Immunszupresszív kezelés téma
A veseátültetés
WEBBeteg - Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter
Veseátültetésre végstádiumú veseelégtelenség esetén kerülhet sor. A műtét alapvető feltétele, hogy a betegek előzőleg már tartósan dialízisre szoruljanak és a transzplantációs listára is felkerüljenek.
Az immunhiányos betegeknek különösen fontos a harmadik oltás
WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró
Az oltás ellenére is kórházba kerülők többsége az immunhiányos betegek köréből kerül ki, ám a harmadik, ráerősítő dózis esetükben is jelentősen csökkenti a súlyos megbetegedés esélyét. Sőt, az Egyesült Államokban a napokban a 4. dózis lehetőségét is engedélyezték az érintett betegek számára.
Koronavírus elleni védőoltás: jó hír az immunszupresszív terápiában részesülő betegeknek
MTI
A Covid-19 elleni oltás védelmet nyújt az immunszupresszív terápiában részesülő betegek nagy többségének - mutatták ki amerikai kutatók. A kutatók szerint eredményeik bátorítást adnak az immunhiányos betegeknek ahhoz, hogy beoltassák magukat a Covid-19 ellen.
Éveket is lehet majd várni a megerősítő oltás beadásával?
WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró
A legtöbb személynek akár évekig nem lesz szüksége a COVID-19 elleni booster (emlékeztető) vakcinára, nekik egyelőre felesleges a harmadik dózis beadásával foglalkozni - vélelmezik előrejelzésükben amerikai szakértők.
Az immunszuppresszánsok (immunszuppresszív szerek)
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
Az immunrendszer megfelelő működése létfontosságú az egészséges élethez. Azonban vannak olyan állapotok, amikor előfordulhat, hogy az immunrendszer különböző okokból az egyén saját szervezete ellen fordul. Ilyenkor válhat szükségessé immunszuppresszív gyógyszerek alkalmazása, amelyekkel az immunrendszer működése csökkenthető a szervezet biztonsága érdekében.
Fertőzések csontvelő-átültetés után
WEBBeteg – Dr. Ujj Zsófia, belgyógyász, hematológus
Bár az utóbbi két évtizedben jelentősen javultak mind az őssejt-átültetés, mind a fertőzések kezelési eredményei, a csontvelő transzplantáció egyik legjelentősebb komplikációja a mai napig a fertőzés, mely a beavatkozás utáni halálozás és megbetegedések egyik fő okozója.
A májátültetésről
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
A májátültetést az 1960-as években kezdték kifejleszteni. Manapság a világ számos klinikai centrumában végzik, szigorúan meghatározott indikáció és felkészülés alapján. A túlélési arány napjainkban öt év után 75-85% körül van.
Leukémia - Nem csupán gyermekbetegség
WEBBeteg - Dr. Lengyel Csongor, Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia, belgyógyász, hematológus

A leukémia (fehérvérűség, vérrák) a vérképző szervek (csontvelő és a nyirokrendszer) daganatos megbetegedése. Mivel a leukémia a gyermekkorban előforduló leggyakoribb daganattípus, sokszor a gyermekkor betegségének tartják, holott kilencszer több felnőtt betegszik meg, mint fiatalkorú.
A glomerulonefritisz (veseszövet-gyulladás)
Hypertonia - Dr. Bajcsi Dóra belgyógyász, hipertonológus, nefrológus
Glomerulonefritisz során a glomerulusok és a bennük lévő szűrőhártyák károsodnak, így áteresztik a szervezet számára fontos fehérjéket vagy vörösvértesteket.
Poliómavírus - A beültetett vese működését fenyegető fertőzés
WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró
A poliómavírusok széles körben elterjedtek a természetben – az embert 3 faj fertőzi meg: a BK vírus (BKV), a JC vírus (JCV), és a majmokban élő (simian) vírus (SV40) – ez utóbbit azután írták le, hogy az 1950-es évek végén fertőzött vakcinával oltottak gyermekbénulás ellen.