.

A "Mastercote yellow FA 0156" filmtabletta bevonat Sunset yellow (E 110) azo festéket tartalmaz, amely allergiás reakciókat okozhat.

3. HOGYAN KELL SZEDNI A NUROFEN COLD AND FLU 200 MG/30 mg FILMTABLETTÁT?

Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.

Ha az orvos másképpen nem rendeli, a készítmény szokásos adagja felnőttek és 12 éven felüli gyermekek számára: a kezdő adag 2 filmtabletta. Szükség esetén további 1-2 filmtabletta 4 óránként bevehető.

A maximális napi adag 6 filmtabletta; ennél többet bevenni nem szabad!

Ha az előírtnál több Nurofen Cold and Flu 200 mg/30 mg filmtablettát vett be

Ha a maximális napi adagként megadott 6 filmtablettánál többet vett be, azonnal forduljon orvoshoz!

A túladagolás tünetei: fejfájás, hányinger, hányás, szédülés, szomjúságérzés, szorongás, nyugtalanság, ingerlékenység, láz, szapora szívdobogás, izzadás, álmatlanság, tág pupillák, homályos látás, hallucinációk, izomgyengeség, vizelési nehézség, remegés, epilepsziás rángógörcsök, eszméletvesztés, légzészavar, magas vérnyomás, szívritmuszavarok.

Ha elfelejtette bevenni a Nurofen Cold and Flu 200 mg/30 mg filmtablettát

Ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott filmtabletta pótlására.

Ha idő előtt abbahagyja a Nurofen Cold and Flu 200 mg/30 mg filmtabletta szedését

Panaszai visszatérhetnek. Kövesse a fenti adagolást. Ha a panaszok három nap elteltével sem enyhülnek, vagy a kezelés ellenére súlyosbodnak, esetleg új tünetek kialakulását észleli, keresse fel orvosát!

Ha a Nurofen Cold and Flu 200 mg/30 mg filmtabletta alkalmazása során annak hatását túlzottan erősnek, vagy csekélynek érzi, forduljon orvosához vagy gyógyszerészéhez.

Ha bármilyen további kérdése van a készítmény alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét.

4. LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK

Mint minden gyógyszer, így a Nurofen Cold and Flu 200 mg/30 mg filmtabletta is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.

Ritkán fordulnak elő mellékhatások, melyek a gyógyszer szedésének abbahagyásával rendszerint gyorsan elmúlnak.

A mellékhatások az alábbi gyakorisági kategóriák alapján kerültek felsorolásra:

  • Nagyon gyakori: a kezelt betegek közül 10-ből 1, vagy 1-nél több esetben fordulhat elő
  • Gyakori: a kezelt betegek közül kevesebb mint 10-ből 1, de több mint 100-ból 1 esetben fordulhat elő
  • Nem gyakori: a kezelt betegek közül kevesebb mint 100-ból 1, de több mint 1000-ből 1 esetben fordulhat elő
  • Ritka: a kezelt betegek közül kevesebb mint 1000-ből 1, de több mint 10 000-ből 1 esetben fordulhat elő
  • Nagyon ritka: a kezelt betegek közül kevesebb mint 10 000-ből 1 esetben fordulhat elő
  • Nem ismert: a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg a gyakoriság

A Nurofen Cold and Flu 200 mg/30 mg filmtabletta alkalmazása esetén fellépő mellékhatások az alábbi gyakoriság szerint alakulhatnak ki:

Gyakori:

  • aluszékonyság, szédülés

Nem gyakori:

  • hasi fájdalom, emésztési zavarok, hányinger
  • szorongás, álmatlanság, nyugtalanság, hallucinációk
  • fejfájás, ájulás, ízérzés zavara
  • szívdobogás-érzés
  • bőrkiütések
  • túlérzékenységi reakciók (csalánkiütés, viszketés)

Ritka:

  • hasmenés, bélgázosság, székrekedés, hányás

Nagyon ritka:

  • végzetes kimenetelű gyomor-bélrendszeri fekélybetegség (melyhez néha vérzés és a fekély átfúródása társulhat főként időskorú betegeknél), emésztőrendszeri vérzés (melynek tünete fekete széklet és vérhányás lehet), fekélyes szájnyálkahártya-gyulladás, a meglevő emésztőrendszeri problémák súlyosbodása (kólitisz ulceróza, Crohn-betegség), gyomorhurut
  • izomgyengeség, érzékelési zavarok
  • vesefunkció károsodás, melyek tünetei a következők lehetnek: a normálisnál több vagy kevesebb vizelet, zavaros vizelet, vérvizelés, hátfájás, vizenyős duzzadás (különösen a lábak esetén). Akut veseelégtelenség, a veseszemölcsök elhalása (papilláris nekrózis), mely főleg a gyógyszer hosszú távú alkalmazása során alakulhat ki a vér húgysav-szintjének emelkedésével.
  • májműködés zavarai, melyek tünetei a következők lehetnek: a bőr és/vagy a szem besárgulása, világos széklet illetve sötét vizelet, végzetes kimenetelű májgyulladás
  • a vérképzés zavarai (fokozott vérzékenység, vérszegénység, fehérvérsejt- vagy vérlemezkeszám csökkenés), melyek a következő tüneteket okozhatják: orr- és bőrvérzés, magas láz, torokfájás, a száj fekélyesedése, influenzaszerű tünetek, nagyon sápadt bőr, gyengeség, orr- és bőrvérzés, indokolatlan vérzés és véraláfutás
  • egyes esetekben bizonyos autoimmun kórképekben szenvedő betegeknél (szisztémás lupusz eritematózusz, kevert kötőszöveti betegségek) aszeptikus meningitisz (nem fertőző agyhártyagyulladás). Tünetei: tarkómerevség, fejfájás, émelygés, hányás, láz, tudatzavar.
  • hámlásos bőrgyulladással járó súlyosabb bőrreakciók, mint toxikus bőrelhalás és Stevens-Johnson szindróma, eritéma multiforme (allergiás eredetű betegség, mely súlyos, szimmetrikus, eritémás (enyhén vöröses), ödémás, vagy hólyagos kiütésekkel jár a bőrön és a nyálkahártyákon. Baktériumok, vírusok, gombák, egyes gyógyszerek, irradiáció (sugárzás) válthatják ki a betegséget.)
  • súlyos túlérzékenységi reakciók, melynek tünetei az alábbiak lehetnek: asztma, nehézlégzés, zihálás, szapora szívverés, vérnyomásesés, sokk (a készítmény szalicilátra érzékeny asztmás betegekben hörgőgörcsöt válthat ki), arc-, nyelv-, gégeduzzanat
  • ödéma, magas vérnyomás, szívelégtelenség, szapora pulzus
  • értágulat
  • homályos látás, könnyezési zavarok
  • A Nurofen Cold and Flu 200 mg/30 mg filmtablettához hasonló készítmények alkalmazása során kismértékben fokozódhat a szívinfarktus ("miokardiális infarktus") vagy a sztrók ("agyi érkatasztrófa") kialakulásának kockázata.

Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.

Figyelmeztetés

Ha a panaszok 3 nap elteltével sem enyhülnek, vagy a kezelés ellenére súlyosbodnak, esetleg új tünetek kialakulását észleli, keresse fel orvosát!

Idős korban gyakrabban lehet mellékhatások kialakulására számítani.

Csak a szükséges legkisebb adagban és a legrövidebb ideig alkalmazza, mert így kisebb a mellékhatások kialakulásának lehetősége.

Tartós alkalmazás esetén szükséges az orvos által javasolt vizsgálatokat elvégeztetni.

5. HOGYAN KELL A NUROFEN COLD AND FLU 200 mg/30 mg FILMTABLETTÁT TÁROLNI?

A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.

A dobozon feltüntetett lejárati idő (Felhasználható) után ne alkalmazza a Nurofen Cold and Flu 200 mg/30 mg filmtablettát. A lejárati idő a megadott hónap utolsó napjára vonatkozik.

A gyógyszereket nem szabad a szennyvízzel vagy a háztartási hulladékkal együtt megsemmisíteni. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy szükségtelenné vált gyógyszereit miként semmisítse meg. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.

6. TOVÁBBI INFORMÁCIÓK

Mit tartalmaz a Nurofen Cold and Flu 200 mg/30 mg filmtabletta

A készítmény hatóanyagai: 200,0 mg ibuprofén és 30,0 mg pszeudoefedrin-hidroklorid filmtablettánként.

Egyéb összetevők: Filmtabletta mag: magnézium-sztearát, povidon, mikrokristályos cellulóz, kroszkarmellóz-nátrium, kalcium-foszfát. Filmtabletta bevonat: talkum, "Mastercote yellow FA 0156" vagy "Opaspray Yellow M-IF-6168" ("Sunset yellow" (E 110), kinolinsárga (E 104), titán-dioxid (E 171)), hipromellóz.Jelölőfesték: Black Ink (sellak, fekete vas-oxid (E172), propilén-glikol (E1520),)

Milyen a Nurofen Cold and Flu készítmény külleme és mit tartalmaz a csomagolás

Sárga színű, korong alakú, domború felületű, egyik oldalán "N" azonosító logóval ellátott filmbevonatú tabletta. Törési felülete fehér.

12 db filmtabletta PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Címkék: NUROFEN, Megfázás, Influenza, Orrdugulás, Lázcsillapítás

További gyógyszerek pseudoephedrine;ibuprofen hatóanyaggal

További gyógyszerek a(z) fájdalomcsillapító kategóriában